Mopy parowe - sposób działania, opinie, ceny, skuteczność czyszczenia
Parowe urządzenia do czyszczenia i sprzątania z roku na rok zyskują na popularności. Coraz większym powodzeniem cieszą się także mopy parowe. Są cenione za ich wygodę użytkowania i wielofunkcyjność. Dowiedz się, w jaki sposób działają i czy naprawdę warto zrobić taką inwestycję.
Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o mopach do podłóg.

Mop parowy – sposób działania
Mopy parowe wyglądem przypominają zwykły mop płaski… no prawie, bo mają nieco grubszą rączkę. A to dlatego, że została wyposażona w pojemnik na wodę system podgrzewania. Woda jest podgrzana do temperatury wrzenia, wytwarza bardzo wiele pary wodnej, która jest rozprowadzana po podłodze za pomocą specjalnej szczotki i ściereczki, najczęściej wykonanej z mikrofibry.
Inna nazwa mopa parowego to mop ciśnieniowy. Jest to związane z tym, że para wodna jest odprowadzana do szczotki za pomocą ciśnienia. Wydostająca się para wodna ma bardzo wysoką temperaturę, która rozpuszcza większość zabrudzeń. Dlatego świetnie radzi sobie nawet z najbardziej brudnymi powierzchniami. Mopy parowe mogą być elektryczne, zasilane z gniazdka lub zasilane baterią czy niewielkim akumulatorem.
Mop elektryczno-parowy – wady i zalety
Mop na parę ma bardzo wiele zalet, które docenią zwłaszcza alergicy. Największą zaletą jest to, że do mycia podłóg nie potrzebujesz żadnych detergentów. Para wodna jest dostatecznie skuteczna, by usunąć wszelkie zanieczyszczenia i stosowanie środków chemicznych do mycia podłogi nie jest konieczne. Co więcej, wysoka temperatura usuwa także wszelkie bakterie i większość wirusów i grzybów. To sprawi, że mieszkanie będzie po prostu czyste, o wiele bezpieczniejsze dla dzieci. Siłę mopa parowego docenią także właściciele zwierzaków, którzy do tej pory myli ślady łapek na kolanach. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o mopach z mikrofibry.
Zaletą mopów parowych jest także ich wielość i różnorodność. Możesz znaleźć modele ze zbiornikiem na brudną wodę, zasysające parę znów do środka. Świetnym rozwiązaniem są także te ze zbiornikiem na detergenty, ale to oczywiście wyjście dla osób, które nie mają przeciwwskazań do stosowania środków chemicznych. Jednakże mopy parowe mają także kilka wad. Jedną z nich jest to, że czasami są ciężkie i niezbyt wygodne – do wagi mopa dochodzi jeszcze waga wody. To także dość duża inwestycja – ceny potrafią być bardzo wysokie.
Wielofunkcyjny mop parowy
Świetnym rozwiązaniem jest wielofunkcyjny mop parowy. Właśnie z tego względu lepiej zainwestować w droższy sprzęt, który będzie można wykorzystać na większej liczbie powierzchni. Zwykły mop na parę z reguły nadaje się do czyszczenia tylko płytek i szkła. Wielofunkcyjny mop elektryczno-parowy, który jest wyposażony w system regulacji ilości pary nadaje się także do paneli i parkietu. To ważne, by używać na tych powierzchniach tylko odpowiedniego sprzętu. W przeciwnym razie drewno może się wypaczać. A może zainteresuje cię także ten artykuł o mopie parowym Karcher?

Dodatkowo możesz umyć nim także inne powierzchnie. Sprawdzi się do dywanów, możesz także zastosować go na szklanych płytkach. Modele z wymienną, małą rączką świetnie sprawdzają się do mycia blatów kuchennych czy parapetów. Za pomocą pary możesz umyć także sprzęt AGD (na przykład okap, płytę elektryczną lub indukcyjną), możesz wykorzystać ją do mycia luster czy szklanych powierzchni. To bardzo wygodny sposób na mycie płytek na ścianach, a dzięki gorącej parze, nawet w łazience nie zostaną bakterie.
Mop elektryczno-parowy – opinie użytkowników o modelach
Najbardziej popularny mop parowy to model marki Vileda Steam. Ma trójkątną stopę czyszczącą, do której doczepia się wymienne ściereczki z mikrofibry. Jest to świetne rozwiązanie i do paneli, i do dywanów, i do płytek o naprawdę szerokim zastosowaniu. Ogromną zaletą tego modelu jest ergonomiczny uchwyt i bardzo wygodna rączka, która pozwala na prowadzenie mopa swobodnie w każdym kierunku. Stopa czyszcząca jest natomiast wyposażona w przegub 180°, który sprawia, że możesz bez problemu dotrzeć we wszystkie trudno dostępne miejsca – pod kanapę czy przejechać między krzesłami.
Ten mop ciśnieniowy ma możliwość regulacji temperatury i poziomu pary. Wkłady czyszczące są kilkuwarstwowe. Zrobione z drobnych włókien, nie rysują powierzchni, za to świetnie chłoną wodę i zbierają wszystkie zabrudzenia. Cena mopa Vileda Steam wynosi około 250 zł.
O wiele droższym rozwiązaniem jest najnowszy model Bissell, mop parowy Power Fresh. W nakładkach do mycia znajduje się technologia Microban, dzięki której wyeliminowane zostają wszystkie bakterie. Sprzęt pomaga także pozbyć się wszystkich przykrych zapachów, które zalegają w podłodze. Możesz dokupić do niego dyski zapachowe, które rozprowadzą po domu w czasie sprzątania zapach świeżości, utrzymujący się przez naprawdę wiele godzin.
Opinie użytkowników na temat jego skuteczności są naprawdę bardzo dobre, gorzej jednak z wygodą użytkowania. Ten mop ciśnieniowy jest po prostu dość duży i ciężki, rozmiarem bardziej przypomina odkurzacz pionowy niż zwykły sprzęt myjący. Za to ma spory pojemnik na wodę, który pozwala na dłuższą i wygodniejszą pracę. Niestety w mopy Bissell trzeba zainwestować o wiele więcej – kosztuje około 500 zł.