Robaki domowe – jak zwalczać insekty domowe?

Pluskwy – popularne robactwo domowe

Pluskwy są insektami, które należą do tych najbardziej dokuczliwych współlokatorów. Niestety, ale bardzo uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Zazwyczaj żyją one w materacach, atakując ludzi i wgryzając się w ich skórę aż do krwi. No tak, bo pluskwy żywią się właśnie… ludzką krwią! Zdecydowanie, ciężko jest też ich się pozbyć.

Aby problem się nie pojawił, warto dbać o stan posiadanego materaca w łóżku. Ważna jest także regularna zmiana pościeli, dokładne jej pranie i wietrzenie. Pierz pościel w wysokiej temperaturze, jeżeli nie chcesz mieć problemu z pluskwami! Możesz zwalczyć natrętne insekty domowe za pomocą pary. Żeby tego dokonać, trzeba wyczyścić materac mopem parowym, najlepiej w temperaturze powyżej 65 st. C. Wówczas pluskwy nie będą mieć czasu na zaatakowanie, ponieważ… wszystkie zginą w tak wysokiej temperaturze!

Kiedy domowe sposoby nie przyniosą rezultatów, wtedy możesz zainwestować w środki owadobójcze (jak np. Owadostop). Uważaj tylko, ponieważ w większości nie powinieneś ich stosować bezpośrednio na łóżko czy materac! Możesz nimi pokryć jednak chociażby listwy podłogowe, zniechęcając tym samym pluskwy do wspinaczki po ścianach. W razie większych kłopotów, konieczne może okazać się zasięgnięcie fachowej pomocy firm, które walczą z pluskwami w domu! Sprawdź także ten artykuł z poradami, jak się pozbyć czarnych robaków.

Latające robaki, czyli mole spożywcze

To popularne szkodniki w kuchni, które przypominają do złudzenia… małe ćmy. Jeżeli to robactwo domowe zacznie latać po naszym mieszkaniu, najlepiej będzie przejrzeć mączne i sypkie produkty – to w nich mole żerują bowiem najczęściej.  Żyjące w domu mole możesz wytępić, kiedy pozbędziesz się sypkich produktów.

Oczywiście, mowa o wyrzuceniu produktów zaatakowanych przez robaki domowe! Jeżeli latające robaki jeszcze nie dostały się do danego produktu, warto będzie je odpowiednio zabezpieczyć – np. przesypać mąkę, otręby czy kaszę do szklanych słoików. Niestety, mole są w stanie przegryźć się przez nawet bardzo szczelnie zamknięte pojemniki. Szkło stanowi jednak dla nich barierę, jakiej na pewno… nie pokonają!

Staraj się dokładnie oglądać każdy pojemnik i wyrzucać te posiadające chociażby najmniejsze ślady żerowania moli. Koniecznie przeglądaj również jedzenie, jakie znajduje się w pomieszczeniach obok! Kiedy już opróżnisz szafki, to wymyj je skutecznym preparatem bądź zwykłą wodą z… mydłem albo płynem do zmywania naczyń. Utrzymuj porządek w szafkach, dzięki czemu ograniczysz prawdopodobieństwo pojawienia się moli! A może zainteresuje cię także ten artykuł o robakach w łazience?

Karaluchy czyli najbardziej nielubiane owady domowe

Jednymi z najbardziej odrażających żyjątek w mieszkaniu są… karaluchy. Wyróżniają się one ruchliwością, ciemnobrązowym i mocnym pancerzem, a także długimi i cienkimi czułkami. Łatwo poruszają się niemal po każdej powierzchni w domu. Żerują najczęściej w wieżowcach i mieszkaniach, w których łatwo można dostać się do pożywienia. Często chodzą też po rurach instalacji ogrzewania.

Nie chcesz dzielić przestrzeni z karaluchami? A więc, dokładnie sprzątaj dom i ograniczaj pasożytom dostęp do pożywienia w kuchni bądź do wody, która jest im niezbędna do życia. Karaluchy nie lubią zmian temperatury – a więc, koniecznie często wietrz mieszkanie! Aby wypłoszyć szkodniki w kuchni, warto będzie dbać także o czystość. Koniecznie regularne wyrzucaj śmieci – usuwanie odpadów z domu działa lepiej niż niejedne preparaty!

