Mop ze spryskiwaczem - sposób działania

Mop ze spryskiwaczem nie wymaga używania wiaderka z wodą. Cała woda, często wymieszana z detergentem, znajduje się wewnątrz mopa lub w specjalnym pojemniku, zamontowanym na drążku. Kiedy jej potrzebujesz naciskasz dźwignię lub przycisk, który włącza niewielką pompkę, tłoczącą płyn. Podłoga przed tobą zostaje spryskana niewielką ilością wody. Większość modeli ma wmontowany na tyle duży pojemnik na wodę i płyn, że z pewnością wystarczy ci to na zmycie wszystkich podłóg w mieszkaniu.

Mop z dozownikiem wygląda zazwyczaj jak zwykły mop płaski. Także ma wymienne ściereczki, które zakłada się na stopę myjącą. Wkład do mopa ze spryskiwaczem może być zrobiony z mikrofibry (to najczęstszy wybór), bawełny lub akrylu. Ściereczki zbierają wodę i pomagają usunąć zabrudzenia. Warto je dobrać do powierzchni, którą myjesz, by nie uszkodzić wierzchniej warstwy, która czasami bywa delikatna.

Wady i zalety mopa ze spryskiwaczem

Mop ze spryskiwaczem ma wiele zalet. Jedną z nich jest to, że nie musisz ściągać, moczyć, płukać i wyżymać ścierki. Nie trzeba się schylać, moczy rąk, dźwigać wiaderka. To zdecydowanie ogromny plus. Jest to także bardzo wygodne rozwiązanie, jeśli chcesz umyć mały fragment podłogi. Nalanie niewielkiej ilości wody do dozownika jest o wiele szybsze i mniej kłopotliwe niż przygotowanie wiaderka ze spienionym detergentem.

Mop z dozownikiem to dobre rozwiązanie zwłaszcza na panele i parkiet. Dzięki niemu podłoga nie ma kontaktu ze zbyt dużą ilością wody – spryskana powierzchnia od razu zostaje wytarta niemal do sucha dzięki ściereczkom. Możesz także intensywniej spryskać większe zabrudzenie lub regulować poziom wody w zależności od mytej powierzchni. Takie rozwiązanie ma jednak wady. Jest dużo cięższy niż mop płaski i niestety bywa dość kosztowny.

Spray mop do każdej powierzchni

Bardzo dużym plusem jest to, że spray mop nadaje się do każdego rodzaju podłogi. Parkiet, panele, ceramika, szkło, gres, kamień, płytki zewnętrzne i wewnętrzne – naprawdę możesz użyć go wszędzie. Niektóre modele świetnie sprawdzają się także do czyszczenia innych powierzchni płaskich.

Warunkiem jest oczywiście zastosowanie odpowiedniej ściereczki. Najbardziej uniwersalna mikrofibra dobrze sprawdza się we wszystkich sytuacjach. W jej przypadku możesz wybrać ściereczki z mniejszymi lub większymi „pętelkami”. Te większe bardziej nadają się do usuwania uporczywych plam. Dobrze sprawdza się także bawełna, chociaż wkłady z tego materiału są nieco droższe. Ona także jest na tyle delikatna, by używać jej na panelach i parkiecie. Warto pamiętać, że w przypadku mopa ze spryskiwaczem ściereczka zawsze będzie tylko lekko wilgotna. Dlatego tarcie jest większe, a wtedy łatwiej o mikrorysy.

Mop Vileda ze spryskiwaczem 12 Spray – opinie

Zdecydowanie najbardziej popularnym modelem jest Vileda 12 Spray. Sprzęt tej marki ma bardzo szerokie zastosowanie. Wymienne ściereczki zrobione z mikrofibry nadają się do każdej powierzchni. Jest dość wygodny, a dzięki temu, że pojemnik na wodę został zamontowany w środku drążka, także dość lekki. Został wyposażony w obrotową stopę, by łatwiej było dotrzeć do wszystkich zakamarków, bez problemu możesz wsunąć go pod meble.

Ten model zebrał bardzo wiele pozytywnych opinii użytkowników. Mop Vileda ze spryskiwaczem niestety jest dość drogi. Musisz zapłacić za niego około 70-80 zł. Wkład do mopa z mikrofibry to koszt około 20-30 zł. Ściereczki Vileda jednak nadają się do prania, więc każdą z nich możesz użyć mniej więcej 4-5 razy.

Mopy ze spryskiwaczem – inne modele

Ciekawą propozycją jest także mop 4Home Easy Quick Spray. Ma zamontowany osobny pojemnik, który bardzo łatwo jest napełnić i opróżnić. Spryskiwacz obsługuje się bardzo łatwo – przyciskiem zamontowanym na rękojeści. Operowanie tym mopem jest proste, ponieważ ma bardzo ergonomiczną rączkę. Obrotowa stopa pozwala dotrzeć do wszystkich, nawet najtrudniej dostępnych miejsc. Ściereczka z mikrowłókna jest wielorazowego użytku i można ją prać w pralce. Dużą wadą tego mopa jest cena – kosztuje on ponad 100 zł.

Wysokiej jakości jest także mop Sam Clear. Jego stopa ma możliwość obrotu o 360°, więc sprzątanie naprawdę może być o wiele łatwiejsze. Sam model bardzo przypomina mop płaski, chociaż pojemnik na wodę zamontowany jest osobno. Dzięki temu łatwiej jest go opróżnić. Teleskopowy kij znacznie ułatwia pracę. Ten model także jest wyposażony w ściereczkę z mikrofibry. Cena to zaledwie 50-55 zł, ale nie znaczy to, że ustępuje skutecznością mycia wcześniej wymienionym modelom.

ikona podziel się Przekaż dalej