Sposoby na pasożyty człowieka

Najczęstsze pasożyty u dzieci i dorosłych

Pasożytami nazywamy organizmy, które potrzebują innych organizmów do realizacji swojego cyklu życiowego. Zanim rozpocznie się odrobaczanie organizmu dobrze wiedzieć jakie pasożyty mogą nam przeszkadzać. Oto przegląd najczęściej występujących szkodników w naszym organizmie.

U ludzi najczęściej pasożytami są inne formy zwierzęce, które zwykle określamy mianem robaków. Dlatego mówi się, że żeby pozbyć się ich, trzeba odrobaczyć organizm. Warto jednak dodać, że pasożyty ludzkie mogą żyć również na powierzchni naszego ciała lub tylko żywić się naszą krwią. Do takich szkodników należą wszy, pchły, pluskwy, a nawet komary.

Pisząc o odrobaczaniu, będziemy mieć na myśli przede wszystkim pasożyty używające naszych jelit i organów wewnętrznych. Są to:

  • Glista ludzka – to najstarszy z ludzkich pasożytów. Nie daje żadnych objawów, poza osłabieniem, utratą apetytu i masy ciała. Po jakimś czasie, gdy za bardzo się namnoży, może prowadzić do niedrożności jelit. Do organizmu ludzkiego wnika w postaci jaj, które mogą być w wodzie, niedomytych owocach i warzywach oraz w brudzie (np. przez wkładanie brudnych palców do ust – zwłaszcza u dzieci). Glista ludzka nie ogranicza się do inwazji jelit. Larwy przedostają się do układu krwionośnego i płuc, następnie do krtani i połykane trafiają do żołądka, a stamtąd do jelita cienkiego.
  • Owsiki – ten pasożyt ludzki jest najczęściej przenoszony przez dzieci. Podobnie jak glista przedostają się do organizmu w postaci jaj. Dojrzewają w jelicie cienkim. Samica wędruje do odbytnicy, gdzie składa jaja. Świąd, jaki powodują, skłania ludzi do drapania, przez co przenoszą jaja na rękach. W ten sposób owsica zaraża innych członków rodziny.
  • Tasiemiec – istnieje wiele odmian tego pasożyta ludzkiego. W Polsce najczęściej mamy do czynienia z tasiemcem uzbrojonym i nieuzbrojonym, a także z bąblowcem. Dla tasiemca uzbrojonego i nieuzbrojonego człowiek zwykle jest żywicielem. Może jednak być nosicielem tego pierwszego. Wówczas larwy mogą zainfekować układ krwionośny, nerwowy, czy gałki oczne. To bardzo niebezpieczna, na szczęście rzadka choroba. U ludzi żyjących bliżej natury zagrożeniem może być natomiast bąblowiec. Jego jaja są wydalane przez dzikie zwierzęta i mogą znajdować się na owocach leśnych. Larwy przedostają się do układu krwionośnego, a następnie do płuc i wątroby. Mogą powodować stany zapalne, martwicę i niewydolność tych organów.

Nietypowe pasożyty u ludzi

Współcześnie, kiedy dbamy o higienę i czystość jedzenia, do zakażeń tasiemcami dochodzi znacznie rzadziej. Zwłaszcza u dorosłego pasożyty tego rodzaju mają niewielkie szanse na rozwój. Warto jednak wspomnieć w kilku słowach o innych pasożytach ludzkiego organizmu.

Taxoplasma gontii – nosicielem są koty. Może być przenoszona przez kontakt z kałem kocim, drogą kropelkową lub przez jedzenie niedogotowanego mięsa owczego i wołowego. Zwykle ludzki organizm jest na nią odporny, ale czasami wywołuje objawy podobne do grypy.

Lamblia – ten pierwotniak infekuje organizm człowieka najczęściej przez wypicie wody zawierającej jego jajeczka. Objawy mogą się pojawić nawet po kilku tygodniach. Przede wszystkim są to napadowe bóle brzucha, skurcze brzucha w okolicy pęcherza, osłabienie, niedokrwistość. U dzieci charakterystyczna jest wodnista biegunka.

Nużeniec – to mikroskopijny stawonóg, atakujący głównie osoby po 70-ce. Pasożytuje w gruczołach łojowych, głównie na twarzy i owłosionej części głowy. Może powodować przesuszenie i rogowacenie naskórka, wykwity rumieniowo-grudkowo-kostkowe, stany zapalne brzegów powiek oraz mieszków włosowych.

