Myjki do okien - rodzaje, producenci, funkcje, ceny

Sprzątanie nie należy do najprzyjemniejszych zajęć. Szczególnie frustrujące bywa czyszczenie okien. Szyba, na której są widoczne smugi to prawdziwe utrapienie. Można jednak tego uniknąć zaopatrując się w akcesoria ułatwiające to zadanie. Chodzi tu o bardzo skuteczne myjki do okien. W jakich odmianach występują i jakie mają funkcje? Ile trzeba za nie zapłacić? O tym opowiadamy w tym i innych artykułach na naszej stronie.

Skuteczne mycie okna

Myjki do okien są urządzeniami, które przydają się w każdym domu i mieszkaniu. Równie dobrze sprawdzają się w biurach oraz instytucjach publicznych. Przede wszystkim, dlatego, że znacznie przyspieszają i usprawniają czyszczenie szyb. Najlepsze modele radzą sobie z najtrudniejszymi zabrudzeniami. Nie straszne im nawet najstarsze, zaschnięte plamy. Warto też wiedzieć, że myjki to uniwersalne akcesoria. Na rynku można znaleźć modele służące do przemywania blatów kuchennych, powierzchni szklanych czy marmurowych. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią końcówkę i zamontować ją na urządzeniu. 

 

Jak wygląda tradycyjna metoda mycia okna? Potrzebne są specjalne preparaty(ewentualnie ocet) i woda, które rozprowadza się po szybie. Następnie w ruch idzie ścierka z mikrofibry i ręcznik papierowy. Sposób jest czasochłonny a i tak często pozostają smugi. Warto, więc zaopatrzyć się w myjki, które znacznie uproszczą ten proces. Co ważne, wiele polecanych modeli jest wyposażonych w teleskopową rączkę. To rozwiązanie umożliwia mycie wysokich okien. Te często znajdują się w starych kamienicach lub domach. Użycie opisywanej myjki sprawia, że nie trzeba wchodzić na drabinę. Co w pewnym sensie zapewnia bezpieczeństwo domownikom.

Wybierając urządzenie do mycia okien warto zwracać uwagę na jego wagę. Równie ważna jest wielkość i wydajność powierzchniowa. W sklepach znajdują się różne rodzaje interesujących nas akcesoriów. Więcej na temat kryteriów wyboru można dowiedzieć się na naszej stronie. Natomiast w tym artykule przechodzimy do popularnych odmian. Do dyspozycji są proste, ręczne egzemplarze w atrakcyjnych cenach. Zauważalnie droższe, lecz wydajniejsze są wersje elektryczne. Bardzo ciekawą propozycję stanowią roboty czyszczące. Nie pozostaje nam nic innego jak nieco dokładniej opisać każdą ze wspomnianych opcji.

Ręczna ściągaczka i modele elektryczne

Ręczna myjka do okien znana też, jako ściągaczka to proste urządzenie. Najczęściej przybiera formę spryskiwacza wyposażonego w końcówkę czyszczącą. W zbiorniku może znaleźć się woda z detergentem lub octem. Płyn rozprowadza się po szybie za pomocą wspomnianej końcówki. Zalety myjki tego typu to lekkość, łatwość obsługi i atrakcyjna cena. Jest też jednak pewna spora wada. Urządzenie nie zbiera wody spływającej po oknie i nie poleruje powierzchni. Nadal, więc potrzebna jest ścierka lub ręcznik papierowy. Zarówno do pozbycia się płynu jak i usunięcia widocznych i irytujących smug.

Kolejna opcją do wyboru jest elektryczna myjka ciśnieniowa. Zazwyczaj składa się ze zbiorników na czystą i brudną wodę oraz dyszy ze ściereczką. Dzięki niej do mycia okna czy innych powierzchni nie są potrzebne dodatkowe preparaty. Urządzenie wytwarza parę wodną, którą pokrywana jest szyba. Oprócz tego zasysa wodę i nie pozostawia smug. Akcesoria opisywanego typu najczęściej są wyposażone w akumulatory. Zawsze trzeba pamiętać by sprzęt był naładowany. Po stronie wad takiej myjki można zapisać wysoką cenę. Nie bez znaczenia jest też wyższa waga w stosunku do ściągaczki wspomnianej powyżej.

Bardzo dobre opinie użytkowników zbierają ciśnieniowe myjki do okien firm Karcher, Vileda oraz Bosch. Warto jednak wiedzieć, że istnieje konkurencja dla sprzętów wytwarzających parę. Jest nią robot do mycia szyb. To urządzenie jest bardzo łatwe w obsłudze. Powierzchnię okna spryskuje się płynem i przykłada robota. Ten przywiera do szkła dzięki wytwarzającej się próżni. Robot zbiera wodę jednocześnie myjąc szybę. Więcej informacji na temat tego urządzenia znajduje się na naszej stronie. Tam też dokładniej opisujemy wspomniane powyżej myjki, ich producentów oraz modele cieszące się popularnością.