Mycie podłogi - jak myć panele podłogowe, parkiet lub płytki? Porady praktyczne
Mycie podłogi z pozoru wydaje się być prostą czynnością. Jednak często zdarzyć się może, że na podłodze pojawiają się nieestetyczne smugi. Dlatego w celu skutecznego mycia należy zawsze korzystać ze środków przeznaczonych do czyszczenia konkretnej powierzchni, a więc na przykład środki czyszczące do paneli z pewnością nie sprawdzą się przy podłodze z drewna ani na terakocie. Istotną kwestią podczas mycia jest też rodzaj mopa. W dalszej części podpowiemy, jak należy prawidłowo myć różne nawierzchnie podłogowe.
Sprawdź takżewięcej porad na temat utrzymania czystości w tym miejscu.
Środki czystości do podłóg - przegląd
W utrzymaniu czystości podłogi bardzo pomocne są specjalne płyny do podłóg, które można zakupić niemal w każdym sklepie. Znajdziemy je w dużych marketach, hurtowniach chemicznych, a nawet w niektórych drogeriach. Środki czystości różnią się jednak pod względem przeznaczenia. Oznacza to, że inne wykorzystywane są do paneli, inne do drewnianych podłóg, a jeszcze inne do terakoty.
Wśród znanych płynów do mycia paneli, największą popularnością cieszą się m.in. Sidolux (nadaje się też do drewna), Pronto i Ajax. Najdroższy jest Pronto (ok. 22 zł/1L). Ajax kosztuje ok. 6 zł/1L, a Sidolux – ok. 10 zł/750 ml. Płyny do podłóg drewnianych są nieco droższe. Wśród nich wyróżnia się: Cif, Sidolux, Pronto, Ludwik, Frosch, Terra i Bref. Wybór jest szeroki, zarówno pod względem ceny, jak i jakości produktu. Środki do mycia terakoty także pochodzą od powyższych producentów. Są to m.in. Sidolux, Ludwik, Tytan oraz Ajax.
Prócz popularnych środków dostępne są również profesjonalne środki czyszczące, które wykorzystywane są przez firmy sprzątające. A co z domowymi sposobami? Zapewne zastanawiacie się, czy można umyć podłogę bez użycia środków chemicznych? Zdradzimy Wam sekret, czym myć panele, by pięknie błyszczały. Wystarczy przygotować wodę z dodatkiem octu (1/3 szklanki na 5L wody) i umyć podłogę roztworem. Panele z pewnością będą wyglądały bardzo efektownie. Jeśli szukasz więcej porad, przeczytaj także ten artykuł o myciu paneli podłogowych.
Mycie podłogi - najlepsze porady
Czym myć panele?
Panele to bardzo popularne materiały podłogowe. Są obecne niemal w każdym domu. Jednak mankamentem tego typu podłóg są smugi pozostające po myciu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną są zwykle nieodpowiednie środki, zły sprzęt oraz nieumiejętne wykonywanie tej czynności. Sprawdźmy więc, jak powinno wyglądać mycie podłogi z paneli.
Najpierw należy zacząć od wyboru odpowiedniego środka, czyli płynu do paneli. Nie powinien się pienić, ponieważ im więcej piany, tym więcej smug. Z tego względu warto przetestować kilka różnych preparatów. Oczywiście można też wiernie pozostać przy babcinym sposobie mycia wodą z dodatkiem octu. To najbezpieczniejsza metoda.
Kolejny krok to dobór odpowiedniego przyrządu do sprzątania. Jakim mopem myć panele podłogowe? Najlepszy okazuje się być model płaskiego mopa z obrotową głowicą. Warto też zainwestować w wiadro z systemem wyciskającym, ponieważ podłogi z paneli wymagają lekko wilgotnego zmywania. Nadmiar wody szkodzi. Ostatnia wskazówka dotyczy sposobu sprzątania. Mycie podłóg z paneli powinno odbywać się wzdłuż ułożenia podłogi. Dzięki temu z pewnością unikniemy smug.
Czym myć podłogę drewnianą?
Podłogi wykonane z drewna posiadają zupełnie inną specyfikę niż panele. Podłoga tego typu zazwyczaj pokryta jest specjalnym lakierem ochronnym w celu zabezpieczenia drewna. Podłogi drewniane wymagają intensywniejszej pielęgnacji. Ich największym wrogiem jest piasek, który działa na powierzchnię jak papier ścierny. Z tego względu bardzo ważne jest, aby na bieżąco zmiatać z podłogi drewnianej luźne zanieczyszczenia. Wskazane jest też przecieranie drewna wilgotną szmatką oraz odkurzanie gromadzącego się na niej kurzu. W tym przypadku nie należy używać mopa ani wody.
Czym myć podłogę drewnianą? Ten rodzaj nawierzchni najlepiej jest pielęgnować specjalnymi preparatami przeznaczonymi do pielęgnacji drewna. Niektóre z nich produkowane są na bazie żywicy akrylowej, dzięki czemu skutecznie usuwają trudniejsze zabrudzenia. Mycie podłogi drewnianej wymaga więc minimalnej ilości wody oraz codziennej dbałości. Ponadto, co jakiś czas powinno się poddać nawierzchnię pastowaniu oraz cyklinowaniu.
Jakim płynem myć kafelki?
Nieco inaczej wygląda mycie terakoty. W tym przypadku dopuszczalne jest mycie kafelków z zastosowaniem większej ilości wody. Stosując środki chemiczne do czyszczenia, należy używać ich zgodnie z zaleceniami producenta. W przeciwnym razie możemy trwale uszkodzić płytki.
Jakim płynem myć kafelki? Odpowiedni będzie każdy ogólnodostępny płyn, przeznaczony do mycia tego typu powierzchni. Terakotę można także umyć, stosując niezawodną domową metodę roztworu wody z octem (proporcja 1:3). Rodzaj przyrządu do sprzątania jest tutaj dowolny.
Okazuje się, że mycie podłóg nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Dzięki powyższym wskazówkom wiemy m.in., jakim mopem myć panele podłogowe, jak postępować w przypadku podłóg z drewna oraz czym umyć terakotę. Przyswojenie tych informacji z pewnością pomoże nam przedłużyć żywotność naszej podłogi.