Mycie lodówki – domowe sposoby, sprawdzone porady, polecane środki

Czyszczenie lodówki to niezbędny obowiązek w każdym gospodarstwie domowym, by każdego dnia móc cieszyć się zdrowymi i świeżymi produktami. Nie należy doprowadzać do sytuacji, w której w lodówce psują się resztki jedzenia, a ich nieprzyjemnym zapachem przechodzą inne potrawy. Produkty w lodówce powinny być przechowywane w pojemnikach i powinniśmy pamiętać o ich sukcesywnym przeglądaniu. Od czasu do czasu konieczne będzie także wyjęcie wszystkich rzeczy z lodówki, by jej wnętrze pozostało puste i dokładne jej umycie. Regularne mycie lodówki jest tak samo ważne, jak pierwsze mycie nowej lodówki przed uruchomieniem.

Rodzi się zatem szereg pytań, czym myć lodówkę, jak umyć lodówkę w sposób efektywny i czy istnieją na to jakieś sprawdzone domowe sposoby. Oczywiście, że tak, a wśród najpopularniejszych wymienić należy czyszczenie lodówki płynem do mycia naczyń, wodą z octem czy sodą oczyszczoną. Jak umyć lodówkę krok po kroku?

Czym myć lodówkę i jak się do tego zabrać? Ocet dobry na wszystko

Mycie lodówki wodą z octem lub sodą oczyszczoną ma niewątpliwe zalety, gdyż oba te produkty nie tylko usuwają zabrudzenia, w tym tłuszcz, ale także neutralizują nieprzyjemne zapachy. Sprawdzą się również w sytuacji, gdy chodzi o mycie nowej lodówki, która często przechodzi fabrycznym zapachem.

Mycie lodówki wodą z octem zaczynami od usunięcia wszystkich produktów z jej wnętrza oraz wszelkich elementów, które da się wyjąć – szuflad, przegródek i pojemników – a także odłączamy ją od prądu. W misce mieszamy ocet z wodą w stosunku 1:1, a następnie miękką ściereczką myjemy wnętrze i wszystkie zakamarki w lodówce, pamiętając o uszczelce. Tym samym domowym płynem możemy umyć szuflady i wszystkie elementy wyposażenia chłodziarki.

Czyszczenie lodówki z zewnątrz warto przeprowadzić za pomocą wody z płynem do naczyń. Niektórzy decydują się także na mycie wnętrza lodówki przy jego użyciu, jednak nie jest to już ekologiczny sposób. Warto sięgnąć po wspomniany już ocet, a jeśli przeszkadza ci jego zapach, to… po roztwór wody z sodą oczyszczoną.

Czyszczenie lodówki przy użyciu roztworu z sodą oczyszczoną

Także w tym wypadku wszystkie czynności przebiegają tak samo, czyli z lodówki wyjmujemy jedzenie i „ruchome” elementy, by opróżnić jej wnętrze. Chłodziarkę odłączamy także od prądu. Sodą oczyszczoną możemy z powodzeniem zastąpić płyn do naczyń, a nad octem ma ona taką przewagę, że nie posiada nieprzyjemnego i intensywnego zapachu. Wprost przeciwnie, dzięki swoim właściwościom, pochłania i neutralizuje zapachy. Mycie lodówki z jej użyciem to zatem świetny pomysł, gdy popsuło się w niej jedzenie.

Aby przygotować roztwór z sodą oczyszczoną, do pół litra ciepłej wody dodajemy około 3 łyżek białego proszku. Tak przygotowanym domowym płynem czyszczącym myjemy lodówkę przy użyciu miękkiej ściereczki lub gąbki.

Do mycia lodówki w sposób ekologiczny przydać się może także sól i sok z cytryny. Jeśli interesują cię także inne porady i wskazówki, liczne patenty znajdziesz w artykułach zebranych na tej stronie.