Robaki w łazienkach

Rybik cukrowy – tępienie na kilka sposobów

Rybiki łazienkowe, zwane rybikami cukrowymi albo srebrzykami, bardzo lubią wilgotne pomieszczenia – właśnie dlatego tak często zauważyć je można w łazience lub w pokoju o większej wilgotności powietrza. W identycznych miejscach lubią również żerować karaluchy w domu – wśród wilgoci i… resztek jedzenia. Jeżeli wiesz, skąd się biorą karaluchy oraz jak wygląda karaluch, warto będzie wypędzić je z domu – podobnie zresztą, jak pozostałe robaki z wilgoci.

Jeżeli karaluchy w domu bądź rybiki zagnieździły się w wilgotnym pomieszczeniu, będzie trzeba zadbać o jego odpowiednią… wentylację! Dbając o to jednocześnie uda się uniknąć problemów z gromadzeniem się pleśni czy też grzybów. Bardzo ważne będzie również:

  • uszczelnienie szpar oraz dziur – robaki nie dostaną się do mieszkania,
  • obniżenie temperatury, jeżeli jest wysoka – czasami wystarczy jedynie uchylić okno, o ile to nie jest większy problem.

Pamiętaj, że insekty żyjące w łazienkach nie przepadają za zimnym powietrzem – a więc najprawdopodobniej szybko uciekną z takiego pomieszczenia. Latem staraj się wietrzyć każdy pokój oraz nie dopuszczać do nagromadzenia się w łazience wilgoci! Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o łazienkach.

Zwalczanie owadów w łazience

Robaki w łazienkach jak już się zadomawiają, to niemal na… dobre. Trzeba więc im to uniemożliwić! W tym celu dokładnie sprzątaj łazienkę, a wszelakie przedmioty leżące „luzem” zamykaj w pojemnikach – przez to chociażby larwa rybika nie będzie miała jak się rozpełznąć dalej i… rozwinąć się. Po kąpieli koniecznie osuszaj i za każdym razem wietrz pomieszczenie. Jeżeli masz w łazience okno, otwórz je – otwarte drzwi w pokoju kąpielowym to oczywiście konieczność!

Jeżeli powietrze będzie suche i przewietrzone, a także osiągnie temperaturę poniżej 17 st.  C, insekty łazienkowe najprawdopodobniej nie rozmnożą się i… uciekną. Nie chcesz, żeby srebrne robaki opanowały pomieszczenie kąpielowe? Koniecznie zmniejsz ilość przedmiotów w swojej łazience i utrzymuj w niej porządek – a już w szczególnie w kątach pomieszczenia. Rób pranie na bieżąco!

Robaki z wilgoci – tępienie

Rybik cukrowy i jego zwalczanie

Pamiętaj, aby zadbać o uszczelnienie każdej jednej szczeliny czy też szpary. Najlepiej, żeby łazienka była w możliwie jasnych kolorach – wówczas łatwo będzie wytropić nieprzyjemnych lokatorów. W łazience dobrze będzie również ustawić pochłaniacz wilgoci, węgiel drzewny czy też sól w workach. Wskazane jest również przecieranie kafelek… wodą z octem.

Rybik na białym tle, czyli robaki w łazienkach i rybiki łazienkowe, a także sposoby na ich zwalczanie
Najczęściej spotykane robaki w łazienkach i sposoby na walkę z nimi

Oczywiście, jeżeli żadna z powyżej opisanych metod nie będzie przynosiła pożądanego rezultatu, warto będzie sięgnąć po nieco bardziej radykalne sposoby. Oczywiście, najprościej jest zainwestować w gotowy preparat przeciwko takim insektom – najczęściej sprzedawane są w sprayach. Na rynku można spotkać również ciekawe pudełka – kiedy larwa rybika albo w pełni rozwinięty owad do niego wejdzie, to już stamtąd… nie wyjdzie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o insektach w domu.

Jaki preparat na insekty łazienkowe zastosować?

W mieszkaniu są małe dzieci albo zwierzęta i obawiasz się, że chemikalia mogą im zaszkodzić? Sięgnij więc po naturalny boraks! Wystarczy wymieszać go z cukrem pudrem w proporcjach 1:1. Taką mieszankę rozłóż w ubikacji albo łazience – szybko przekonasz się, jak błyskawicznie tak niepozorny preparat uśmierci rodzinę rybików i zapewni w pomieszczeniu kąpielowym spokój na wiele miesięcy.

Warto skorzystać również z pożytecznych właściwości… borasolu. Zakupisz go w każdej aptece, bez konieczności pokazywania przepisanej recepty. Wymieszaj go również z cukrem pudrem i ustaw w miejscu, gdzie rybiki lubią najbardziej się krzątać. Po zastosowaniu borasolu z cukrem pudrem, insekty łazienkowe powinny stać się… wspomnieniem! Powtarzaj tego typu zabieg najlepiej co kilka dni. Warto umieścić substancję utworzoną z borasolu i cukru pudru:

  • pod wanną,
  • w kątach łazienki,
  • pod szafkami i innymi meblami łazienkowymi,
  • w szczelinach, jakie nie są zakryte.

Oczywiście, są też inne sposoby radzenia sobie z tymi nieprzyjemnymi gośćmi. Możesz np. zrobić pułapkę na robaki w łazienkach! Wystarczy, że wysmarujesz tekturę płynną warstwą… miodu! Celuloza będzie wabić do siebie robaki, z kolei miód je do niej przyklei – a to uniemożliwi insektom ucieczkę. Taką pułapkę należy zniszczyć po kilku dniach i w jej miejscu ustawić kolejną. Powtarzaj czynność aż do skutku! Warto będzie również posłużyć się umiejętnościami… domowego zwierzaka! Jeżeli masz kota, będzie on tropił nieproszonych gości i bardzo szybko poradzi sobie z nimi… sam!

ikona podziel się Przekaż dalej