Montaż okapu kuchennego - o czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę

Montujemy okap kuchenny - dlaczego jego wysokość nad kuchenką jest ważna

Okap kuchenny stał się standardem w naszych kuchniach. Pozwala usunąć zapachy kuchenne i wychwytuje opary z kuchni, które nie osadzają się na ścianach i meblach. Dzięki temu kuchnię znacznie łatwiej jest utrzymać w czystości.

Montaż okapu kuchennego nie jest trudny, dlatego też często robimy to samodzielnie. Osoba, która wie jak wyciszyć pokój czy też jak zresetować zmywarkę whirlpool, bez trudu będzie umiała zamontować okap. Musimy jednak wiedzieć, na jakiej wysokości okap należy zamontować. Wysokość, a właściwie odległość od kuchenki czy blatu, decyduje o tym czy pochłaniacz oparów kuchennych będzie działał sprawnie. Przypomina to problem, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń. Przyczyną niedokładnie umytych naczyń w zmywarce może być ich ułożenie. Natomiast przyczyną niepoprawnej pracy okapu może być jego wysokość nad blatem.

Jeśli wysokość jest zbyt duża, okap nie będzie spełniał swojej funkcji i stanie się tylko niepotrzebnym gadżetem, który wisi na ścianie. Natomiast zawieszony zbyt nisko będzie przeszkadzał przy wykonywaniu prac kuchennych i moze ulec uszkodzenie pod wpływem ciepła lub ognia. Montując okap należy również wziąć pod uwagę odległość od gniazdka elektrycznego oraz wentylacji. Okap musi być podłączony do prądu, dlatego też planując miejsce montażu pamiętajmy o gniazdku elektrycznym.

Jeśli montujemy wyciąg, należy wziąć pod uwagę odległość od wentylacji. Bardzo ważne jest, aby podłączenie do wentylacji było jak najkrótsze oraz musi być tak wykonane, aby rura nie była zaginana, nie skręcała pod ostrym kątem. Skomplikowane ułożenie rury wyciągu może powodować głośną pracę urządzenia.

Od czego zależy wysokość, na której montujemy okap

Wysokość na jakiej należy zawiesić okap zależy od takich czynników, jak:

  • rodzaj okapu,
  • rodzaj kuchenki,
  • wzrost użytkowników.

Wybierając okap kuchenny, musimy zwrócić uwagę na jego wydajność, która zależy od wielkości pomieszczenia kuchennego. Jeśli kuchnia jest otwarta dodajemy także sąsiednie pomieszczenie, gdzie mogą wlatywać zapachy. Zwracamy także uwagę na klasę energetyczną, czy głośność pracy. Jeśli mamy możliwość, aby zamontować okap do wentylacji, wtedy wybieramy model pracujący na zasadzie wyciągu. Jeśli takiej możliwości nie ma, wtedy wybieramy pochłaniacz, który pracuje na zasadzie filtra węglowego niwelującego zapachy. Pochłaniacz można zawiesić nad kuchnią na linkach, tak że staje się on elementem dekoracyjnym.

Ważnym aspektem jest wzrost użytkowników, gdyż nowoczesne okapy obsługujemy dzięki panelowi, który znajduje się na jego froncie i trzeba do niego wygodnie dosięgnąć. Duże znaczenie ma również rodzaj kuchenki, czy jest to kuchnia gazowa, czy elektryczna/indukcyjna. Okap zawieszony zbyt nisko może ulec uszkodzeniu w wyniku wysokiej temperatury lub ognia w kuchence gazowej. Natomiast zbyt duża odległość nad kuchenką sprawi, że okap nie wychwyci większości oparów i nie spełni swojego zadania.

Większość producentów zaleca 70 cm jako minimalną odległość między okapem i kuchenką, bez względu na to, czy mamy kuchenkę gazową, czy też elektryczną lub indukcyjną. Dostępne są okapy skośne, które można zawiesić na wysokości 40 - 45 cm nad kuchnią. Natomiast okapy sufitowe wiszą zwykle nawet 150 cm nad kuchnią. Generalnie należy stosować się do instrukcji producenta. Sprawdź także ten artykuł: Czym i jak wyczyścić okap kuchenny? Poradnik praktyczny.

Na jakiej wysokości okap należy zawiesić nad kuchenką lub nad blatem

Jaka powinna być odległość okapu od kuchenki gazowej

Szczególnie ważna jest odległość okapu od kuchenki w przypadku kuchni gazowej. Kuchenka gazowa posiada palniki z żywym ogniem, które emitują wysoką temperaturę dość wysoko. Dlatego też mogą spowodować uszkodzenia termiczne lub deformacje okapu. Dlatego też z zasady okapy montujemy wyżej nad kuchenką gazową, niż nad elektryczną.

Nad kuchenką gazową okapy wyspowe lub T-line należy zawiesić na wysokości 70 - 75 cm nad blatem. Okap do zabudowy lub teleskopowy może znajdować się niżej, jednak nie mniej niż w odległości 60 cm od kuchenki.

Na jakiej wysokości okap należy zamontować nad blatem kuchenki elektrycznej/indukcyjnej

Kuchenka elektryczna, ceramiczna lub indukcyjna nie posiada płomienia, który wysoko emituje ciepło. Dlatego też z zasady okap może być zawieszony nieco niżej. W tym przypadku należy też brać pod uwagę rodzaj okapu.

Najbardziej popularne są okapy typu T-line, które przypominają odwróconą literę T. Taki okap należy powiesić w odległości 60 - 70 cm nad kuchenką. Na podobnej wysokości montujemy okapy wyspowe. Natomiast niżej można powiesić okapy do zabudowy lub teleskopowe. W tym przypadku wystarczy odległość 50 cm od blatu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny