Mole odzieżowe a mole spożywcze

Mól włosienniczek

Niewielki owad z rodziny motylowatych nie budzi naszych zachwytów, tak jak jego barwni kuzyni. Mól włosienniczek to szkodnik żerujący na tkaninach i dzianinach. Najbardziej lubi wełnę, bawełnę, futra, ale potrafi też żywić się piórami, a nawet sztucznymi włóknami.

Jeżeli ktoś lubi robić na drutach, to pewnie zdarzyło mu się spotkać żółto-brązowe mole lub ich larwy w kłębkach. Niezależnie od tego czy była to wełna czy włóczka akrylowa.

Jeżeli w domu mamy jakąś część odzieży, swetry i futra używane tylko w zimie czy wór włóczki po babci, to trudno będzie wykryć szkodnika. Kiedy widzimy mole na ubraniach jest już za późno. Część tkanin pewnie będzie uszkodzona. Larwy moli są trudniej dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Często poznajemy je po wygryzionych dziurach. Dopiero potem dostrzegamy larwę.

Pozbycie się szkodnika nie będzie łatwe. Zwłaszcza jeżeli mamy dużą garderobę i trzeba to wszystko przejrzeć. Natomiast mól ubraniowy jest łatwiejszy do usunięcia niż jego kuzyni – mole spożywcze.

Mole spożywcze

Mól spożywczy to omacnica spichrzanka. Również jest odmianą nocnego motyla, ale z punktu widzenia systematyki nie zalicza się do moli. Lubi żerować na suchych pokarmach, takich jak: mąki, kasze, cukier, otręby. Jeżeli mamy w domu odłożony suszony chleb czy zioła, to też można się w nich spodziewać szkodników.

Mole składają jaja w pojemnikach z żywnością. Zwykle larwy moli odkrywamy, gdy sięgamy po mąkę lub otręby. Jeżeli przez dłuższy czas nie zaglądaliśmy do pojemnika, to warto mu się przyjrzeć zanim zrobimy potrawę. Charakterystyczne są drobne pajęczynki. Czasem dostrzeżemy też same larwy moli.

Zwykle bardziej widoczne są dorosłe osobniki. Charakterystyczne trójbarwne skrzydła składane bocznie, upodabniają dorosłego mola do jego leśnych kuzynków. Mól spożywczy ma też długie czułki. Nóżki całkowicie chowają się pod złożonymi skrzydełkami. Barwę ma brunatno-szarą, z ciemniejszymi pasami. Jeżeli zainfekował nam mąkę lub cukier, to prawdopodobnie zobaczymy go jak wylatuje z szafki. Jest to znak, że trzeba się zabrać za jego zwalczanie. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także ten artykuł o wyglądzie i zwalczaniu moli spożywczych.

Charakterystyka mola włosienniczka i spożywczego

Rodzaj mola

Charakterystyka

Popularne sposoby zwalczania

Mól włosienniczek

Jednobarwne, białe skrzydełka, długość ciała 6-11 mm, białe larwy z ciemną główką, mierzą do 11 mm, żywi się włóknami naturalnymi i syntetycznymi, piórami i włosem z futer.

Olejek lawendowy, olejek paczuli, gałązki bagna, naftalina.

Mól spożyczy (omacnica spichrzanka)

Wielobarwne, skrzydełka brunatno szare z czarnym (lub niebieskawym), poprzecznym paskiem, rozpiętość skrzydełek do 16 mm, larwy od białych po czerwone, poczwarki brązowe.

Wyrzucenie zakażonego pokarmu, łagodne insektycydy, ozonowanie.

Jak się pozbyć moli?

Sposoby na mole odzieżowe i nie tylko

Najbardziej popularnym sposobem na pozbycie się moli jest przełożenie ubrań w szafie lawendą. Może to być susz kwiatowy, świeże bukieciki z lawendy albo olejek. Olejek lawendowy na mole w ubraniach jest bardziej skuteczny niż susz, gdyż ma większe stężenie i intensywnie pachnie. Jednak nie wszystkie mole w ubraniach reagują na jego działanie. Olejek lawendowy na mole to jednak środek dość łagodny. Ziołową alternatywą jest tzw. bagno, czyli różanecznik. To silnie pachnąca roślina, zbierana w lesie na podmokłych terenach. Jednak dziś jest ona pod ochroną i odradza się jej stosowanie.

