Aranżacja sypialni

Urządzamy sypialnię – wybierz swój styl

Wystrój wnętrza nie powinien być dziełem przypadku. Wybieranie mebli, dekoracji i dodatków na zasadzie „bo ładne” nigdy nie kończy się dobrze. To, co samo w sobie jest ładne, w otoczeniu innych, zupełnie niepasujących elementów wystroju, może przybrać groteskowy wygląd.

Sypialnie najczęściej urządzane są w stylu minimalistycznym np. skandynawskim albo z większym rozmachem, na bogato w stylu glamour. Rzadko zdarzają się sypialnie w stylu urban jungle – duża ilość motywów roślinnych lepiej sprawdza się w salonie. Ponadto w sypialni nie powinno się ustawiać żywych kwiatów. Także styl boho raczej nie znajduje miejsca w sypialni. Tu, gdzie chcemy się wyciszyć i odpocząć, szukamy porządku i swego rodzaju umiaru. Artystyczny nieład stylu boho raczej nie zachęca do relaksu.

Dużym powodzeniem cieszy się w sypialniach styl rustykalny. Powód jest prosty. Jego korzenie tkwią w tradycji i wprost nawiązują do dzieciństwa.

Podłoga w sypialni

Sypialnia to jedno z tych pomieszczeń w domu, po którym lubimy chodzić boso, dlatego warto zadbać o to, co mamy pod stopami. Tu raczej nie sprawdzą się chłodne marmury. Lepiej postawić na ciepłe panele lub naturalne drewno. Jeśli szukamy dywanu lub wykładziny dywanowej, optymalnym wyborem będą te z naturalnych włókien. Szczególnie dobrze sprawdzi się wełna.

Dywany i wykładziny w sypialni nie niszczą się tak szybko, jak te z salonu czy pokoju dziecinnego, dlatego tu można sobie pozwolić na luksus dywanu lub wykładziny z długim włosiem. W sypialniach najlepiej sprawdzają się wykładziny typu shaggy. Są miękkie, gęsto tkane, mają długie włosie – zanurzenie w nich stopy to czysta przyjemność. Nie poleca się do sypialni sztucznych wykładzin tzw, przemysłowych, produkowanych z syntetycznego włosia, szorstkich i nieprzyjemnych w dotyku, aczkolwiek bardzo odpornych na zniszczenia.

Jeśli to możliwe, warto rozważyć zamontowanie w sypialni ogrzewania podłogowego.

Okno w sypialni – zasłony czy rolety

Okno w sypialni niewątpliwie będzie często zasłaniane, dlatego zdecydowanie nie poleca się do niej zasłon leżących na podłodze. Ich misternie układanie co najmniej dwa razy dziennie szybko się znudzi, a efektem będzie niedbale wisząca zasłona z wykończeniem, któremu daleko do ideału.

W dużej sypialni można pokusić się o mocno marszczone zasłony, które co prawda zabierają nieco cennego miejsca, ale bardzo ładnie wyglądają. W mniejszej, gdzie każdy centymetr jest ważny, lepiej zdecydować się na rolety. Ponadto rolety lepiej wpasowują się w styl skandynawski. Z kolei glamour zdecydowanie preferuje zasłony.

W sypialni śpimy i odpoczywamy nie tylko w nocy, także w dzień, dlatego tu warto zdecydować się na zasłony lub rolety z tkanin zaciemniających. Przydadzą się nie tylko w czasie poobiedniej drzemki, ale także wówczas, gdy okna sypialni wychodzą na wschód lub południowy-wschód.

Jak dobrać pościel do sypialni

Przy wyborze pościeli do sypialni trzeba zwrócić uwagę na dwa aspekty: jej wygląd i jakość.

Kolor pościeli ma prawo różnić się od reszty wystroju wnętrza, w ten sposób łóżko staje się najważniejszym i wyróżnionym kolorystycznie miejscem. Warto jednak zadbać, by kolorystyka sypialni była spójna – żółte łóżko i fioletowe zasłony mogą zachwycać tylko przez chwilę. Na dłuższą metę takie zestawienie będzie męczące.

Największym zainteresowaniem wśród klientów cieszy się pościel bawełniana. Jej atutem jest stosunkowo niska cena oraz duży wybór wzorów i kolorów. Niemniej warto spojrzeć przychylnym okiem także na pościel satynową i jedwabną. Ta pierwsza uchodzi za luksusową i bardzo romantyczną. Gładka i chłodna w dotyku, nieco śliska, jest idealna zwłaszcza w miesiącach letnich.

Z kolei jedwab to tkanina dla koneserów. To pościel, pod którą nigdy nie zmarzniemy, ale też nie przegrzejemy się. Jedwab jest bardzo gładki i miękki, przyjemny w dotyku, poleca się go zwłaszcza alergikom.

Dekoracyjne dodatki do sypialni

W sypialni wbrew pozorom nie tylko śpimy. Czasem po prostu chcemy odpocząć, pobyć sami, w spokoju poczytać. Warto więc zadbać, by było to miejsce przytulne i przyjazne. Dekoracyjne dodatki w kilka chwil zmienią oficjalny wystrój wnętrza na ten bardziej domowy, swojski. Na pewno warto kupić do sypialni lampę nocną lub kinkiet, to dość oczywiste. Ale to nie powinien być koniec dekorowania wnętrza. Ceramiczne figurki, patery, świeczniki, wazony, obrazy i grafiki w ramach lub antyramach, sztuczne kwiaty – to wszystko sprawi, że miło nam będzie po ciężkim dniu udać się właśnie do sypialni.

Więcej inspiracji: https://allegro.pl

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny