Czym nabłyszczać panele laminowane?

Domowe sposoby, czyli woda z octem

Nabłyszczanie paneli wcale nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Jeżeli chcesz, możesz je potraktować prostym domowym trikiem – mianowicie, wodą z octem! Do zmywania paneli będziesz potrzebować zimnej wody z dodatkiem octu w proporcjach 2 łyżki na 5l wody. Mieszankę taką wlej do rozpylacza, spryskując nią swoją podłogę. Pod koniec, dokładnie wypoleruj drewniane panele – zobaczysz, że od razu zalśnią niczym nowe!

Konserwacja paneli w taki sposób daje jednocześnie naprawdę mocny efekt nabłyszczenia. Tak więc okazuje się, że pastowanie paneli podłogowych za pomocą octu i wody jest jednym z najskuteczniejszych domowych sposobów. Co ciekawe, nie zostają na nich wówczas żadne mazy – a to przecież właśnie ich chcemy podczas nabłyszczania uniknąć. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu domowe sposoby.

Jak nabłyszczyć panele po plamach i tłuszczu?

Kiedy wystąpią na nich plamy, spowodowane zachlapaniem paneli tłuszczem bądź brudem (np. z ubłoconych łapek psa), najlepiej jest użyć… sody oczyszczonej! Idealnie, kiedy będzie to w proporcjach 1 torebka : 1 wiaderko wody. Kiedy umyjesz panele takim sposobem, przetrzyj je następnie szmatką nawilżoną czystą wodą. Konserwacja bądź nabłyszczanie paneli sodą jest doskonałym domowym sposobem na przedłużenie żywotności paneli. Uporczywe zabrudzenia usunie również woda z niewielką ilością mydlanych płatków.

Pastowanie paneli podłogowych - nabłyszczacz do paneli

Panele mają to do siebie, że ich struktura jest dość porowata i z tego powodu szybko wnikają w nie prawie wszystkie zanieczyszczenia. Dlatego po umyciu ich zwykłym płynem bądź samą wodą wcale nie zaczynają się błyszczeć! A więc, jak nabłyszczyć panele? Otóż, do tego rzecz jasna przyda się odpowiedni nabłyszczacz do paneli. Specjalistyczne preparaty posiadają w składzie wnikające w otwory paneli polimery, które tworzą na nich jednolitą powierzchnię. Zatem powinniśmy szukać takich specyfików, które będą w stanie zapewnić właśnie taki efekt.

Powstała w ten sposób warstwa zapewnia bowiem ochronę paneli przed uszkodzeniami mechanicznymi. Rzecz jasna, nie odbije ona spadającego ciężarka lub nożyczek, ale skutecznie uniemożliwi powstawanie rys np. przez szorowanie po nich butami. Tak samo, nabłyszczacz umożliwia prostsze czyszczenie powierzchni paneli, a ich impregnacja jest znacznie łatwiejsza. Sprawdź także ten artykuł o myciu paneli podłogowych.

Czym nabłyszczać panele - porady dotyczące czyszczenia paneli, a także środki do nabłyszczania: ceny, zakupy, wybór
Nabłyszczone panele podłogowe dostępnym preparatem

Czym pastować panele podłogowe?

Do wyboru masz kilka dostępnych na rynku preparatów.

Pronto – pasta do paneli 750ml

Jest to doskonały produkt nabłyszczający do drewna. Pastowanie paneli podłogowych za jego pomocą nada im połysk i ochroni skutecznie przed zabrudzeniami. Zatem – odnowi, przywróci panelom naturalne piękno, a także zabezpieczy je i odżywi. Pamiętaj, że pasta może być nałożona ponownie, gdy odczekasz przynajmniej 4 godziny.

Przed użyciem preparatu usuń poprzednie warstwy już nałożonej pasty. Stosuj produkt tylko do suchych i czystych paneli. Nanieś go bezpośrednio na polerowaną powierzchnię i równomiernie po niej rozprowadź.

Cena produktu to ok. 15 zł.

Sidolux Expert – płyn do mycia paneli i drewna

Zastanawiasz się, czym nabłyszczać panele podłogowe? Otóż, z pomocą przychodzi Sidolux Expert! To specjalistyczny środek do pielęgnacji paneli podłogowych, który jest wysokiej jakości płynem. Zawiera on aktywne składniki, gwarantujące szybkie odrywanie się brudu z powierzchni. W składzie mamy także olejek arganowy, który pozwoli na wydobycie się głębi koloru paneli oraz przedłużenie ich trwałości. Dodatkowo, ekstrakt ten zapewni bezpieczeństwo panelom przed szkodliwym działaniem… wody!

Cena produktu to ok. 10 zł – nabędziesz go niemal w każdym supermarkecie.

Materiały sponsorowane
Najpopularniejsze roboty sprzątające

Chcesz kupić robota sprzątającego i zastanawiasz się jaki model wybrać? Sprawdź najczęściej wybierane roboty sprzątające przez internautów.

Żel woskowy Starwax

Czym nabłyszczać panele laminowane? Oto żel woskowy Starwax! Jest on przeznaczony głównie do konserwacji paneli. Nadaje pielęgnowanej powierzchni estetyczny wygląd, odżywia włókna paneli i eksponuje na nich drewniane słoje. Dzięki bezbarwności preparatu, możesz stosować go do drewna o naprawdę wymyślnych odcieniach. Co ciekawe, wosk ten konserwuje również parkiety w… starym stylu! Pastowanie podłóg za jego pomocą jest bardzo proste i komfortowe – a panele zyskują dzięki niemu satynowy połysk i niepowtarzalny blask!

Koszt zakupu preparatu to ok. 60 zł – dostępny jest w Castoramie.

Uwaga!

  1. Tylko regularna konserwacja paneli pozwoli na utrzymanie ich w dobrej kondycji – dlatego warto je nabłyszczać i pastować.
  2. Dzięki nabłyszczaniu, rysy na panelach stają się niemal niewidoczne.
  3. Drewniane panele nie lubią chodzenia po nich w butach – piasek z zewnątrz znacznie niszczy bowiem ich strukturę.
  4. Prawidłowe mycie paneli to czyszczenie ich wzdłuż, nigdy na odwrót!
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 98.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny