Jak uprzyjemnić sobie prasowanie?

Prasowanie to zajęcie łagodnie mówiąc, średnio lubiane. Jednak czasem nie da się go uniknąć. Jak ułatwić sobie prasowanie i sprawić, że stanie się przyjemniejsze? Z pewnością pomoże w tym odpowiedni sprzęt. Nie warto oszczędzać na żelazku i dobrej desce do prasowania, gdyż może kosztować to nas wiele nerwów.

Złej jakości żelazko z czasem może brudzić ubrania, a niestabilna deska do prasowania może być wręcz niebezpieczna. Aby oszczędzić sobie tego typu nieprzyjemności należy zaopatrzyć się w odpowiednie urządzenia do prasowania.

Oprócz podstawowych sprzętów do prasowania warto zastanowić się czy nie będą potrzebne nam te bardziej specjalistyczne. Jeśli w naszym domu prasowania jest dość dużo, to oprócz deski do prasowania można zakupić rękawnik. To niewielkich rozmiarów deska do prasowania rękawów, która sprawdzi się również przy prasowaniu mankietów, czy nogawek spodni.

Chociaż rękawnik wyglądem przypomina zwykłą deskę do prasowania, to nie posiada jednak stelaża i jest o wiele mniejszy. Ustawia się go na stole. Cena takiego rękawnika nie jest wysoka i wielu przypadkach jest on bardzo praktyczny, jednak nie jest w stanie zastąpić tradycyjnej deski.

Deska do prasowania – rodzaje i funkcje

Obecnie deska do prasowania przestała już pełnić funkcje wyłącznie podstawki pod żelazko. Jej zróżnicowane cechy sprawiają, że prasowanie staje się o wiele łatwiejsze i bardziej wydajne. Oczywiście można kupić deskę klasyczną, tanią, która nie będzie posiadała dodatkowych elementów oraz funkcji, jednak jeśli często prasujemy, te udogodnienia mogą okazać się bardzo przydatne.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju deski do prasowania. Mogą być: klasyczne (nieelektryczne), z integrowanym przedłużaczem, a także te najbardziej zaawansowane i najdroższe - z systemem prasowania. Deski klasyczne nie mają dodatkowych funkcji, przedłużacza czy antenki. Mają różne blaty, stelaże, możliwości składania oraz regulacji. Zazwyczaj posiadają również podstawkę pod żelazko, choć niekoniecznie. Ich niewątpliwym atutem jest niska cena oraz dostępność.

Kolejnym rodzajem są deski z przedłużaczem, które mają wbudowane gniazdo elektryczne, dzięki któremu nie trzeba podłączać żelazka bezpośrednio do gniazdka, co pozwala uniknąć plątaniny kabli pod nogami podczas prasowania.

Deski elektryczne to kolejny rodzaj nowoczesnych i wielofunkcyjnych narzędzi do prasowania. Posiadają one system odprowadzania pary, wykonane są z trwałych materiałów, a ich powłoki zawierają więcej warstw. Przeważnie mają również chromowane stelaże. Ich najbardziej zaawansowaną wersję stanowią stacje prasowania, które są wyposażone w stację parową. Za taki luksus trzeba już niestety zapłacić około 1,500– 2000 zł.

Deski do prasowania Leifheit są bardzo wytrzymałe i nieco droższe od innych marek. Mają jednak pokrowiec przepuszczający parę, więc nadają się do prasowania wodnego
Najlepsza deska do prasowania - przegląd ofert na rynku

Budowa desek do prasowania

 Są również stelaże z tworzyw sztucznych, jednak te są mniej stabilne niż metalowe. Najbardziej trwały i odporny jest stelaż z metalu pokryty przeciwkorozyjną powłoką i takich właśnie należy szukać wybierając deskę do prasowania.

Blat deski do prasowania może być wykonany z metalowej kratki lub płyty wiórowej lub paździerzowej. Te ostatnie są stabilne, ale ciężkie, mogą więc powodować trudności przy przenoszeniu. Blat z metalowej lub stalowej kratki jest obecnie jednym z najbardziej popularnych. Jego konstrukcja umożliwia odprowadzenie pary, co nie jest możliwe przy blatach z płyty. Z czasem jednak metalowe kratki mogą się odkształcać lub rdzewieć.

Na blacie deski do prasowania znajduje się powłoka, która zabezpiecza blat i ułatwia prasowanie. Jeśli zakupiona przez nas deska nie ma dobrego pokrowca można go dokupić. Na rynku dostępnych jest wiele wzorów i kolorów, które można dopasować do posiadanej przez nas deski.Pokrowiec na deskę do prasowania powinien być bawełniany. Takie pokrowce przepuszczają wodę oraz parę wodną.

Jaki kształt deski wybrać?

Blaty desek do prasowania różnią się kształtem, rozmiarem oraz funkcjonalnością. Najmniejsze deski do prasowania, które można znaleźć na rynku to rękawniki, które ustawiane są na stole, największe deski do prasowania zaś występują w rozmiarach 60x 160 cm. Większe deski są bardzo funkcjonalne i ułatwiają prasowanie, jednak zajmują znacznie więcej miejsca niż te kompaktowe, nie będą nadawały się więc do małych mieszkań. Standardowe wymiary, które sprawdzą się w każdym domu to około 100 na 30 cm.

Jeśli chodzi o kształt to należy wybrać deskę taką, która będzie najbardziej przydatna w naszym domu. Kiedy jeden koniec deski jest węższy łatwiej będzie wyprasować nam rękawy, czy zakładki spódnicy. Deska do prasowania o szerokim blacie sprawdzi się idealnie przy prasowaniu większych rzeczy takich jak pościele czy ręczniki.

Stelaż deski powinien być stabilny i solidny. Jego nogi powinny mieć przynajmniej 2 cm średnicy,  i kończyć się powinny antypoślizgowymi stoperami. Stelaż deski idealnej wyposażony jest w regulację, najlepiej płynną, czyli taką która umożliwia postawienie blatu na dowolnej wysokości. Podczas przenoszenia deski powinno dać się ją zablokować przed rozłożeniem.

Najlepsza deska do prasowania. Którą wybrać?

Oto przegląd dostępnych na rynku, wybranych produktów do prasowania.

Deski do prasowania marki Vileda

Produkty marki Vileda są bardzo popularne wśród konsumentów, zwłaszcza z uwagi na ich stosunkowo niską cenę, dostępność oraz jakość. Deska do prasowania marki Vileda to produkt ze średniej półki cenowej, ale dobrej jakości. Ceny desek tej marki Vileda kształtują się od 80 zł do 300 zł. W tańszej opcji nie znajdziemy takich udogodnień jak wbudowane gniazdko elektryczne czy antena podtrzymująca kabel żelazka.

Wszystkie modele są za to bardzo stabilne i solidnie wykonane. Klienci wskazują również na lekkość i łatwość w składaniu deski. Deski są dostępne w różnych rozmiarach, do małych i większych mieszkań. Zaletą deski Vileda jest łatwe i płynne dostosowywanie do wysokości osoby, która będzie z niej korzystać.

Deski do prasowania firmy Meliconi

Deski do prasowania tej firmy szybko zyskują na popularności dzięki doskonałej relacji ceny do jakości. W ofercie tej firmy można znaleźć zarówno proste deski za 80 zł do zaawansowanych modeli z dodatkowymi podpórkami na przewody elektryczne za mniej niż 300 zł.

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania. Deski tej firmy są bardzo stabilne, lekkie i proste w rozkładaniu. Charakteryzują się również większymi rozmiarami powierzchni do prasowania (nawet 120x38 cm) oraz piankowymi blatami gwarantującymi wygodne i dokładne prasowania.

Deski do prasowania zazwyczaj mają stelaż wykonany ze stali nierdzewnej lub metalu. Blat deski może być zrobiony z wyściełanej płyty paździerzowej.
Najlepsza deska do prasowania - przegląd ofert na rynku

Produkty marki Leifheit

Leifheit to niemiecka marka desek odrobinę droższych od Viledy. Ceny desek do prasowania tej marki zaczynają się od 130 zł a kończą powyżej 2000 zł. Marka Leifheit posiada w swym asortymencie serię produktów dostosowanych do pracy ze stacją parową, która coraz częściej zastępuje żelazko w naszych domach.