Mężczyzna podczas dezynsekcji oraz robaki domowe czy też insekty domowe lub w mieszkaniu, najbardziej uciążliwe robaki w domu
Najbardziej uciążliwe robaki domowe w Polsce – jak z nimi walczyć?

Dobrym sposobem na karaluchy będzie także… piwo! Użyj w tym celu szmatki nasączonej piwem. Rozłóż ją w miejscu, gdzie chętnie spacerują szkodniki. Karaluchy bardzo… lubią piwo! Rano znajdziesz je więc nieprzytomne. Zbierz je i wrzucić do ognia albo zalej owady wrzątkiem. Możesz też postawić miseczkę z piwem oraz oprzeć o nią drewienko, po którym karaluchy wespną się do miski. Będzie to ostatnia w ich życiu… kąpiel!

Robaki żyjące w domu – jakie są rodzaje i jak się ich pozbyć?

Gryzki w domu

Niektórym ludziom nieco przypominają… termity. Z kolei jeszcze innym gryzki kojarzą się ze wszami. Jednak, niewiele wspólnego mają z jakimkolwiek z wymienionych pasożytów! Gryzki najczęściej rozwijają się w środowisku wilgotnym, a także w domach ze słabą wentylacją. Zwalczanie ich jest koniecznością, ponieważ robaki mogą chować się w produktach żywnościowych (zwłaszcza tych zbożowych) i je… zainfekować!

Koniecznie reperuj na bieżąco cieknące krany czy też sprawdzaj stan rur w domu. Ważne jest naprawianie usterek, by gryzki nie mogły się rozwinąć w wilgotnym środowisku, które tak uwielbiają! Istnieją też skuteczne preparaty na gryzki, jak wywabiająca pułapka ledowa marki Panko (ok. 11 zł / 2 sztuki).

Czarne robaki i mrówki faraonki w mieszkaniu

To również bardzo często pojawiający się goście. Zaliczyć można do nich chociażby czarne… żuczki. Czasami wędrują one w poszukiwaniu ciepłego miejsca do bytowania – wchodząc do mieszkań. Żeby zapobiec ich rozmnażaniu się, warto będzie sięgnąć po sprawdzony środek na mrówki faraonki – boraks i cukier. Wystarczy wymieszać oba te składniki w proporcjach 1:1, ustalić trasę wędrowania żuczków i rozłożyć na małych spodkach mieszankę wzdłuż ustalonej trasy. Boraks z cukrem na pewno wypędzą czarne robaki!

Mrówki faraonki są to z kolei robaki domowe, jakie potrafią być bardzo ruchliwe. Kuszą ich słodkie pokarmy, więc często wędrują za ich zapachem. Oczywiście, na mrówki również podziała boraks. Jednak zadziała na faraonki jeszcze skuteczniej, kiedy dołożysz do mieszanki… ugotowane jajko! Ustaw taką pułapkę przy wejściu do domu bądź tam, gdzie wędrują mrówki. Zobaczysz, że dzięki takiemu „patentowi” mrówki faraonki wreszcie przestaną być problemem w mieszkaniu!

Idealnym „odstraszaczem” mrówek jest też cynamon, proszek do pieczenia oraz sól. Wsyp owe przyprawy bezpośrednio do gniazda mrówek i posyp nimi miejsca, gdzie wędrują. Przyprawy szybko wysuszają ich siedlisko! Sól na mrówki oraz cynamon to związki niezbyt lubiane przez mrówki. Wysypanie cynamonu czy soli to zatem doskonała, domowa pułapka. To dla nich również swego rodzaju bariera – żeby uciec, będą musiały w nią wejść. A kontakt z przyprawami może je szybko wysuszyć.

Proszek do pieczenia zadziała podobnie, jak sól i cynamon. Wystarczy, że umieścisz na pokrywce od słoika… łyżkę miodu. Później należy wokół niej rozsypać proszek do pieczenia. Mrówki, skuszone zapachem słodkiego miodu, dadzą „złapać się” w tak przygotowaną pułapkę.

Pamiętaj, że…

Należy zawsze zachowywać szczególną ostrożność w procesie tworzenia pułapek na robaki domowe. Mimo, że są to dobre i sprawdzone metody walki, niektóre preparaty mogą być szkodliwe dla… zdrowia bądź życia dzieci i zwierząt domowych!

ikona podziel się Przekaż dalej