Może nas zasiedlać nawet kilkaset gatunków. Nie wszystkie są naprawdę niebezpieczne, dlatego zwraca się uwagę zwłaszcza na te szkodliwe. Istnieje też wiele pasożytów, które możemy przywieźć ze sobą z egzotycznych podróży.

Jak wygląda odrobaczanie organizmu

Naturalne sposoby odrobaczania

Odrobaczanie organizmu najlepiej przeprowadzać z pomocą lekarza. Jednak istnieją naturalne sposoby, które również mogą pomóc. Dużo zależy od tego, jaki pasożyt nam dokucza. W poradnikach medycyny naturalnej zaleca się połączenie odpowiedniej diety z mieszankami ziołowymi. Niektórzy stosują też gotowe preparaty ziołowe w postaci tabletek i mieszanek. Naturalne środki przeciw robakom najczęściej zawierają wrotycz, miętę, czosnek, piołun, szałwię, czarnuszkę, goździkowiec, oman, kozieradkę. Do naturalnych leków prowadzących do odrobaczenia należy też olej z pestek dyni. Trzeba pamiętać, że naturalne niekoniecznie znaczy słabe czy bezpieczne. Każdy z tych preparatów, ziół i pokarmów trzeba stosować ostrożnie i według wskazówek specjalistów (zielarstwo jest certyfikowanym zawodem, wymaga wiedzy i przygotowania).

Kobieta z tabletkami przeciw pasożytom
Czy istnieje skuteczny sposób na pozbycie się pasożytów, domowe sposoby i apteczne preparaty na pozbycie się pasożytów

Jeżeli chodzi o dietę, to głównym celem jest wyeliminowanie na jakiś czas cukru, mleka i produktów pszenicznych. Jeżeli zastąpimy je odpowiednio odżywczymi produktami, to może być dla nas korzystne niezależnie od tego, czy uda się odrobaczyć organizm. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak oczyścić organizm z toksyn.

Lekarstwa i kuracje farmakologiczne

Nie wszyscy mają zaufanie, jeżeli chodzi o odrobaczanie organizmu naturalnymi środkami. Dlatego warto sięgnąć po leki farmakologiczne. Bez recepty można dostać w aptece wiele leków ziołowych. Ich działanie ma skutki uboczne, dlatego warto upewnić się, że stosujemy odpowiednią dawkę dla dziecka i dorosłego. Najczęściej stosowane tabletki zawierają pyrantel. Poraża on układ nerwowy dojrzałych postaci obleńców. Stosuje się go głównie przeciw owsikom i glistom.

Zarażenie pasożytami, szczególnie owsikami dotyczy całej rodziny. Dlatego, niezależnie od zastosowanych sposobów, leczenie powinno dotyczyć tak dzieci, jak i dorosłych. W przypadku kobiet w ciąży dobraniem odpowiednich leków powinien bezwzględnie zająć się specjalista. Wiele preparatów może być bowiem niebezpieczne dla rozwijającego się dziecka.

Metody zapobiegania pojawieniu się pasożytów

Zanim użyjemy lekarstw na odrobaczenie, można zapobiec pojawieniu się pasożytów. Oprócz łykania tabletek lub stosowania domowych sposobów warto zatroszczyć się o czystość i higienę osobistą. To dotyczy szczególnie dorosłych, którzy powinni zdawać sobie sprawę z zagrożenia. Warto też uczyć dzieci środków ostrożności. Zapobieganie wkładaniu brudnych palców do buzi, mycie owoców, unikanie gryzienia brudnych przedmiotów – to wszystko dobry początek. Zadaniem każdego dorosłego człowieka powinno być też dbanie o czystość w domu. Wiele jajeczek pasożytów potrafi przetrwać nawet w zwykłym kurzu. Dlatego mycie, czyszczenie i odkurzanie jest tak ważne.

Czystość jest nawet ważniejsza, jeśli mówimy o pasożytach zewnętrznych. Nie da się zastosować tabletek np. na ukąszenia. Nawet wiedząc, co pomaga na ugryzienie pluskwy, nie zlikwidujemy ich przyczyny. Musimy zlikwidować miejsca, w których się gnieżdżą.

Pasożyta ludzkiego może mieć każdy z nas. Według niektórych statystyk w Polsce ma go nawet 80% ludzi. Jeżeli mamy problemy, zwłaszcza z układem pokarmowym i jelitami, to warto się przebadać. Odpowiednimi lekarstwami i preparatami, a także zmianą nawyków pozbędziemy się większości tego typu szkodników.

Czy ten tekst był pomocny? Dowiedz się też jak stosować proszek do pieczenia na karaluchy.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej