Mydło malarskie – skład oraz możliwości zastosowania

Czym jest mydło malarskie?

Mydło malarskie jest czasem określane mianem mydła technicznego. Posiada bardzo prosty skład. Znajdziemy w nim mieszaninę soli sodowych, soli potasowych, gliceryny oraz wody. Preparat nie posiada żadnych substancji barwiących ani zapachowych.

Dostępne w ofertach sprzedaży mydła zazwyczaj posiadają konsystencję gęstej pasty. Możemy rozpuścić ją w wodzie uzyskując lejący produkt o właściwościach czyszczących. Warto bowiem dodać, iż mydło malarskie posiada dipolową budowę, która wchodzi w reakcję z hydrofobowymi cząsteczkami zabrudzeń. Efekt owej reakcji to delikatne zmiękczenie zabrudzenia oraz odseparowanie go od czyszczonej powierzchni.

Omawiając skład oraz właściwości mydła malarskiego, warto wspomnieć o aspekcie bezpieczeństwa. Mydło malarskie nie posiada w swoim składzie żadnych groźnych dla zdrowia związków chemicznych. Może być bez obaw stosowane w użytkowanych pomieszczeniach mieszkalnych i ułatwiać mycie ścian przed malowaniem. Jest to pewna wskazówka dla osób, które zastanawiają się, czym umyć ściany przed malowaniem.

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Jak wiadomo, malowanie ścian wymaga odpowiedniego przygotowania. Powierzchnia musi być sucha, odpylona i pozbawiona tłustych zabrudzeń. W wielu przypadkach konieczne będzie mycie ścian przed malowaniem.

Mydło malarskie jest skutecznym, a jednocześnie bardzo prostym sposobem na szybkie przygotowanie ścian przed malowaniem. Skutecznie usunie zabrudzenia z tłuszczu, kredek, flamastrów, zapraw czy kleju do tapet. Dipolowa budowa produktu sprawia, że przygotowanie ścian przed malowaniem staje się proste i bardzo skuteczne.

Gruntowanie ścian krok po kroku

Osoby zastanawiające się, czym umyć ściany przed malowaniem powinny też wiedzieć o gruntujących właściwościach mydła malarskiego. Dostępne w sprzedaży mydło malarskie sprawdzi się jako grunt i ułatwi późniejsze malowanie ścian.

Mieszanina mydła technicznego oraz wody wyrówna, a jednocześnie zmniejszy chłonność podłoża. Dobrze naniesiony grunt sprawi, że malowanie ścian nie przysporzy większych trudności. Dzięki zmniejszeniu chłonności podłoża ograniczymy też zużycie farby malarskiej.

Gruntowanie ścian za pomocą mydła można połączyć z procesem usuwania zanieczyszczeń. W ten sposób przygotowanie ścian przed malowaniem staje się jeszcze mniej czasochłonne.

Mydło malarskie to świetny sposób na usunięcie zabrudzeń ze ścian, także grzybów, pleśni czy bakterii. Używa się go przed rozpoczęciem malowania.
Mydło malarskie - do czego służy, kiedy się go używa, jakie są ceny?

Mycie ścian przed malowaniem a zabrudzenia z pleśni i grzybów

Jeśli zastanawiasz się, czym umyć ściany przed malowaniem, rozważ zastosowanie mydła. Jest to praktyczny grunt, który usuwa mikroorganizmy na ścianach. Przemycie zabrudzonej ściany mieszaniną wody i mydła malarskiego może zmniejszyć ryzyko ponownego pojawienia się pleśni lub grzybów na ścianie.

Wykorzystując mydło malarskie na zagrzybione powierzchnie na ścianie pamiętajmy o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Mycie ścian można przeprowadzić jedynie przy użyciu gumowych rękawic ochronnych. W przypadku większej inwazji pleśni lub grzybów zaleca się też zastosowanie silniejszych preparatów, dedykowanych do usuwania tego typu zanieczyszczeń na ścianach.

Pozostałe możliwości zastosowania mydła

Oczyszczanie i gruntowanie ścian to nie jedyne możliwości zastosowania mydła malarskiego. Produkt możemy wykorzystać nie tylko na ścianie, ale także do prania odzieży roboczej, co ułatwi usunięcie różnego typu zabrudzeń.

Mydło malarskie dobrze sprawdzi się także do oczyszczenia narzędzi. Przy jego pomocy usuniemy pozostałości zapraw, kleju do tapet czy farby. Mydło malarskie nie posiada szkodliwych związków chemicznych, dlatego nie stanowi zagrożenia w kontakcie z gołymi rękami.

Omawiając właściwości mydła warto wspomnieć o niecodziennych możliwościach jego wykorzystania. Preparat ułatwiający mycie i gruntowanie ścian posiada alkaiczny odczyn, dzięki czemu znajduje zastosowanie w ogrodnictwie. Mieszanina mydła może zwiększać skuteczność działania różnego rodzaju oprysków.

