Rodzaje mopa

Mycie podłóg, zwłaszcza jeśli ma się duży dom, może być wyzwaniem. Kiedyś wymagało bardzo dużego nakładu pracy, dziś wystarczy zakupić odpowiedni płaski mop, by nie musieć się martwić swoją podłogą.

W sklepach znajdziesz wiele modeli obejmujących różne mopy płaskie. Ten rodzaj mopa już sam w sobie posiada prostą konstrukcję, jest też niezwykle prosty w użyciu i współcześnie stanowi niezbędne minimum, jeśli chodzi o sprzęt do czyszczenia zabrudzenia z podłóg. Dobry mop z łatwością dotrze do trudno dostępnych miejsc, o ile ma wystarczająco długi kij.

Najczęściej na rynku spotykamy mop paskowy (składający się z pasków różnej długości), obrotowy (występujący najczęściej w komplecie z wiadrem), sznurkowy (z licznymi sznurkami połączonymi na plastikowej końcówce), gąbczasty (wyposażony w końcówkę z gąbki) lub mop parowy (elektryczny).

Mopy płaskie - na co zwracać uwagę?

Najlepsze mopy płaskie są solidnie wykonane. Nie tylko sama konstrukcja jest istotna. Zanim kupimy płaski mop, warto zwrócić uwagę na jego materiał wykonania. Aby mop nie pozostawiał smug i zabrudzeń, konieczny będzie mop lepszej jakości, wykonany z mikrofibry lub bawełny.

Równie ważna jest możliwość regulacji kija. Nie powinien być on krótszy niż 120 cm, dzięki czemu dotrze do trudno dostępnych miejsc. Znaczenie ma także obrotowa głowica. Jej kształt powinien nam pomagać w dotarciu w załomy mieszkania czy pod meble.

Niektóre mopy mają wymienne nakładki, co znacznie ułatwia wybór, chociaż bardziej zaawansowane modele nie są jednorazowe, a same nakładki możesz wrzucić do prania do pralki. Zwróć także uwagę na wielkość samej nakładki. Im większa będzie, tym mniej czasu na sprzątanie dużych powierzchni będzie konieczne.

Pamiętaj także, że nie wszystkie typy mopów nadadzą się do każdej powierzchni. W zależności do tego, czy masz panele, płytki, podłogi drewniane, czy wykładziny, lepiej sprawdzi się inny rodzaj mopa.

Bardzo korzystne są mopy posiadające wiadra lub mopy obrotowe, które mają system wyciskania z nadmiaru wody, bez konieczności moczenia rąk. Powiedzmy jasno - im mniej musisz przy mopie robić - tym lepiej.

Najlepszy mop to mop parowy?

Płaskie mopy to produkty posiadające wiele zalet. Są dokładne w czyszczeniu, nie zostawiają smug, docierają w trudno dostępne rejony, usuwają kurz i zanieczyszczenia z podłóg, są dostosowane do wielu wielkości pomieszczeń i wielu rodzajów podłóg.

Wiele osób uważa, że najlepszy do czyszczenia jest mop parowy. Oczywiście, do usuwania zabrudzeń, używa on gorącą pianę. Nie ma konieczności jego wyciskania, dodawania detergentów, noszenia wiadra czy też nie musimy go silnie naciskać przy sprzątaniu. Jednak trzeba mieć świadomość, że mop parowy jest cięższy od standardowego mopa płaskiego oraz odpowiednio do niego droższy. Jest też mniej "operatywny" i nada się do sporych i raczej otwartych przestrzeni. Jeśli zatem masz w domu wiele zakamarków, może on nie spełnić swojego zadania tak idealnie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej