Standardowa wysokość umywalki

Norma i praktyka

Poziom zawieszenia umywalki wynika z wyliczeń dotyczących przeciętnej wzrostu. W opracowanej w 1974 roku publikacji norma wynosiła 75-80 cm. Umywalki na tym poziomie możemy spotkać w starszych blokach. Dotyczyły one jednak populacji o niższej średniej wzrostu. Dziś standardowa wysokość umywalki wynosi 85-90 cm. Mierzy się ją od podłogi do krawędzi misy. Nie dotyczy to wysokości szafki umywalkowej, która zależy od kształtu całego urządzenia.

Wysokość umywalki powinna być standaryzowana w budynkach użyteczności publicznej. Łazienka w markecie, teatrze czy na dworcu powinna być przystosowana optymalnie do ogólnego użytku. Budynki takie muszą spełnić również normy dla niepełnosprawnych (o tym szczegółowo w dalszej części tekstu).

W mieszkaniach prywatnych to na jakiej wysokości umywalka będzie najlepiej pasować mieszkańcom jest kwestią bardziej indywidualną. Zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym, gdzie możemy sami decydować o łazience na naszą miarę. Średnia wzrostu nie jest przecież powszechna. Są rodziny, w których większość osób jest bardzo niska albo bardzo wysoka i pewne odejście od normy będzie dla nich wygodniejsze.

Wysokość umywalki nablatowej

Istnieje kilka rodzajów umywalek. Najczęściej korzysta się kompaktów w łazience i umywalek wpuszczanych w zlew w kuchni. Wysokość zlewu w kuchni jest zwykle dostosowana do wysokości kuchenki i innych blatów. Decyzja jest o tyle łatwiejsza, że gotowy zlew po prostu wkładamy w szafkę zamiast blatu. Jeżeli kuchnia jest umeblowana w sposób jednolity problem rozwiązuje się sam.

W przypadku umywalek nablatowych sprawa nie jest taka prosta. Wysokość umywalki nablatowej wynika z kształtu misy bardziej niż z wysokości blatu. Dlatego trzeba dokładnie zaplanować jaką umywalkę umieścimy na blacie i dobrać jedną lub drugą część, aby całość spełniała normę.

W przypadku umywalki stawianej na blacie mamy większą swobodę regulowania wysokości umywalki. Można to wykorzystać jako zaletę, jeżeli np. w domu jest małe dziecko. W miarę jak dziecko będzie rosło możemy po prostu zmienić blat na wyższy. A może zainteresuje cię także ten artykuł na temat udrażniania rur krok po kroku?

Indywidualna wysokość montażu umywalki

Jak wysoko zamontować umywalkę dla dzieci

Łazienka dla dzieci jest jednym z ciekawych przypadków dostosowania umywalki do indywidualnych potrzeb. W niektórych domach przeznacza się jedną łazienkę na potrzeby najmłodszych mieszkańców. Można zdecydować na jakiej wysokości umywalka będzie zamontowana albo kupić specjalną umywalkę z regulacją wysokości. Ta ostatnia opcja jest o tyle lepsza, że starczy nam na dłuższy czas.

Jeżeli w domu jest kilkoro dzieci w różnym wieku to wybór wysokości montażu umywalki można dopasować do średniej ich wzrostu. To samo dotyczy umywalek w szkołach podstawowych i przedszkolach. Jak wspomnieliśmy wcześniej w domach łatwiejsza jest regulacja wysokości umywalki nablatowej. Zwłaszcza jeżeli nie możemy sobie pozwolić na umywalkę z regulacją wysokości.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Kiedy dobieramy umywalkę dla dzieci, to potrzebujemy niestandardowej wysokości. Najlepiej kierować się wtedy wytycznymi dotyczącymi zależności wysokości od wzrostu.

Wysokość zawieszenia umywalki a wzrost

Wzrost

Optymalna wysokość zawieszenia

Do 90 cm (dzieci do trzech lat)

50 cm

Od 90 do 120 cm (dzieci w wieku przedszkolnym)

55-65 cm

120 do 150 cm (pierwsze klasy podstawówki)

65-75 cm

150 do 170 cm (młodsza młodzież)

75-85 cm

170 do 190 cm (przeciętna granica wzrostu dorosłych)

85-95 cm

Jak widać dobór do wzrostu może być bardzo zróżnicowany. Zwłaszcza w takich miejscach jak przedszkola, szkoły czy domy małego dziecka, gdzie warto odejść od standardowej wysokości umywalki.

Regulacja szafki umywalkowej

W przypadku umywalki na blacie ważniejsze jest, jak mówiliśmy dopasowanie szafki umywalkowej. Ma to zastosowanie również przy regulacji wysokości zlewu. W obu przypadkach część z misą jest swobodnie wpuszczona w szafce lub na niej ustawiona.

Taka regulacja szczególnie przydaje się w kuchni, gdzie całość umeblowania dostosowuje się do wzrostu osób z niej korzystających. W mieszkaniach o standardowych wymiarach mebli osoby bardzo niskie i wyjątkowo wysokie odczuwają dyskomfort. Jeżeli tylko mamy taki problem, to warto rozwiązać go w ten prosty sposób. Nie ma sensu sprawdzanie w katalogu czy normach jak wysoko zawieszamy umywalkę. Lepiej skorzystać z porad dotyczących zależności wysokości zlewu czy umywalki od wzrostu ich użytkowników.

Umywalka podczas montażu, czyli na jakiej wysokości umywalka i wysokość montażu umywalki
Jaka jest wysokość montażu umywalki, czyli na jakiej wysokości umywalka powinna się znaleźć

Wysokość szafki umywalkowej można regulować dokładając lub odejmując elementy. Na przykład pod konstrukcję możemy podłożyć niewielką szafkę z szufladami albo ozdobny podest. Najlepiej jednak podjąć decyzję już podczas zakupu szafki i dobrać odpowiednie wymiary zanim zaczniemy montaż.

Umywalki dla niepełnosprawnych

Wysokość umywalki dla osób na wózku

Kiedy mówimy o dostosowaniu łazienki i kuchni dla niepełnosprawnych mamy przede wszystkim na myśli osoby na wózku. Dobranie wysokości umywalki będzie zależało od tego jak wysoko sięga taka osoba z wózka. Oprócz tego prawdopodobnie będzie trzeba zrezygnować z umywalki kompaktowej. Nie jest to kwestia na jakiej wysokości umywalka będzie odpowiednia do wzrostu osoby, ale czy taka osoba da radę sięgnąć do niej w pozycji siedzącej.

Umywalka powinna być na tyle głęboka, by można było częściowo zmieścić pod nią nogi. Optymalna będzie więc niestandardowa misa umywalki. Można to zrobić używając umywalki nablatowej. Jeżeli blat będzie zbudowany podobnie jak stół. Na tyle szeroki, że przynajmniej przednia część wózka wiedzie pod spód.

Co do wysokości umywalki nablatowej, trzeba brać pod uwagę, że taka umywalka nie powinna być zbyt głęboka. Pobieramy więc wysokość samej misy i dodajemy wysokość blatu. Całość powinna odpowiadać standardowej wysokości umywalki dla wzrostu 120-150 cm.

Jak wysoko zawiesić umywalkę przy innych niepełnosprawnościach?

Nie każdy niepełnosprawny ruchowo porusza się na wózku. Mogą to być kule, balkonik albo tylko trudności z wykonywaniem bardziej wymagających ruchów. Dla takiej osoby dobranie wysokości montażu umywalki musi dokładnie zależeć od jej wzrostu.

Oprócz tego jak wysoko zawiesimy umywalkę warto pamiętać o dodatkowych ułatwieniach. Zwłaszcza w publicznych łazienkach dla niepełnosprawnych dodaje się metalową poręcz. Dzięki niej osoba mająca trudności z poruszaniem może mieć dodatkową podporę. Półka umywalki powinna być też odpowiednio większa. Osoba z kulami czy porażeniem kończyn nie będzie trzymała kosmetyczki pod pachą, musi mieć ją gdzie położyć.

Jak widać standardowa wysokość umywalki niekoniecznie jest jednakowa w różnych przypadkach. Jednak można ją łatwo obliczyć biorąc pod uwagę wzrost osób, które mają z niej korzystać. Ta wiedza powinna wystarczyć do prawidłowego dobrania wysokości umywalki i zlewu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny