Mrówki w domu – przyczyny i najlepsze sposoby na pozbycie się ich z domu

Mrówki w domu to nieprzyjemni lokatorzy, którzy mogą zagnieździć się niezależnie od naszych starań i zapobiegania. Na swoje gniazda wybierają trudno dostępne i na pierwszy rzut oka trudne do zlokalizowania miejsca. Najczęściej rozwijają się piwnicach, skąd mogą dostać się także do pomieszczeń mieszkalnych, lub w szczelinach i pomiędzy ścianami. Najczęściej spotykane są mrówki Faraona, czyli popularnie nazywane faraonki. Mogą one prowadzić nie tylko do zniszczeń i zanieczyszczeń jedzenia, ale także przyczynić się do rozwoju chorób wirusowych i bakteryjnych. Jak widać, pozbycie się mrówek z domu jest zatem bezwzględnie konieczne, by zachować dobre zdrowie.

Warto wspomnieć, że miejsce idealne dla mrówek to nie tylko trudno dostępne szczeliny, ale także środowisko o wysokiej temperaturze powyżej 25 stopni Celsjusza oraz wysoce wilgotne – nawet na poziomie dochodzącym do 75-80%. Ciepłe i wilgotne miejsca to raj dla mrówek. Aby zatem zapobiec ich pojawianiu się, warto utrzymywać w pomieszczeniach niższą temperaturę i wilgotność na optymalnym poziomie – w tym zatroszczyć się o skuteczną wentylację.

Domowe sposoby, jak się pozbyć mrówek z domu

Co odstrasza mrówki? Pierwszy domowy sposób na mrówki to zastosowanie naturalnych produktów w walce ze szkodnikami. Należy do nich na przykład ocet lub sok z cytryny. Niemal każdy posiada te składniki w domu, więc ich użycie nie wymaga żadnego zachodu. Wystarczy bowiem miejsca, gdzie zauważyliśmy mrówki, posmarować właśnie octem lub sokiem z cytryny, który skutecznie odstrasza te owady.

Drugi polecany domowy sposób na mrówki to… pieprz i sól. Również mamy go w domu, więc ponownie rozsypujemy proszek w miejscach, gdzie przemieszczają się mrówki. Co jeszcze skutecznie odstrasza mrówki? Zamiast soli i pieprzu równie dobrze można użyć sody lub proszku do pieczenia.

Te małe insekty nie znoszą także zapachu cynamonu, mięty, majeranku, lawendy czy liści pomidora (o te trudno poza sezonem). Do zwalczania mrówek można użyć świeżych, posiekanych produktów lub też suszonych czy olejków na ich bazie. Inny domowy sposób na mrówki o roztwór wody i płynu do naczyń. Wystarczy przelać go do pojemnika ze spryskiwaczem i skropić zarówno ścieżki mrówek, jak i same insekty. Mrówki w domu można usunąć także przy zastosowaniu środków chemicznych.

Jak zwalczyć mrówki – polecany środek na mrówki

Co zrobić, gdy zawodzą domowe sposoby na to, jak się pozbyć mrówek z domu? Czas na preparat na mrówki, którzy pomoże je wytępić.

Polecany preparat na mrówki to na przykład Substral, zwalczający przede wszystkim insekty nielatające. Można go stosować zarówno w formie granulatu, jak i roztworu. Cena zakupu o około 25 zł.

Jaki jeszcze środek na mrówki warto wypróbować, by wytępić niechcianych gości? Dobre opinie posiada także Bros 007 spray na mrówki, którego cena to około 12 zł. Ten preparat na mrówki charakteryzuje długotrwałe działanie i nadaje się do stosowania zarówno w domu, jak i na zewnątrz – na tarasie, balkonie czy podjeździe.

Jak widać, sposobów na to, jak zwalczyć mrówki jest na tyle dużo, że każdy znajdzie ten idealny dla siebie, a mrówki w domu przestaną być utrapieniem dla mieszkańców.