Sposób użycia mydła malarskiego

Mycie ścian przed malowaniem krok po kroku

Powyżej podpowiedzieliśmy, czym umyć ściany przed malowaniem. W następnym etapie przychodzi czas na określenie sposobu użycia mydła. Jak wspomnieliśmy na samym początku, produkt będzie dostępny w postaci pasty, którą należy rozpuścić w wodzie. Proporcje będą uzależnione od producenta i warto sugerować się instrukcją zawartą na opakowaniu mydła.

Po rozpuszczeniu mydła w wodzie otrzymujemy gotowy do użycia roztwór myjący. Nanosimy go na wszystkie powierzchniowe zabrudzenia ściany. W przypadku większej powierzchni możemy użyć dużego łatwoca. Mniejsze zanieczyszczenia oczyścimy przy pomocy zamoczonej w roztworze ściereczki.

Mydło malarskie nanosimy dokładnie na całą powierzchnię zabrudzenia i staramy się dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków. Z reguły to właśnie one utrudniają malowanie ściany i gromadzą w sobie najwięcej zabrudzeń.

Mycie ścian przed malowaniem można wykonać dwukrotnie. Jest to szczególnie wskazane w przypadku uporczywych i trudnych do wyeliminowania plam z tłuszczu. Dwukrotnie nanoszony grunt wniknie w szczeliny ściany i umożliwi usunięcie uporczywych plam.

Po dwukrotnym oczyszczeniu ściany należy poczekać do wyschnięcia mydła. Czas schnięcia nie powinien być dłuższy niż godzina. Po tym okresie możemy już przeprowadzić malowanie ścian. Upewnijmy się, czy powierzchnia jest odpowiednio wyrównania. W niektórych wypadkach warto też wygładzić fragmenty ścian papierem ściernym.

Jak przeprowadzić gruntowanie ścian?

Jak przygotować i jak gruntować ściany? Przygotowanie ścian przed malowaniem może polegać na zagruntowaniu podłoża. Gruntowanie ścian nie jest szczególnie problematyczne, jednak wymaga dokładności. Grunt przygotowujemy z mieszaniny mydła malarskiego oraz wody, stosując się do proporcji podanych na opakowaniu. Po przygotowaniu roztworu nanosimy go równomierną warstwą na całą powierzchnię ścian. Do prac możemy wykorzystać wałek malarski lub duży ławkowiec.

Jeśli ściana posiada trudnodostępne zakamarki, możemy nanieść grunt przy pomocy mniejszego pędzla malarskiego. Dzięki temu sprawimy, że chłonność ściany będzie wyrównana na całej jej powierzchni. Po naniesieniu roztworu czekamy, aż grunt dokładnie wyschnie. Mydło malarskie o niewielkim stopniu skoncentrowania bardzo szybko wysycha i po upływie ok. godziny możemy już rozpocząć malowanie ścian lub wygładzanie papierem ściernym.

Pranie ubrań i czyszczenie narzędzi

Mydło malarskie może skutecznie usuwać zabrudzenia z odzieży roboczej i ślady kleju z narzędzi. Wystarczy rozpuścić je z niewielką ilością wody, a następnie dokładnie umyć zabrudzony przedmiot.

Mydło nie barwi, jednak może zostawić białawy osad. Dlatego po oczyszczeniu ubrania roboczego lub narzędzi zaleca się dokładne przepłukanie ich w czystej wodzie. W przypadku silnego skoncentrowania mydła płukanie wykonuje się dwukrotnie. Dzięki temu eliminujemy ryzyko pojawienia się białego nalotu.

Ile kosztuje mydło malarskie?

Mydło malarskie nabędziemy w każdym składzie budowlanym i sklepie branżowym. Opakowania posiadają wagę od 0,4 do 1 kilograma. Cena tańszych mydeł o pojemności 0,5 kilograma rozpoczyna się od kwoty 3 zł. Nieco droższy grunt (o tej samej pojemności) zakupimy za ok. 10 zł.

W ofercie sprzedaży pojawiło się też mydło malarskie w butelce z atomizerem. Jest to mniej skoncentrowany preparat, który nadaje się do bezpośredniego spryskiwania zanieczyszczeń na ścianach. Tego rodzaju mydło nie wymaga rozcieńczania, co dodatkowo ułatwia prace. Za opakowanie o wadze 1,5 kg przyjdzie nam zapłacić ok. 25 – 30 zł.

Jak widzimy, mydło malarskie nie generuje wysokich kosztów. Już najmniejsze opakowanie o wadze 0,4 kg powinno wystarczyć na gruntowanie ścian lub przygotowanie ścian przed malowaniem (w jednym pomieszczeniu).

ikona podziel się Przekaż dalej