Na co stosować okłady z sody oczyszczonej? Wyjaśniamy krok po kroku
Każdy ma w domu biały proszek, który ma szerokie zastosowanie w kuchni i w domu, nie tylko jako domowy środek czystości, lecz także jako domowy środek leczniczy. Soda oczyszczona ma właściwości przeciwobrzękowe i antybakteryjne. Dlatego też świetnie sprawdza się do robienia okładów i kompresów na różne dolegliwości, jak obrzęki, rany, stłuczenia, zastrzały itp. Wyjaśniamy, jak zrobić okład lub kompres z sody oczyszczonej i jakie zastosować proporcje.
Jeśli szukasz więcej wskazówek i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Soda oczyszczona - zastosowanie i właściwości
Co to jest soda oczyszczona i jakie ma zastosowanie w domu
Każdy z nas spotkał się z sodą oczyszczoną, białym proszkiem, który łatwo rozpuszcza się w wodzie. Jest to związek nieorganiczny: wodorowęglan sodu (NaHCO). Proszek ten ma szerokie zastosowanie w domu i w przemyśle. Dla przykładu, stanowi ona składnik gaśnic. W przemyśle spożywczym stosowana jest jako spulchniacz do żywności.
Nas jednak głównie interesują domowe sposoby na różne problemy, które można rozwiązać przy pomocy sody oczyszczonej. W domu jest ona nieoceniona. Soda oczyszczona zmieszana z octem zaczyna się spektakularnie pienić. Właśnie połączenie sody i octu znajduje zastosowanie w wielu domowych środkach czystości.
Domowe sposoby z użyciem sody oczyszczonej:
- domowy płyn do naczyń,
- udrażnianie zatkanego zlewu,
- mycie przypalonych garnków,
- mycie butelek i termosów, szczególnie butelek po oleju lub occie,
- czyszczenie piekarnika,
- domowa pasta do mycia,
- domowa pasta do zębów,
- środek do mycia fug,
- środek do wywabiania plam,
- środek wybielający,
- neutralizator zapachów,
- środek do mycia lub czesania psa,
- środek do mycia łazienki: kafelki, WC, kabiny prysznicowej,
- środek niwelujący brzydkie zapachy z kanalizacji,
- środek do tępienia szkodników jak mszyce lub mrówki.
Właściwości i zastosowanie sody oczyszczonej jako domowy sposób na różne dolegliwości
Soda oczyszczona ma właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybicze, dlatego też znajduje zastosowanie do łagodzenia drobnych dolegliwości domowymi sposobami. Ma ona odczyn zasadowy, dlatego też uważa się ja za środek na zakwaszenie organizmu, chociaż nie zostało to udowodnione naukowo.
W medycynie ludowej stosuje się sodę oczyszczoną na problemy skórne, od czyraków po grzybice skóry. Warto jednak zachować pewną ostrożność, gdyż skóra ma naturalny odczyn kwaśny, zaś soda jest substancją alkalizującą, dlatego też jej stosowanie zaburza naturalny odczyn skóry. Jednym z dobrze znanych domowych sposobów jest soda na popękane pięty.
Domowe sposoby wykorzystujemy nie tylko do sprytnego rozwiązywania różnych problemów, na przykład jak otworzyć wino bez korkociągu, ale przede wszystkim do łagodzenia drobnych dolegliwości lub doraźnego pomagania sobie w problemach medycznych. Soda oczyszczona jest w tym przypadku nieoceniona i znana od wieków. Soda na popękane pięty stosowana jest od dawna. Wszyscy słyszeli o piciu sody z wodą na nadkwasotę, niestrawność i zaparcia. Niektóre z tych domowych sposobów zostały naukowo udowodnione. W innych przypadkach musimy zaufać medycynie ludowej. Jednak soda oczyszczona uważana jest za środek bezpieczny, którym trudno sobie zaszkodzić.
W jaki sposób wykorzystuje się sodę oczyszczoną do łagodzenia dolegliwości:
- woda z sodą do picia,
- kompresy z sody,
- okłady z sody,
- kąpiele z dodatkiem sody,
- peeling z sody,
- płukanki z sody,
- moczenie w wodzie z sodą.
Soda oczyszczona znajduje też zastosowanie w kosmetyce i można ją wykorzystać do robienia własnych, domowych kosmetyków i środków czystości. Sodę oczyszczoną używa się do robienia kul do kąpieli. Można ją również stosować do wyrobu domowej pasty do zębów czy domowych płukanek do ust w celu odświeżenia oddechu. Sprawdź także ten artykuł: Jak działa soda na popękane pięty? Domowe sposoby na pękające pięty.
Kompresy i okłady z sody oczyszczonej - jak zrobić i na co pomagają
Na co pomagają okłady z sody oczyszczonej
Oprócz działania bakteriobójczego, przeciwgrzybiczego i bakteriostatycznego, soda ma również działanie przeciwobrzękowe. Dlatego też często stosuje się ją w postaci okładów na opuchliznę, rany, problemy skórne i wiele innych.
Na jakie dolegliwości stosujemy sodę oczyszczoną w postaci okładów:
- na oparzenia słoneczne,
- na opuchliznę,
- na żółte paznokcie,
- na rany,
- na zastrzał,
- na drzazgi,
- na ugryzienia owadów,
- na worki pod oczami.
Jak przygotowujemy kompresy i okłady z sody oczyszczonej - składniki, proporcje
Aby zrobić okład z sody potrzebna będzie soda oczyszczona i woda. W przypadku okładów z sodą bardzo ważne są proporcje. Z sody robi się również kompresy w postaci papki nakładanej na chorą skórę. Wówczas oprócz wody stosujemy także inne substancje.
Najlepiej znane i często stosowane są okłady z sody na opuchliznę. Soda pomaga na opuchliznę spowodowaną ukąszeniem owadów, skręceniem kostki, uderzeniem, skręceniem nadgarstka czy innym urazem, jak również w przypadku opuchlizny po szczepieniu. Okłady z sody łagodzą ból, zaczerwienienie, świąd i pieczenie. W przypadku opuchlizny stosujemy proporcje 1 : 1 sody i wody. Zamiast wody możemy zastosować sok z aloesu, który ma właściwości przeciwzapalne i regenerujące. Papkę z sody i wody nakładamy na opuchliznę, owijamy bandażem i zostawiamy na 30 - 45 minut.
Soda i woda w proporcji 1 : 1 stanowi również dobry środek na rany. Soda ma właściwości regenerujące i zapobiega infekcjom. Z sody i wody robimy papkę, którą nakładamy na ranę, następnie robimy opatrunek, który zostawiamy na około 10 minut. Następnie sodę zdejmujemy i przemywamy ranę i zakładamy czysty opatrunek. Zabieg ten należy powtarzać.
Zastrzał jest ropnym stanem zapalnym okolic paznokcia. Problem jest bolesny i prowadzi do opuchlizny i infekcji. Najlepszym sposobem na tę dolegliwość jest moczenie ręki w wodzie z sodą. Innym sposobem jest przykładanie wacika zamoczonego w roztworze wody z sodą. Stosujemy tu proporcje 1 : 4, czyli jedna część sody na 4 części wody. Taki sam roztwór pomaga na usunięcie wbitej drzazgi.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!