Inne domowe sposoby na zwalczanie mola włosienniczka to goździki lub olejek goździkowy, a za najskuteczniejszy używa się olejek paczuli. Ten egzotyczny zapach od dawna był stosowany w Indiach do odstraszania szkodników. Skuteczność ma taką jak olejek lawendowy na mole, ale niektórzy wolą jego ostry zapach od słodkiej lawendy. Dlatego jest dobrą alternatywą.

Mól włosienniczek w postaci larwy na ubraniu, czyli mole w ubraniach, a także zwalczanie mola włosienniczka
Mól włosienniczek - jak się pozbyć niechcianego gościa w szafie

Zwalczanie mola włosienniczka za pomocą środków ziołowych nie zawsze jest skuteczne. Niektórzy próbują okadzać ubrania i tkaniny kadzidełkami. Jednak i to nie zawsze pomaga. Dość skutecznym sposobem na mole w ubraniach jest natomiast suszenie na słońcu i wytrzepanie. Jaja moli nie są przyklejone do ubrań, dlatego można je usunąć mechanicznie. Jaj i larw można się też pozbyć przetrzymując ubrania kilka godzin w temperaturach poniżej zera. Niestety nie zawsze mole odzieżowe dają się wytępić w ten sposób. Jeżeli nie możemy sobie poradzić ze szkodnikami, to trzeba się zwrócić ku środkom chemicznym.

Dezynsekcja moli

Środki chemiczne i inne środki profesjonalne stosuje się głównie wobec moli spożywczych. Można jednak w ten sposób wzmocnić zwalczanie mola włosienniczka. Są to też skuteczne środki na mole ogrodowe i inne szkodniki żerujące przy naszych domach.

Z metod stosowanych przez specjalistów najskuteczniejsze jest ozonowanie. Zabija ono organizmy żywe, ale nie pozostawia w żywności i ubraniach żadnego śladu chemicznego. Niestety samo, bez użycia dodatkowych zabiegów, nie zawsze jest skuteczne w stu procentach. Zwłaszcza, jeżeli mamy mole spożywcze, które mogą się ukryć tam, gdzie się ich nie spodziewamy. Natomiast ozonowanie całego domu to dość kosztowny zabieg.

Chemiczną alternatywą na mole odzieżowe jest naftalina. Tej jednak nie zastosujemy w kuchni. Jeżeli żadne pułapki, zioła ani okadzania nie działają na mole spożywcze, to najlepiej wyjąć jedzenie z szafek, zakażone pokarmy potraktować środkiem chemicznym na owady (insektycydem) i wyrzucić, szafki przemyć i włożyć czyste jedzenie z powrotem. Taki zabieg można też przeprowadzić po procesie ozonowania. Na pewno zwiększy naszą pewność, że w szafkach nie zostały żadne szkodniki.

Inne odmiany moli i jak sobie z nimi radzić

Oprócz moli w kuchni i szafie możemy się natknąć na podobne szkodniki w ogrodzie. Jednym z nich jest ćma bukszpanowa. Jej larwy żerują na liściach bukszpanu. Ponieważ pojawiła się w Europie niedawno, nie ma żadnych naturalnych wrogów. Może do woli żerować na naszych żywopłotach.

Skuteczne środki na mole ogrodowe to na pewno pestycydy ogrodnicze. Jednak te należy stosować z umiarem. Zwłaszcza, jeżeli w ogrodzie mamy też rośliny jadalne. Zielonych gąsienic można się pozbyć mechanicznie – po prostu strząsając je z krzaka i wybierając rękami. Zamiast tego można też zastosować silny strumień wody.

Inne skuteczne środki na mole ogrodowe to pułapki feromonowe. Niestety te przyciągną tylko dorosłe osobniki. Łącząc pracę mechaniczną (usuwanie gąsienic) z wabieniem dorosłej ćmy, uzyskamy jednak pożądany efekt.

Zwalczanie moli jest żmudną pracą, ale czasem nie mamy wyjścia. Jeżeli nie będziemy kontrolować naszych szaf i szafek w kuchni, to mole zniszczą ubrania i żywność. Dlatego warto zastosować metody domowe lub zatrudnić profesjonalistów do ich zwalczania.

ikona podziel się Przekaż dalej