Okna bez smug – domowe sposoby krok po kroku

Czysta, letnia woda

To jedna z najprostszych metod mycia okien. Woda letnia wysycha zdecydowanie wolniej niż ciepła – pozostawiając szyby bez smug! Możesz przetrzeć okno wodą bez żadnych środków chemicznych, pocierając je bawełnianą ścierką bądź miękką gąbką z mikrofibry. Pamiętaj jednak o przepłukiwaniu ściereczki za każdym razem, kiedy będziesz nią zbierać kurz i brud. Niewykonanie tej czynności będzie bowiem skutkowało pozostawieniem na oknach zacieków, plam lub przyciągnąć kurz… z powrotem. Czystą wodę, która będzie spływała po szybie, zbierz z kolei gumową wycieraczką. Nie zapomnij też o zbieraniu spływających w dół kropelek wody.

Dobrym i sprytnym sposobem na zauważenie każdej niechcianej smugi jest wycieranie zewnętrznej szyby do sucha, jednak w odwrotnym kierunku niż szyba wewnętrzna. Podczas szukania niedociągnięć nie będziesz mieć wówczas wątpliwości, z której strony jest smuga!

Roztwór z letniej wody pomoże również na lekkie zabrudzenia szyby mlecznej. Oczywiście, przy użyciu bawełnianej ściereczki. Ze względu na delikatną powierzchnię takiego szkła, nie wolno stosować do nich kompletnie żadnych środków chemicznych lub szorujących. Niewskazane są również ostre narzędzia i drapaki. Pamiętaj o stałym przemywaniu okna czystą wodą i wycieraniu go do sucha! A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu kabiny prysznicowej?

Woda z octem

Mycie okien wodą z octem to podstawa! Oczywiście, głównym składnikiem będzie tu… ocet. Szczególne właściwości tej substancji, jakimi są kwas octowy, niskie pH oraz biodegradowalność wpływają na to, iż ocet jest świetnym narzędziem do czyszczenia! W połączeniu z wodą będzie on w stanie rozpuścić zarówno rdzę i tłuszcz, jak i osad kamienny.

Istnieją również skuteczne metody na to, aby stworzyć z octu… płyn do mycia okien! Krok po kroku opiszemy Ci, jak to zrobić. Przygotuj sobie:

  • 2 szklanki spirytusowego octu,
  • 2 szklanki płynnej gliceryny,
  • 2 szklanki letniej wody.

Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki i przelej do pojemniczka ze spryskiwaczem. Gliceryna, która zostanie dodana do tego roztworu, stworzy na oknie barierę ochronną. Będzie ona jednak zupełnie niewidzialna! Gliceryna w znacznym stopniu odpowiada bowiem za zapobieganie osadzania się na oknie... kurzu. Jeżeli zastanawiasz się, czym myć okna, woda z octem i gliceryną przyniesie ogromne rezultaty!

Przeszkadza Ci zapach octu? Zalej nim obierki po cytrynie bądź płatki pięknie pachnących kwiatów, jak róże. Mogą to być również zioła lub igły sosny. Pozostaw taką mieszankę na 2 tygodnie. Charakterystyczny aromat octu po upływie tego czasu zniknie i przesiąknie zapachem zalanego nim składnika! Sprawdź także ten artykuł o ściągaczkach do szyb.

Kobieta podczas mycia okien w domu, a także jak umyć dobrze okna, poranik i zasady dotyczące mycia okien
Mycie okien w domu – najlepsze metody i domowe sposoby na czyste szyby
Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Mycie szyb a pomocne środki

Ściereczka z mikrofibry

Domowe sposoby na mycie okien osiągną maksymalne rezultaty, kiedy użyjesz w tym celu odpowiednio dobranych akcesoriów do czyszczenia szyb! Jednym z podstawowych „pomocników” jest ściereczka z mikrofibry, która nie zostawia na szybie nieestetycznych smug i błyskawicznie ściąga z nich zalegający kurz.

Papierowa gazeta

Może to wydawać się nieco komiczne, ale taką gazetą wyczyścisz szyby bez pozostawienia na nich nieprzyjemnych dla oka niedociągnięć! Idealna będzie gazeta z papieru, np. wykorzystywanego w dziennikach czy lokalnych gazetach. Papier pozwoli na szybkie wchłonięcie środka, którym potraktujesz szybę (np. wodą z octem). Co ciekawe, wcale nie trzeba się mocno namęczyć, żeby domyć gazetą okno! Wystarczy przetrzeć nią szybę bowiem tylko kilka razy, poprzez mocne dociskanie do niej gazety. Spróbuj zastosować tę metodę i zobacz, jak okno zacznie się świecić!

Jeżeli nie kupujesz gazet bądź akurat nie masz papierowej wersji pod ręką, skuteczne mogą okazać się także papierowe ręczniki. To produkt, który posiada w kuchni chyba każdy z nas. Papierowe ręczniki zapewniają dobrą chłonność wody jednak tylko wtedy, kiedy są produktem wysokojakościowym. A więc, ręczniczek taki powinien być kilkuwarstwowy. Jeżeli użyjemy taniego produktu, na szybie mogą pozostać wówczas włókna! To z kolei zniszczy efekt całej pracy, roznosząc brud po oknie. A chyba nie na tym Ci zależy, prawda?

Pończochy na okna bez smug!

Nylonowe rajstopy są nie tylko doskonałą wygodą dla kobiecych nóg. Mycie okien za ich pomocą to kolejna rola pończoch, którą odgrywają zresztą naprawdę perfekcyjnie! Przecierając wyczyszczoną szybę taką nylonową rajstopą usuniesz z niej dosłownie każdą smugę!

Żadne, nawet najbardziej skuteczne metody nie pomogą, kiedy będziesz myć okna w piękną pogodę. Zajmij się więc nimi w pochmurny dzień! Kiedy zabierzesz się za czyszczenie szyb w pełnym słońcu, każda kropla będzie szybko wysychać – co za tym idzie, na szybie pozostaną smugi i nieestetyczne ślady!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny