Mycie okien w domu – najlepsze metody i domowe sposoby na czyste szyby

Odpowiedź na pytanie, czym myć okna w przypadku wielu osób będzie brzmiała, że profesjonalnymi środkami czyszczącymi dostępnymi w sprzedaży. To oczywiście dobre rozwiązanie i zapewne także patent na okna bez smug, ale warto poznać skuteczne metody i domowe sposoby na mycie okien, które są po pierwsze bardzo ekologiczne, a po drugie po prostu znacznie tańsze. Jeden z domowych sposobów to na przykład mycie okien wodą z octem. Produkt ten jest bardzo tani, a w dodatku niemal każdy posiada go w domu. Jak wygląda mycie szyb wodą z octem krok po kroku?

Po umyciu ram okiennych, na przykład wodą z dodatkiem płynu do naczyń, przychodzi czas na mycie szyb. Skuteczne metody to na przykład te z wykorzystaniem octu. Roztwór wody z octem przygotowujemy w stosunku 1:1, a następnie myjemy nim szyby przy użyciu ściereczki z mikrofibry. Materiał ten nie postawia włókien na gładkiej powierzchni. Co dalej, aby osiągnąć efekt okna bez smug? Konieczne będzie polerowanie. W tym wypadku ściereczkę z mikrofibry zamieniamy na ręczniki papierowe lub… gazetę. Szyby wycieramy do sucha, a następnie polerujemy. Ocet zawarty w naszym roztworze nie tylko skutecznie usuwa zanieczyszczenia i zabrudzenia, ale także usuwa tłuszcz i dodatkowo nabłyszcza. Jeśli zatem rozważasz domowe sposoby na mycie okien, ten z całą pewnością jest wart polecenia.

Czym myć okna poza samą mieszanką z octem? Ciekawą propozycję stanowi… gliceryna. Domowe sposoby z jej wykorzystaniem dają naprawdę zadowalające efekty.

Gliceryna, czyli sposób na okna bez smug krok po kroku

Do wody, którą myjemy okna, warto dodać składnik, jakim jest gliceryna. Wydawać by się mogło, że jest ona za tłusta, ale nic bardziej mylnego. Niewielka ilość (kilka kropel) sprawi, że na oknach brud czy kurz nie będzie osadzał się tak łatwo, a kolejne mycie będzie można nieco odwlec w czasie.

Jeśli chodzi o skuteczne metody na mycie okien, warto pokusić się o przygotowanie domowego płynu do ich mycia. Oczywiście gliceryny można dodać także do dowolnego środka, którego używamy, ale to domowe metody okazują się najskuteczniejsze. Do pół litra ciepłej wody dodajemy pół szklanki octu oraz kilkanaście kropel gliceryny, którą można zakupić w aptece. Taką mieszankę warto przelać do butelki ze spryskiwaczem, na przykład po starym środku czyszczącym lub zakupionym w sklepie ogrodniczym do kwiatów. Dzięki temu aplikacja płynu na szybę będzie znacznie łatwiejsza. Okna myjemy jak zazwyczaj przy użyciu ściereczki z mikrofibry, a po ich osuszeniu polerujemy do momentu, w którym z powierzchni szyb znikną smugi.

Ocet to gotowy przepis na okna bez smug, natomiast gliceryna dopełnia tego efektu w postaci zabezpieczenia powierzchni przed szybkim osadzaniem się kurzu i brudu. Warto zatem wypróbować zarówno mieszankę wody z octem, jak i domowej roboty płyn do mycia okien z dodatkiem gliceryny. Co ciekawe, zamiast octu możesz użyć także soku z cytryny, a jeśli interesuje cię także ekologiczne mycie ram okien (zamiast płynem do naczyń), wystarczy, że do przygotowanej wody dodasz 6-8 łyżek sody oczyszczonej na pół litra. To doskonały sposób na usunięcie zabrudzeń, także na białych ramach okiennych. Więcej porad dotyczących sposobów mycia okien oraz niezbędnych środków znajdziesz w artykułach zebranych na tej stronie.