Mop parowy do paneli – zasada działania

Mop parowy to urządzenie, które wyglądem może przypominać trochę odkurzacz piony. Jest jednak nieco mniejszy i węższy, a przez to o wiele lżejszy. Na niewielkiej szczotce ma założoną ściereczkę – najczęściej z mikrofibry, która zbiera brud i rozprowadza wodę. Urządzenie wytwarza parę, która przez szczotkę przedostaje się do paneli i je po prostu moczy.

Warto zwrócić uwagę na to, że mop elektryczny to nie jest to samo co odkurzacz parowy. To pierwsze urządzenie wytwarza parę i zawiera tylko jeden pojemnik na wodę. Odkurzacz parowy dodatkowo zawiera ssawki, które wciągają brudną wodę z podłogi i składa się z dwóch pojemników – osobno na czystą i osobno na brudną wodę.

Czy mopem parowym można czyścić panele podłogowe?

Wiele osób ma wątpliwość, czy czyszczenie paneli mopem parowym jest bezpieczne i właściwe. Okazuje się, że tak. Najnowsze modele są wyposażone w systemy kontroli produkowanej i wydzielanej pary wodnej, więc nie trzeba przejmować się, że poziom wilgoci na panelach będzie zbyt wysoki, więc nie trzeba obawiać się, że podłoga zacznie się wybrzuszać lub odchodzić. Niektóre z mopów parowych z wyższej półki nadają się nawet do podłogi drewnianej, chociaż w tym wypadku warto zachować ostrożność.

Czyszczenie parą jest nie tylko bezpieczne, ale także bardzo skuteczne. Wysoka temperatura pary pomaga usunąć zabrudzenia – rozpuszcza je, więc nie musisz szorować. Na dodatek zabija bakterie i większość wirusów. Podłoga umyta mopem parowym jest o wiele bardziej czysta, niż taka, która została umyta po prostu ścierką. Na dodatek na panelach nie pozostają smugi, a brak konieczności używania środków chemicznych sprawia, że jest to świetne rozwiązanie dla alergików.

Mop parowy do paneli wiodących producentów

Jakie mopy parowe warto wybrać? Obecnie największą popularnością cieszą się mopy parowe dwóch producentów: Vileda i Hoffen. Oferta marki Vileda jest naprawdę godna zainteresowania, zwłaszcza ze względu na niewielkie wymiary i wagę urządzenia. Mop waży zaledwie 2,3 kg, dzięki czemu manewrowanie nim jest naprawdę bardzo proste. Bardzo szybko się rozgrzewa – już po upływie 15 sekund jest gotowy do pracy. Opinie na temat tego urządzenia są bardzo pochlebne – jest naprawdę skuteczny. Ściereczka z mikrofibry zrobiona z dwóch warstw o różnych włóknach, ściera wszystkie zabrudzenia. Producent obiecuje, że aż 99% wszystkich drobnoustrojów zostaje zabitych pod wpływem wysokiej temperatury. Wadą może być cena – to najdroższy model z całego tego zestawienia, kosztuje około 250 zł. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mopie parowym Karcher?

Mop parowy do paneli podłogowych podczas użycia, a także polecane modele i opinie dotyczące najlepszych producentów
Mop parowy do paneli podłogowych - popularne modele, opinie użytkowników, ceny

Dość dobre opinie zbiera także model marki Hoffen. Rozgrzewa się trochę wolniej, ponieważ potrzebuje na to około 30 sekund, jest jednak równie skuteczny. Jego zaletą jest trójkątna, przemyślanie wyprofilowana główka, którą dotrzesz bez problemu w każdy kąt. Chociaż poziom czyszczenia parą jest bardzo wysoki, na największe zabrudzenia możesz użyć detergentu – urządzenie jest wyposażone w specjalny pojemnik na środek czyszczący. Zbiornik na wodę to tylko 330 ml, więc co chwilę musisz ją dolewać, co faktycznie zmniejsza komfort użytkowania. Za to mop parowy do paneli marki Hoffen został wyposażony w ergonomiczny uchwyt, który dobrze układa się w dłoni, więc operowanie nim jest łatwiejsze. Niewątpliwą zaletą jest także cena, która waha się w granicach od 110 do 150 zł.

Opinie o mopach parowych mniej znanych marek

Jakiś czas temu w sieci supermarketów Lidl pojawiły się mopy parowe do paneli marki Silvercrest. Rzadko można je kupić w innych miejscach. Mopy te nie nadają się do podłogi drewnianej, za to świetne radzą sobie na innych powierzchniach. Możesz ustawić tylko dwa tryby pracy – delikatny i do powierzchni wytrzymałych. Do paneli sprawdzi się ten pierwszy, drugi zostaw na mycie płytek i kafelków.

Mop Silvercrest jest lekki i bardzo uniwersalny, można za jego pomocą prać także dywany i wykładziny. Rozgrzewa się w ciągu 30 sekund, a pojemnik na wodę ma aż 500 ml, więc komfort użytkowania jest bardzo wysoki. Nie ma jednak pojemnika na detergent, ale wytworzona temperatura jest na tyle wysoka, by radził sobie z zabrudzeniami, nawet z tłuszczem. Mop marki Silvercrest kosztuje około 160 zł.

Dobrym rozwiązaniem jest bezsprzecznie zakup mopa parowego Shark. To urządzenie o trochę wyższym stopniu zaawansowania technologicznego, dlatego też jest nieco droższe – cena wynosi około 300 zł. Jest przeznaczony do czyszczenia każdej powierzchni, włącznie z podłogą drewnianą. Ma wkładkę do czyszczenia w technologii Clink ‘n Flip, która ułatwia zakładanie mat czyszczących, a technologia Steam Bast ułatwia dopasowanie ilości i temperatury wydzielanej pary. Czas nagrzewania to tylko 30 sekund. Świetnie sprawdza się do czyszczenia bez detergentów. Mopy parowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

ikona podziel się Przekaż dalej