Na co pomaga akupunktura? Leczenie akupunkturą bez tajemnic!
Leczenie akupunkturą zyskuje coraz szersze grono wielbicieli. Dzięki tej metodzie można pozbyć się naprawdę wielu problemów, ale też złagodzić walkę z dolegliwościami zdrowotnymi. Efekty akupunktury są widoczne niemal od razu, a więc opinie na temat skuteczności leczenia są naprawdę bardzo pozytywne. Na co pomaga akupunktura i czy każdy może się w ten sposób leczyć? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!
Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z różnymi domowymi sposobami.

Na co pomaga akupunktura?
Czy akupunktura boli?
Akupunktura jest niezwykle bezpieczną metodą zwalczania wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Zabieg polega na nakłuwaniu ciała metalowymi igłami – oczywiście, w wybranych obszarach dotkniętych daną przypadłością. Zazwyczaj są to obszary skóry i tkanki podskórnej. Zastosowanie igieł ma na celu wzmocnić przepływ energii oraz… siły witalne. Obszar dotknięty dolegliwością połączony jest bowiem z określonym miejscem siecią nerwów, a więc stymulacja owego obszaru wpłynie na… stan bolącego miejsca! Na pewno zastanawiasz się w tym momencie, czy akupunktura boli. Otóż, stosowanie metody jest całkowicie bezpieczne i… niemal nieodczuwalne. Pacjent w większości przypadków nawet nie poczuje obecności igieł. Czasem można mieć wrażenie, że w danym miejscu jest cieplej lub poczuć ostre kłucie czy zdrętwienie – jednak to tylko ulotne wrażenie. Leczenie akupunkturą jest na pewno mniej bolesne, jak… ukłucie szpilką.
W trakcie zabiegu nie zarazisz się żadnym wirusem (jak HIV), ponieważ dostaniesz swój własny komplet igieł. Po zabiegu poddawane są one procesowi sterylizacji i stosuje się je tylko do dalszych zabiegów danego pacjenta. Opinie lekarzy wskazują jednak, że większość z nich stosuje igły jednorazowe, a po zabiegu od razu je utylizuje.
Działanie igieł – na co pomaga akupunktura?
Jeżeli zastanawiasz się nad tym, czy akupunktura przyniesie efekty w każdym schorzeniu, warto zapoznać się wcześniej z listą dolegliwości – właśnie na nie akupunktura będzie miała bowiem najlepsze zastosowanie. Akupunktura najlepsze działanie wykazuje na:
- choroby mięśni i stawów,
- rwa kulszowa,
- na kręgosłup i stany zapalne pleców,
- choroby układu krążenia (np. nadciśnienie),
- choroby układu oddechowego (np. na astmę, na zatoki czy przewlekły kaszel),
- zapalenie żołądka, biegunka, zaparcia,
- problemy ginekologiczne (np. bolesne miesiączki czy zaburzenia menstruacji),
- zaburzenia pracy wątroby,
- choroby urologiczne (np. kamica nerkowa, nietrzymanie moczu albo zapalenie pęcherza moczowego),
- choroby oczu (np. zaćma, jaskra czy zapalenie spojówek),
- problemy ze skórą (łuszczyca lub trądzik),
- impotencja,
- bóle głowy, niedowład po udarze mózgu, szum w uszach, zawroty głowy,
- mdłości, wymioty,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- Parkinson,
- zaburzenia emocjonalne oraz psychiczne (np. nerwica, lęk, stres pourazowy, depresja, zmęczenie czy bezsenność).
- niektóre uzależnienia. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuł z różnymi praktycznymi poradami.
Stosowanie zabiegów akupunktury – co jeszcze warto wiedzieć?
Wyrównywanie przepływu energii w ciele
Nic dziwnego, że akupunktura pomaga na zatoki, na kręgosłup czy zaburzenia psychosomatyczne. Rwa kulszowa bądź bóle głowy zostają zniwelowane poprzez korygowanie… przepływu energii w ciele. Chińczycy uważają, że w naszych organizmach krąży bowiem energia witalna zwana „Qi”. Płynie ona meridanami (czyli kanałami energetycznymi), a także naczyniami krwionośnymi – stąd dostaje się do narządów oraz komórek w każdym zakamarku ciała. Czasem ten przepływ blokuje się przez urazy, stres czy infekcje – i zaczyna się… choroba. Akupunktura koryguje więc mały albo zbyt duży przepływ energii witalnej w naszych kanałach energetycznych, jednocześnie zwracając organizmowi pierwotną równowagę.

Wielbiciele tej metody uważają, że akupunktura, lecz większość chorób. Oczywiście, nie jest to prawdą. Fakt, metoda pomaga na różne schorzenia – o jakich przeczytałeś wyżej. Najczęściej są to jednak problemy związane wyłącznie z infekcją, stresem czy urazem mechanicznym. Stymulacja igłami pobudza krążenie krwi i dotlenia wewnętrzne narządy, wzmacniając organizm. Jednak działanie akupunktury nie będzie już skuteczne w przypadku zaawansowanych chorób.
Na co akupunktura nie może pomóc?
Niestety, zabieg nakłuwania igłami nie będzie skuteczny w kilku przypadkach – zwłaszcza w schorzeniach przewlekłych. Co do wykonywania zabiegu są także liczne… przeciwwskazania. Czego akupunktura nie wyleczy?
- nowotworu,
- przewlekłego nadciśnienia tętniczego,
- chorób układu immunologicznego (np. AIDS),
- niedosłuchu spowodowanego uszkodzeniem ucha środkowego,
- różnych rodzajów fobii albo schizofrenii,
- skutków przyjmowania niektórych leków,
- negatywnego nastawienia pacjenta,
- skutków stosowania niezdrowej diety oraz prowadzenia złego trybu życia,
- palenia papierosów,
- nadużywania alkoholu.
Przeciwwskazania do zabiegu akupunktury
Niestety, nie każdy będzie mógł skorzystać z metody nakłuwania ciała igłami. Akupunktury nie możesz wykonać, jeżeli:
- posiadasz zaburzenia krzepnięcia krwi,
- masz rozrusznik serca,
- jesteś w ciąży,
- jesteś osłabiony,
- masz miesiączkę,
- posiadasz trudną do wyleczenia chorobę… psychiczną.