Wybór szafy do sypialni - na co zwrócić uwagę?

  • rozmiar szafy - szafę do sypialni dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia oraz jego układu. Idealnym rozwiązaniem jest możliwość zaaranżowania osobnego pomieszczenia na obszerną garderobę, w której pomieszczą się półki i wieszaki na ubrania, buty czy pościel. Nie w każdym przypadku jest to jednak możliwe. Często ogranicza nas metraż. Jeśli w twojej sypialni szafa ma być głównym miejscem do przechowywania odzieży, bielizny pościelowej i innych akcesoriów, powinna ona być tak dobrana, by spełniała możliwie wszystkie twoje wymagania
  • dobrze wykorzystana przestrzeń - niezależnie od tego jak dużej szafy potrzebujesz, należy jak najlepiej zaplanować jej wnętrze. Przemyśl co chcesz przechowywać w szafie w sypialni - czy będą to tylko ubrania, czy także koce, pościel i ręczniki. Przemyśl, czy ma się w niej znaleźć miejsce na odzież sezonową, buty lub inne akcesoria oraz czy potrzebujesz więcej miejsca na półkach czy drążkach na ubrania wiszące a może w wysuwanych koszach i szufladach. Obmyśl wysokość drążków, szerokość półek i ich ilość
  • rozmiar sypialni oraz jej układ - wybierz miejsce, w którym szafa powinna być umiejscowiona i w zależności od niego dobierz optymalny rozmiar szafy. Szafa nie może być za duża (by nie zabierać przestrzeni sypialni) ani zbyt mała (zabraknie ci miejsca do przechowywania)
  • szafa do sypialni to zwykle zakup na lata, dlatego ważne jest by służyła ci ona jak najdłużej i bezawaryjnie. Kupuj szafy w dobrych sklepach meblowych jak MF Meble, w których stawia się na solidne wykonanie mebli, z dobrych i trwałych materiałów
  • design szafy do sypialni - powinna ona pasować do całego wnętrza uzupełniając wystrój i podkreślając jego charakter. Przemyśl jakie mają być drzwi do sypialni, czy zależy ci na przeszkleniach, lustrze, dodatkowym oświetleniu. Warto dobrać do sypialni szafę, która będzie do niej pasować nawet po zmianie aranżacji, dlatego nie bez znaczenia pozostaje dobór kolorystyki, frontów czy zdobień.

Rodzaje szaf do sypialni - wady i zalety poszczególnych rozwiązań

Szafa wnękowa do sypialni - to rozwiązanie pozwala najlepiej wykorzystać przestrzeń pokoju zyskując nie tylko dużo miejsca do przechowywania, a jednocześnie nie ograniczając powierzchni sypialni. Najczęściej wykonuje się ją na zamówienie, co daje wiele możliwości aranżacji jej wnętrza w zależności od indywidualnych potrzeb. Minusem może być wyższy koszt wykonania szafy wnękowej do sypialni w porównaniu z gotowymi rozwiązaniami.

Szafa narożna do sypialni - sprawdzają się w mniejszych pomieszczeniach, w przypadku przestrzeni, którą ciężko wykorzystać w jakikolwiek inny sposób. Szafy narożne nadają się do małych sypialni i pozwalają maksymalnie wykorzystać niedużą powierzchnię. Szafy narożne do sypialni umożliwiają zastosowanie głębokich półek, na których pomieszczą się koce, pościel czy ręczniki. Ze względu na specyfikę i układ pomieszczenia szafy narożne do sypialni wykonuje się najczęściej na zamówienie. Ma to swoje plusy i minusy. Wśród zalet warto wymienić to, że takie rozwiązanie daje możliwość maksymalnego wykorzystania miejsca, natomiast minusem może być fakt, że koszt takiej szafy narożnej będzie wyższy niż w przypadku szaf wolnostojących. W użytkowaniu szafy narożnej może się także przeszkadzać utrudniony dostęp do półek czy wieszaków znajdujących się w głębi szafy.

Szafa wolnostojąca - dostępność takich szaf na rynku jest bardzo duża. Można wybrać szafy wolnostojące w różnych rozmiarach, by jak najlepiej zagospodarować miejsce w sypialni. Jest to także wygodne rozwiązanie w razie przemeblowań - szafę wolnostojącą można dowolnie przestawiać. Szafy wolnostojące są dużo bardziej przystępne cenowo niż szafy na zamówienie, ale jednocześnie dają mniej możliwości zagospodarowania jej wnętrza. Klient ma z góry narzucony układ półek i drążków. Kupując szafę wolnostojąca należy się zatem liczyć z tym, że nie uda się maksymalnie wykorzystać jej wnętrza.

Drzwi do szafy do sypialni - jakie będą najlepsze

Kupując szafę do sypialni zastanów się, jakie powinna ona mieć drzwi. Możesz wybrać szafę otwartą. Jest to proste rozwiązanie, ale nie do końca praktyczne (nieporządek w szafie od razu będzie zwracał uwagę). Ponadto w szafach otwartych szybciej gromadzi się kurz. Dużo lepszym rozwiązaniem będą drzwi uchylne lub przesuwne. Drzwi przesuwne do szafy do sypialni pozwalają zaoszczędzić miejsce.W małych sypialniach drzwi uchylne mogą kolidować z innymi meblami, ale z kolei będą one tańsze niż drzwi przesuwne. Warto także zastanowić się na drzwiami do szafy z lustrem. Nie tylko optycznie powiększy ono przestrzeń sypialni, ale także będzie praktyczne (możliwość przejrzenia się).

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej