Zajęcia pozalekcyjne w szkole podstawowej

Cele a… głos dzieci!

Zanim zapiszesz dziecko na dodatkowe zajęcia pozaszkolne warto uwzględnić przede wszystkim jego osobiste upodobania. Zwróć zatem uwagę na:

  • zainteresowania dziecka
  • wiek dziecka
  • osobowość
  • temperament
  • możliwości dziecka

Rzecz jasna, decydujące będą zainteresowania pociechy – definicja zajęć pozalekcyjnych mówi bowiem o tym, że powinny one nie tylko uczyć, ale i… dawać realną przyjemność! Jeżeli chcesz zapisać dziecko np. na naukę gry na jakimś instrumencie albo dodatkowy język obcy upewnij się, że pociecha właśnie tego chce!

Jednak, nie należy zdawać się wyłącznie na chęci dziecka. Możesz pomóc mu wybrać dodatkowe zajęcie – oczywiście, bez narzucania jakichkolwiek. Jeżeli masz w domu 10-latka, jaki nie może usiedzieć w jednym miejscu, na pewno chętnie będzie uczestniczyć w zajęciach sportowych. One pomogą rozładować nadmiar energii. Złym rozwiązaniem będzie np. lepienie z gliny, które nadpobudliwe dziecko na pewno szybko znudzi. A może w domu masz nieśmiałą 8-latkę, która uwielbia malować różne obrazki? Warto będzie zapisać ją do kółka artystycznego dla dzieci bądź gimnastykę.

Zajęcia pozalekcyjne – jakie powinny być?

Nie zapominaj, że kółka pozalekcyjne doskonale służą nie tylko rozwijaniu talentu dziecka, ale też… wzmocnieniu jego pewności siebie! Jeżeli jednak źle dobierzesz takie zajęcia (bo np. będą zbyt ambitne w stosunku do jego obecnych możliwości), może to doprowadzić do… frustracji dziecka. Kiedy zauważy ono, że w grupie lepiej od niego malują, grają na instrumentach czy ćwiczą, dziecko może zwątpić w siebie i szybko nabawić się niepotrzebnych kompleksów!

Musisz pamiętać o tym, że dzieci zarówno wśród pierwszoklasistów, jak i wśród młodzieży muszą mieć nieco czasu dla siebie. Po zajęciach obowiązkowych w szkole powinny móc się też nieco wyciszyć, spotkać z kolegami, poleniuchować i odpocząć. Dzięki relaksowi będą się lepiej koncentrować na nauce. Zatem, zajęć pozaszkolnych nie może być też… zbyt wiele! Przygotowujesz dziecko do roku szkolnego? Sprawdź także ten artykuł o wyprawce szkolnej dla dziecka.

Ciekawe zajęcia pozaszkolne

Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne w szkole podstawowej?

Wybór pozaszkolnych zajęć jest dziś naprawdę ogromny. Możesz zapisać swoje dziecko chociażby na:

  • basen,
  • tenis ziemny,
  • rysowanie,
  • grę na instrumencie,
  • język obcy,
  • dowolny sport.
Dzieci na basenie, czyli polecane zajęcia pozalekcyjne w szkole dla dzieci i jakie zajęcia pozalekcyjne w szkole są najlepszym rozwiązaniem
Na jakie zajęcia pozalekcyjne w szkole warto zapisać dziecko?

Naprawdę warto korzystać nie tylko z oferty szkół, ale także domów kultury, klubów sportowych bądź firm edukacyjnych. Dzięki dodatkowym zajęciom dziecko poszerzy horyzonty, ukształtuje pasję, odkryje talent, wyznaczy cele oraz spędzi kreatywnie czas wśród znajomych rówieśników o podobnych zainteresowaniach.

Warto wspomnieć, że zajęcia pozaszkolne, jakie są w niej organizowane, zazwyczaj są bezpłatne. Zatem, koniecznie sprawdź jej ofertę w pierwszej kolejności. Jeżeli jednak oferta szkolna nie będzie spełniać oczekiwań (np. wybranych zajęć dla dziecka w niej zwyczajnie… nie będzie), możesz sprawdzić także propozycje lokalnych placówek kulturalnych bądź sportowych oraz pozostałych szkół. W przypadku zajęć w podstawówce, w wielu szkołach organizowane są zajęcia również przez firmy zewnętrzne. Czasem są one odpłatne, a innym razem dofinansowywane.

Wybór zajęć a potrzeby dziecka

Zanim zapiszesz więc dziecko na wybrane zajęcia pozaszkolne, zwróć uwagę na jego wymagania i potrzeby. Dziecko posiada zdolności językowe? Zatem, nauka języka obcego będzie najlepsza! A może interesuje się światem? Wówczas koniecznie zapisz je na kółko historyczne bądź geograficzne. Aktywne fizycznie dziecko zapisz na trening karate, piłki nożnej czy też pływania. Z kolei dziecko z bogatą wyobraźnią warto zapisać na zajęcia plastyczne. Dziecko musi się przede wszystkim dobrze tam… czuć! Dla dzieci w szkole podstawowej zajęcia powinny się odbywać w formie zabawy.

Jeżeli chodzi o częstotliwość dodatkowych zajęć – wszystko musi zależeć od chęci i czasu wolnego dziecka. Jeżeli lekcje kończą się wcześnie i nie zbyt wiele zadań domowych, a dziecko posiada zapał do działania, warto umożliwić mu uczestniczenie w 2 dodatkowych zajęciach. Jeżeli jednak zajęcia kończą się późno i pracy domowej jest dużo, należy ograniczyć zajęcia pozalekcyjne w szkole podstawowej do jednego.

Pamiętaj, że nadmiar wiedzy i bodźców może… przemęczyć dziecko. A to z kolei wpłynie na jego koncentrację. W najgorszym przypadku, kiedy dziecko ma za dużo zajęć na głowie, może spaść jego odporność a nawet dziecko może zacząć cierpieć na… depresję! A więc, nie obciążaj dziecka zbyt wielką ilością zajęć pozalekcyjnych – zwłaszcza, jeżeli tego nie chce bądź zauważysz, że przestaje sobie dawać radę. Inaczej, mocno odbije się to na jego zdrowiu fizycznym oraz… psychice!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 74.3% czytelników artykuł okazał się być pomocny