Jak szybko umyć okna?

Mycie okien bez smug jest możliwe, pod warunkiem, że zrobisz to w odpowiedni sposób. Zabierając się za mycie okien najpierw trzeba przygotować sobie odpowiednie sprzęty. To, czy cała praca pójdzie szybko i sprawnie i czy na szkle nie zostaną żadne ślady w mniejszym stopniu zależy od tego, jakiś środków użyjesz. To, czym umyć okna, jest mniej istotne, niż to, jakiej wody trzeba użyć.  Do mycia ram możesz stosować chłodniejszą wodę, jednak same szyby powinny być umyte nieco wyższą temperaturą. Należy ją nałożyć na okno za pomocą miękkiej ściereczki, zastosować któryś z wybranych środków, a następnie wytrzeć szybę.

To, czy uda ci się uzyskać wymarzony efekt, czyli okna bez smug, zależy od tego, jaką wybierzesz ściereczkę. Przede wszystkim musi być chłonna – jeśli zbierze od razu wodę, nie rozmażesz jej po szklanej powierzchni, więc nie pozostaną żadne ślady. Dlatego takim powodzeniem cieszą się ściereczki z mikrofibry, które faktycznie błyskawicznie chłoną wodę. Wiele osób do polerowania okien stosuje gazety, jednak te czasami są woskowane i niestety, zamiast wytrzeć okna, tylko je jeszcze ubrudzisz. Możesz także sięgnąć po ręczniki papierowe lub zwykły papier toaletowy. Ręczniki są w tym wypadku lepszym rozwiązaniem – są nieco grubsze, więc ich rozmoczone drobinki nie zostają na szkle. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o oknach.

Czym najlepiej umyć okna, żeby nie było smug?

Mycie okien bez smug gwarantują producenci bardzo wielu płynów i różnego rodzaju środków czystości. Część z tych preparatów zawiera alkohol – nie pachną zbyt ładnie i mogą drażniąco działać na delikatną skórę rąk, jednak mają dużą zaletę: błyskawicznie odtłuszczają powierzchnię. Okna bez smug możesz jednak także uzyskać stosując środki niezawierające alkoholu. Większość wiodących preparatów do szyb także świetnie radzi sobie z odtłuszczaniem, dzięki czemu ryzyko pojawienia się smug jest o wiele mniejsze.

Czym umyć okna poza tym? W ostatnim czasie na rynku pojawiły się specjalne nasączane chusteczki przeznaczone do mycia szyb. Są już nawilżone detergentem, więc są znacznie wygodniejsze w użyciu. Jednakże ich zastosowanie także wymaga powtórzenia mycia wilgotną ściereczką z mikrofibry, by spłukać środek z powierzchni okna. A może zainteresuje cię także ten artykuł o ściągaczce do szyb?

Okna bez smug możesz uzyskać także używając płynu do mycia naczyń. Jego zadaniem jest przecież usuwanie tłuszczu i nabłyszczanie, dlatego w trakcie mycia okien sprawdzi się świetnie. Usunie ślady palców i inne tego rodzaju zabrudzenia. W podobny sposób działa płyn do płukania tkanin. Czasami dodaje się go do wody, by nabłyszczyć szkło i usunąć smugi.

Mycie okien bez smug ściągaczką - porady dotyczące mycia okien i jak umyć okna, by nie miały smug krok po kroku
Mycie okien bez smug ściągaczką krok po kroku

Domowe sposoby na mycie okien bez smug

Eco panie domu i zwolenniczki trzymania się od chemii z daleka sięgają do babcinych sposobów na czyste okna. Większość z nich jest bardzo skuteczna. Szyby bez smug mogą być zasługą wody z cytryną. Sok z połówki cytryny należy rozprowadzić w szklance ciepłej wody. Taka ilość mieszaniny wystarczy, by naprawdę dokładnie umyć okna. Specyfik nakłada się na szyby czystą, miękką ściereczką, a potem wystarczy je wytrzeć do sucha. Sok z cytryny lekko nabłyszcza, więc będzie naprawdę świetnym rozwiązaniem.

Nasze babcie myły okna octem. Nie jest to może sposób od razu gwarantujący szyby bez smug, jeśli jednak dobrze wytrzesz powierzchnię ściereczką lub ręcznikiem papierowym, uda ci się uzyskać czystość i blask. Na preparaty z octem są różne przepisy, jednak domowe sposoby wskazują przede wszystkim na proporcję dwóch łyżek na szklankę ciepłej wody.

Jak usunąć smugi z szyb?

Czasami chcemy szybko umyć okna i mimo zastosowania odpowiedniej techniki i środka, przez nieuwagę na szkle pojawiają się smugi. Trudno wtedy myć od nowa całe okno, podpowiadamy więc, jak usunąć smugi z szyb. Być może wystarczy polerowanie. Zmiętą, szarą gazetą lub ręcznikiem papierowym możesz kilka razy przejechać po śladzie, aż zacznie schodzić. To najprostsza metoda, która jednak nie zawsze działa.

Czym umyć okna w takim wypadku? Nie musisz znów moczyć całej szyby i nakładać na nią preparatu. Wystarczy, że miejsce, na którym jest smuga, przetrzesz ściereczką zanurzoną w wodzie z płynem do mycia naczyń. Niweluje tłuszcz, więc jeśli dokładnie wytrzesz mokre miejsce chłonną ściereczką i lekko wypolerujesz, nie powinien zostać nawet ślad.

ikona podziel się Przekaż dalej