Jak wybrać mop do podłogi? Oto przegląd najlepszych modeli w dobrych cenach

Mop do podłogi mopowi nierówny. Jakie zatem możemy wyróżnić rodzaje tego sprzętu do sprzątania? Podstawowa linia podziału przebiega w punkcie kształtu mopa. I tak wyróżnić możemy mop do mycia podłóg płaski i mop do podłogi okrągły. Czym charakteryzują się te rodzaje?

Mop do mycia podłóg płaski pojawił się na rynku znacznie wcześniej niż mop obrotowy, dlatego też wiele osób jest do niego przyzwyczajona. Często występuję w towarzystwie wiadra i jest sprzedawany w gotowym zestawie z funkcją odciskania nadmiaru wody. W zależności od marki i konkretnego rodzaju mopa odwirowywania może odbywać się przy konieczności zdjęcia część myjącej ze stelaża i umieszczenia jej w wiadrze lub w wygodniejszym wariancie – bez, gdyż mop zgina się automatycznie, umożliwiając wypłukanie ścierki i odsączenie wody. Końcówka myjąca w tym mopie, najczęściej z mikrofibry, nadaje się do zdjęcia i wyprania w pralce, a od czasu do czasu można ją po prostu wymienić na nową. Ten rodzaj mopa to przede wszystkim idealny wyciskany mop do paneli czy do parkietu, ale to nie jedyna powierzchnia, do której się nadaje, gdyż sprawdzi się także przy myciu płytek. Jego minusem jest trudność dotarcia do zakamarków i kątów, ale dobrze sprawdzi się na przykład przy myciu prostych schodów. Mopy płaskie w swojej ofercie posiada, m.in. popularna marka sprzętu do sprzątania Vileda. Cena mopa płaskiego, w zależności od wariantu, to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Obrotowy mop podłogowy – czym się charakteryzuje?

Mop do podłogi obrotowy to drugi mop podłogowy do sprzątania cieszący się sporą popularnością. Ten rodzaj różni się od poprzednika kształtem. W tym wypadku obrotowa główka lepiej sprawdza się do sprzątania trudno dostępnych miejsc w domu. Ten wyciskany mop podłogowy sprawdzi się także jako mop do paneli, trzeba jednak wówczas bezwzględnie pamiętać o zakupie wiadra z wyciskaczem, gdyż nadmiar wilgoci szkodzi takiej podłodze, podobnie jak drewnianym parkietom. Jego plusem jest łatwość manewrowania i brak konieczności silnego nacisku, by pozbyć się na przykład zaschniętych zabrudzeń, jak ma to miejsce w przypadku mopa płaskiego. Frędzle lub paski z mikrofibry przymocowane do głowicy radzą sobie świetnie z plamami na każdym rodzaju podłogi. Ważna uwaga jest taka, że również w tym wypadku część czyszczącą można zdjąć i wyprać, w razie konieczności wymienić na nową. Mopy obrotowe w swojej ofercie posiada, m.in. popularna marka sprzętu do sprzątania Vileda. W asortymencie znaleźć można można mopy z mikrofibry, do parkietu i uniwersalne do sprzątania różnych podłóg w domu, w tym mop wyciskany czy ze spryskiwaczem. Cena mopa obrotowego to wydatek rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Mop do mycia podłóg – polecane modele marki Vileda

A asortymencie polecanej marki Vieda znaleźć można między innymi płaski mop Vileda Ultramax 140906, Mop Vileda Ultramax 1-2 Spray 140622 ze spryskiwaczem czy też Vileda Ultramax Box w zestawie mop i wiadro. Cena zakupu to kilkadziesiąt złotych, bliżej górnej granicy 100 zł, czyli około 70-90 zł.

Jeśli chodzi o mopy obrotowe, zainteresowaniem cieszą się modele Vileda Easy Wring and Clean czy Vileda Ultramat Turbo w cenie odpowiednio około 120 i 140 zł.