Mycie okien bez smug

Woda z octem

Czyszczenie okien tą metodą jest chyba najłatwiejsze ze wszystkich możliwych sposobów. Zanim jednak wypróbujesz ten patent na swoich szybach, możesz szybko umyć okna samą… wodą! Aby pozbyć się wierzchniej warstwy brudu, wystarczy przemyć szyby przy użyciu letniej wody i bawełnianej ściereczki. Ewentualnie, zawsze możesz sięgnąć też po miękką gąbkę z mikrofibry, która równie skutecznie usuwa zanieczyszczenia. Przepłucz tylko ścierkę, kiedy okno będzie pozbawione wierzchniej warstwy brudu! Inaczej na szyby bez smug… szans nie będzie! Co gorsza, w przypadku braku przepłukania ściereczki możesz doprowadzić również do tego, że na oknie pojawią się ciężkie do usunięcia… zacieki! Kiedy już będziesz zbierał wodę, możesz zrobić to również specjalną, gumową wycieraczką – jednak nie możesz zapominać o spadających w dół kroplach! Nie szoruj po powierzchni szyby i nie rób tego w słońcu – inaczej zostaną na niej nieładne ślady. Staraj się też nie korzystać z ostrych narzędzi, by nie zadrapać okien.

Woda z octem jest to doskonały pomysł, jeżeli chcesz przemyć okna w zimie. Właśnie ta metoda najlepiej usuwa nie tylko tłuszcz, ale też rdzę i kamienny osad. Zastanawiasz się, w jaki sposób możesz przemyć okna domowym sposobem? A więc, woda z octem sprawdzi się najlepiej! To połączenie, jakiemu żaden brud… nie jest straszny! Spróbuj z takiej mieszanki stworzyć też swój domowy… płyn do mycia okien. Zmieszaj w tym celu:

  • 2 szklanki płynnej gliceryny
  • 2 szklanki octu spirytusowego
  • 2 szklanki wody (letniej)

Przelej następnie składniki do pojemniczka – ważne, żeby miał on spryskiwacz. Dzięki tak przygotowanej mieszance z całą pewnością zyskasz idealne szyby bez smug! Pamiętaj też, aby używać ścierek z mikrofibry – dzięki nim na pewno nie pozostawisz bowiem zacieków na oknach, a szyby będą lśniły... niesamowitym blaskiem! Odpowiednie akcesoria są w czyszczeniu okien bardzo ważne! Jeśli nie lubisz tego obowiązku domowego, sprawdź koniecznie artykuł z poradami, jak szybko umyć okna.

Mycie okien - sól z octem i… gazeta!

Będąc przy temacie octu warto wspomnieć, że oprócz mieszania go z wodą można również wymieszać go z denaturatem lub… solą! Zastanawiasz się, jak szybko umyć okna? Świetnym pomysłem będzie więc połączenie ze sobą kilku składników, jakie zwalczą nawet bardzo zabrudzone szyby okienne:

  • 2 szklanki zimnej wody
  • 3 łyżki soli
  • 0,5 szklanki octu

Kiedy już zmieszasz te składniki ze sobą, koniecznie przelej mieszankę do buteleczki ze spryskiwaczem. Oczywiście, pojemniczkiem należy porządnie wstrząsnąć – sól musi się bowiem roztopić w mieszance. Później wystarczy spryskać roztworem okno, przetrzeć szmatką z mikforibry i… cieszyć się lśniącymi szybami w domu!

Jest jeszcze jeden środek, który stosuje się w zasadzie od bardzo dawna. To… papierowa gazeta! Dzięki niej można pozwolić na to, aby środek czyszczący okna wchłonął się i nie pozostawił po sobie żadnych zacieków bądź smug. Wystarczy, że przetrzesz swoje szyby np. mieszanką opisaną wyżej – a później przetrzesz szybę papierową gazetą. Szyby na pewno błyskawicznie rozbłysną nowym blaskiem! Nie kupujesz papierowych gazet? A więc, możesz pokusić się o skorzystanie z właściwości chłonnych… papierowych ręczników! Warto jednak zainwestować w te wysokiej jakości, jakie nie będą zostawiać na szybach żadnych włókien bądź ich rysować!

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Mycie okien bez smug i mycie szyby bez smug, a także porady czym myć okna i jak je umyć, żeby były gładkie i pozbawione smug
Mycie okien krok po kroku – jak i czym myć okna skutecznie?

Co ciekawe, możesz również pozbyć się zanieczyszczeń denaturatem lub… surowym ziemniakiem! Jak odtłuścić szybę za pomocą tego słynnego warzywa? Otóż, wystarczy oczyścić ziemniaka i następnie obrać go ze skórki. Należy rozciąć go później na równą połówkę i przecierać plamy, jakie mogły pozostać na szybie. Po ich starciu, umyj okno roztworem z octu i soli.

Czym myć okna?

Czyszczenie okien myjkami

Jeśli chcesz przeprowadzić mycie okien bez smug, warto będzie pomyśleć nad profesjonalną myjką do okien. Myjka do okien często zwana jest także… odkurzaczem do szyb. Potrafi ona bowiem dosłownie wciągać wodę – wszystko dzięki specyficznemu mechanizmowi urządzenia, jakie wyposażono również w gumową ściągaczkę do wody. W myjce do okien znajduje się także pojemnik na zbieraną wodę, zamiast pojemnika na odpadki – właśnie dlatego myjka do okien Karcher bywa nazywana po prostu… odkurzaczem!

Chcesz, aby okna szybko zalśniły nowością? Warto więc odpowiednio wcześniej pokryć je wodą i wybranym środkiem do mycia szyb. Później, należy przejechać myjką po oknie i zebrać zanieczyszczenia z wodą do odpowiedniego pojemniczka w urządzeniu. Woda nie będzie się tym sposobem przesuwać ku dołowi i ściekać z szyby, a wlatywać prosto do pojemnika, kryjącego się w środku myjki. Właśnie to sprawia, że na oknie nie ma zupełnie żadnych smug! Działanie myjki jest naprawdę proste – wystarczy wlać do niej wodę, jaka się podgrzewa. Woda ta przemienia się pod wpływem temperatury w… parę wodną! Właśnie nią będziesz w stanie usunąć nawet najbardziej uporczywe zabrudzenia. Ściągaczka do szyb również pełni tutaj dość istotną funkcję – dzięki niej można bowiem zebrać brudy z okna i pozostawić szyby czyste, suche i… bez zacieków bądź smug!

Warto też wiedzieć, dlaczego powinno się postawić na wysokiej jakości urządzenie tego typu. Kiedy bowiem wybierzesz takie, nie będziesz musiał m.in. polerować szyb – myjka zrobi to zupełnie samodzielnie. Mało tego, urządzenie zasilane będzie za pomocą akumulatora – a to duże udogodnienie w pracy, zwłaszcza że nie trzeba będzie jej włączać do kontaktu. Tym sposobem, ominiesz problem długich oraz plączących się między nogami kabli! Myjka do okien Karcher, oprócz czyszczenia okien, może także usunąć zabrudzenia ze:

  • szklanych blatów
  • kamiennych i lakierowanych powierzchni
  • luster

Czy można mieć szyby bez smug?

Oczywiście, że tak! Wystarczy jedynie pamiętać o tym, żeby po wyczyszczeniu okien delikatnie je… wypolerować. Jeśli posiadasz myjkę, to problem znika. Jeżeli jednak nie masz takiego urządzenia, możesz skorzystać wówczas z właściwości… pończoch nylonowych! Dzięki nim pozostawisz okna czyste, bez zacieków bądź uporczywych smug. Weź w tym celu rajstopę takiego typu i, po umyciu okien i wysuszeniu ich, przetrzyj nią szyby. Za pomocą takiej metody okna na pewno będą się ładnie błyszczeć!

Nie możesz również pominąć jednej, bardzo ważnej kwestii. Nie myj nigdy szyb w słońcu! Wiadomo – wtedy wyraźniej można zobaczyć każdą niedoskonałość na szybie i, co mogłoby się wydawać, lepiej ją doczyścić. Nic bardziej mylnego! Krople na szybie będą przez słońce szybko wysychać, więc w efekcie powstaną na oknie nieładne smugi, zacieki i ślady w postaci kropek. Do mycia okien wybieraj więc bardziej pochmurny dzień, bez deszczu. Błyskawicznie przekonasz się, że w takie „smutne” dni o wiele łatwiej czyści się szyby!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny