Na której ręce nosi się obrączkę? A na którym palcu? Wyjaśniamy
Obrączka jest symbolem więzi małżeńskiej. Noszenie obrączki ślubnej jest ciągle dość powszechnym zwyczajem w Europie, USA i nie tylko. Jest też znanym znakiem małżeństwa na innych kontynentach. Dowiedz się na której ręce nosi się obrączkę w różnych krajach i na jakim palcu powinno się ją nosić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły z praktycznymi poradami.
Obrączki ślubne – początki zwyczaju
Mało osób wie, ale obrączki ślubne wprowadzili do ceremonii już Egipcjanie. Oni też jako pierwsi wymyślili pierścionek zaręczynowy. Za pośrednictwem Rzymu obrączka małżeńska została zaadoptowana przez inne kultury Europy i utrwalona przez kościół jako część ceremonii religijnej. Stała się w ten sposób częścią obyczaju religijnego i świeckiego. Używa się jej również podczas ślubów urzędowych.
Symbolika obrączki na palcu u mężczyzny i kobiety jest bardzo jasna. Chodzi o zaznaczenie więzi, a nawet wiecznego węzła. Dla Egipcjan krąg był symbolem wieczności. Kształt obrączki można więc odczytywać jako podkreślenie nierozerwalności małżeństwa. Nie wszyscy idą jednak aż tak daleko w interpretacji.
Jeżeli chodzi o kształt, najczęściej jest to prosty krążek z metalu szlachetnego, zwykle ze złota lub platyny. W nieco skromniejszej wersji mogą to być też obrączki ze srebra. Czasami są prostymi krążkami, ale coraz częściej mają bardziej wymyślny kształt. Ostatnio pojawia się coraz więcej oryginalnych wzorów obrączek ślubnych. Na przykład do pierścionka jest dodawane małe oczko z diamentu. Czasami też krążek nie jest domknięty, ale ozdobne końce spotykają się na zamknięciu obrączki.
Dodajmy jeszcze, że w niektórych kulturach obrączkę nosiła tylko kobieta. Ale obecnie znajdziemy je na palcach u kobiety i u mężczyzny.
Na którym palcu nosi się obrączkę?
Kwestia noszenia obrączki nie dla wszystkich jest jasna. Młodzi zadają czasem pytanie, na którym palcu nosi się obrączkę. Reguła jest zawsze taka sama i niezależna od tego, na której ręce nosi się obrączkę. Symbol więzi małżeńskiej umieszczamy zawsze na palcu serdecznym.
Dlaczego? Istnieje kilka wyjaśnień. Jedno wynika z anatomii tak jak rozumieli ją Egipcjanie. Uważali oni, że od palca serdecznego do serca biegnie jedna żyła. Zatem symbol miłości nosiło się na palcu serdecznym. Ale to nie jedyny powód. Istnieje też wytłumaczenie wzięte z kultury chińskiej. Jeżeli złożymy palce obu rąk, to pojedynczo możemy oderwać od siebie wszystkie, tylko nie serdeczne. Na którym palcu nosi się obrączkę? Na tym, który jest nierozerwalny od swojego partnera po złączeniu.
Warto zaznaczyć, że noszenie obrączki małżeńskiej na palcu serdecznym jest też dość wygodne. Inne palce są bardziej elastyczne i angażowane do różnych czynności. Gdybyśmy zakładali ją np. na palec wskazujący, to wiele czynności byłoby upośledzonych. Spróbujcie pisać na klawiaturze albo ręcznie z obrączką na tym palcu.
Skoro wiecie już na którym palcu nosi się obrączkę małżeńską teraz dowiecie się czy powinna być noszona na lewej ręce czy na prawej ręce. Sprawdź także ten artykuł z poradami, jakie wino na wesele wybrać.
Na której ręce nosi się obrączkę?
Na której ręce nosi się obrączkę zależy od kraju i statusu małżonka. W Polsce małżonkowie wymieniają się obrączkami ślubnymi, zakładając je na prawe ręce. Podobnie postępują nowożeńcy w Niemczech, Grecji i Hiszpanii, a poza naszym kontynentem w Wenezueli i Chile. Zwyczaj noszenia obrączki na prawej ręce miał się podobno narodzić po powstaniu styczniowym. Tak jak w większości krajów, w XIX wieku noszono obrączkę na lewej ręce, a na prawą przekładały ją wdowy i wdowcy. Jednak po upadku powstania kobiety zaczęły nosić ślubny krążek na prawej. Był to znak żałoby. Jednak po jakimś czasie zwyczaj noszenia na lewej ręce przyjął się i u mężczyzn.
Jeżeli będziecie brać ślub poza wymienionymi wyżej krajami upewnijcie się jak nosić obrączki. W większości krajów małżonkowie zakładają je na palec serdeczny lewej ręki. Nic dziwnego. W końcu ma on się łączyć bezpośrednio z sercem, w każdym razie według wyobrażeń Egipcjan. Ale nawet w naszej kulturze lewa ręka jest kojarzona bardziej z sercem niż prawa.
Na koniec dodajmy, że dziś noszenie obrączek nie jest tak popularne. Warto jednak to robić. Jeżeli nie zamierzacie zdradzać swojej drugiej połowy, to dajecie innym mylny sygnał. Zwłaszcza podczas spotkań towarzyskich, gdzie wasz stan cywilny nie jest wszystkim znany dobrze jest nosić obrączki ślubne. Warto też stosować się do zasad panujących w danym kraju. W Polsce po przełożeniu obrączki na lewą rękę możecie być uznani za wdowców lub wdowy. Po co niepotrzebnie wprowadzać zamieszanie?
Czasami noszenie ślubnego krążka na ręce jest niemożliwe. Może utyliście i pierścionek nie wchodzi na palec, a może macie uczulenie, które uniemożliwia noszenie biżuterii. W takim wypadku można zawiesić obrączkę na szyi lub zamocować ją na łańcuszku w portfelu.
W każdym razie podczas ceremonii ślubnej nie zapomnijcie na której ręce nosi się obrączkę. Włożenie krążka na odpowiedni palec i rękę partnera zaoszczędzi wam zakłopotania na ślubie. Warto zapamiętać tę zasadę jeszcze zanim zacznie się stres związany z przygotowaniami do uroczystości. Niektórzy pomyłkę w tej kwestii uważają wręcz za zły omen. Jeżeli nie chcecie czuć się zawstydzeni i nie chcecie przestraszyć przesądnego partnera, to wkładajcie obrączkę ślubną na prawą rękę.