Jednym z produktów dedykowanych do żelazek z generatorem pary jest deska AirSteam, która dodatkowo wyposażona jest w specjalny pokrowiec przepuszczający parę. Dzięki takiemu systemowi prasowanie trudnych do wyprasowania tkanin. Deska Leifheit AirSteam to również większa powierzchnia (długość 120 cm, szerokość 38 cm), dzięki której można komfortowo prasować większe rzeczy takie jak prześcieradła, czy obrusy. Minusem jest to, że zajmuje ona więcej miejsca niż standardowa deska.

Podstawa na żelazko w desce Leifheit wykonana jest ze specjalnej blachy, umożliwiającej stawianie na niej stacji parowej. Plusem jest wygodne dostosowywanie wysokości. Cechą wyróżniającą deski Leifheit jest wykonany z pianki blat. Dzięki czemu nie ma tu takiego problemu, jaki może wystąpić przy deskach zaopatrzonych w metalową siatkę, która z czasem może przebijać przez warstwę pianki, a ciepło z żelazka jest i tak dobrze rozprowadzane.

Dzięki wyeliminowaniu metalowej siatki z blatu deskę również znacznie ciszej się rozkłada, co może być ważne kiedy w domu śpi małe dziecko. Specjalna blokada ułatwia składanie i przenoszenie deski. Uruchamia się ona po wciśnięciu dźwigni. Umożliwia to przenoszenie deski jedną ręką. Jak każda deska deska z serii AirSteam posiada również wiele różnych pokrowców do wymiany.

Deski do prasowania marki Rorets

Kolejną marką desek do prasowania, jest szwedzka firma Rorets. Rorets produkuje swoje deski również w Polsce. Produkty tej marki są stabilne i cechują się nowoczesnym designem. Ceny są przystępne. Dobrej jakości deskę do prasowania można kupić za około 120 zł. Ogromny desek do prasowania wybór to jedna z cech tej firmy, gdyż specjalizuje się ona głównie w ich produkcji. Do wyboru są 24 modele desek o różnych parametrach, a także rękawnik.

Deski do prasowania marki Rorets dostępne są w rozmaitych kształtach, rozmiarach i kolorach. Blaty wykonane są zarówno z płyty wiórowej, jak i z siateczki. Dostępne są modele z antenką, podstawką na żelazko, półką na wyprasowane ubrania albo zupełnie podstawowe bez tych udogodnień. Każdy znajdzie wśród nich deskę dla siebie, która odpowiada kształtem czy rozmiarem. Deski cechują się dobrą jakością oraz starannością wykończenia.

Wybieramy deskę do prasowania – na co zwrócić uwagę?

Gdy stajemy przed wyborem deski do prasowania warto zastanowić się jak często będziemy jej używać, jakich funkcji potrzebujemy i czy będzie ona optymalna do naszego mieszkania. Czy nasze potrzeby zaspokoi najprostszy model? Czy od deski do prasowania wymagamy o wiele więcej? Czy prasujemy okazjonalnie? Czy jest to nasz codzienny rytuał? Odpowiedzi na te pytania pozwolą nam ograniczyć oferty na rynku i wybrać deskę idealną, dzięki której prasowanie stanie się przyjemnością.

Dobra deska do prasowania nie musi kosztować koci, warto jednak zwrócić uwagę na to, aby była dobrej jakości. Najlepsza deska do prasowania jest stabilna, ma szeroki blat, łatwo się składa oraz przenosi. Ważne również jest to, aby można było dostosować ją idealnie do wysokości osoby, która będzie jej używała.

Czy prasujemy mało czy dużo, deska do prasowania powinna znaleźć się w każdym domu. Zawsze warto jest zainwestować w dobry sprzęt, sprawdzonej i cenionej na rynku marki. Wtedy możemy mieć pewność, że dokonaliśmy słusznego wyboru.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 83.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny