Najlepsze domowe sposoby na komary. Te metody zawsze działają!
Komary potrafią być utrapieniem, szczególnie jeśli chcemy spędzić miłe chwile relaksu w ogrodzie. Wspaniale utrzymany ogród i wygodne meble wypoczynkowe zdadzą się na nic, jeśli wypoczynek uniemożliwiają nam chmary komarów. Jeśli chcemy uniknąć rozpylania jakichś substancji chemicznych uciekamy się do domowych sposobów. Czy są one skuteczne? Czy jest coś odstrasza komary skutecznie? Czy można wierzyć takim metodom jak soda na mrówki, domowe sposoby na przeziębienie, czy też babcine, domowe sposoby na suchy kaszel? Wyjaśniamy, czy istnieją naturalne sposoby na odstraszenie komarów w ogrodzie i na złagodzenie skutków ich ukąszeń.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o domowych sposobach.
Komary w domu i w ogrodzie - jak sobie z nimi radzić
Komar - co to za owad i czy jego ugryzienie jest niebezpieczne
W Polsce występuje 49 gatunków komarów, z których tylko niektóre gryzą. Co ciekawe, gryzie tylko samica komara, która potrzebuje krwi do znoszenia jaj. Komary są właściwie pożytecznymi owadami, gdyż ich larwy odpowiedzialne są za oczyszczanie zbiorników wodnych z bakterii i zanieczyszczeń.
Ukąszenia komarów żyjących w Polsce nie są groźne, gdyż owady te nie przenoszą groźnych bakterii ani wirusów. Komarzyca rozpoznaje potencjalną ofiarę po temperaturze i wydychanym dwutlenku węgla. Wkłuwa się w skórę i wydziela kroplę swojej śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Właśnie ta kropelka odpowiedzialna jest za reakcję uczuleniową, która objawia się silnym swędzeniem i zaczerwienieniem skóry. Nasilenie objawów zależy od indywidualnej wrażliwości. Efekty ukąszenia komara ustępują po kilku godzinach lub dniach. Ile żyje komar? Przeciętnie żyje do 10 dni, choć samica komara może dożyć nawet kilka tygodni. Owady te mają jednak wielu naturalnych wrogów i rzadko żyją długo. Najczęściej żerują wieczorem i wybierają ludzi o grupie krwi 0 lub kobiety w ciąży.
Naturalne i chemiczne środki na komary - jakie wybrać
Komary potrafią uprzykrzyć nam wycieczkę na łonie natury, relaks w ogrodzie czy na balkonie, ale także otwieranie okien w mieszkaniu latem, gdyż pojawiają się wszędzie. Przy dużym nalocie komarów nie możemy spać przy otwartym oknie. Zastanawiamy się, co odstrasza komary i jak się ich pozbyć z naszego otoczenia.
Spośród metod na komary wyróżniamy środki chemiczne i naturalne. W sklepach możemy znaleźć różnego rodzaju odstraszacze, jak zawieszki, aerozole czy też repelenty podłączane do gniazdka elektrycznego. Są one dość skuteczne, jednak wypuszczają w powietrze substancje chemiczne, których chcemy uniknąć. Co robić, jeśli wolimy naturalne, ekologiczne sposoby na odstraszenie komarów?
Prostym sposobem, aby uniemożliwić komarom dostanie się do mieszkania, jest moskitiera, która umożliwia otwieranie okna i wietrzenie mieszkania, bez niebezpieczeństwa wlatywania owadów. Moskitierę możemy zarówno kupić gotową lub zrobić samodzielnie. Dobrym pomysłem są dodatkowe drzwi balkonowe z moskitierą, które możemy otworzyć w razie potrzeby lub zdemontować na zimę.
Naturalne sposoby, aby ograniczyć komary w domu i w ogrodzie:
- moskitiera,
- ograniczenie wody w ogrodzie - oczko wodne powinno być pełne ryb, warto unikać zastoin wody w ogrodzie, odchwaszczać, osuszać grządki, zniwelować miejsca, gdzie gromadzi się woda,
- terpentyna,
- rośliny doniczkowe odstraszające komary,
- olejki eteryczne,
- rozkładanie w mieszkaniu substancji nie lubianych przez komary,
- używanie bezzapachowych kosmetyków i higiena osobista,
- pułapki na komary z butelki,
- palenie kawy,
- pająki domowe,
- jerzyki w ogrodzie.
Domowe sposoby na komary w domu i w ogrodzie
Co odstrasza komary - naturalne sposoby na odstraszanie komarów w domu i w ogrodzie
Sposobów na odstraszenie komarów jest mnóstwo. Smarowanie, aerozole, świece, czy też odstraszacze podłączone do gniazdka elektrycznego nie są jednak naturalne, gdyż przyczyniają się do wdychania przez nasz związków chemicznych. Ponadto popularne środki na odstraszanie podłączane do gniazdka mogą spowodować spięcie i nie należy pozostawiać ich w gniazdku bez kontroli. Czy są jednak naturalne, domowe sposoby na komary?
Od wieków znane są różne domowe, ludowe sposoby na różne problemy. Nasze babcie stosowały takie sposoby, jak soda na mrówki. Znały też różne domowe sposoby na suchy kaszel, babcine domowe sposoby na przeziębienie czyniły cuda. Czy takie sposoby są skuteczne? Czy mądrość ludowa znalazła też domowe sposoby na komary?
Mamy do dyspozycji sporo substancji, które odstraszają komary. Jedną z nich jest terpentyna. Wystarczy wylać trochę terpentyny na spodeczek i zostawić w pomieszczeniu na 20 minut. Warto jednak pamiętać, że opary terpentyny nie są bezpieczne dla zdrowia. Dlatego nie można w tym czasie przebywać w pomieszczeniu. Po tym czasie pokój wietrzymy i wymiatamy śnięte komary.
Lepszym i przyjemniejszym sposobem od terpentyny są olejki eteryczne, których nie lubią komary. Warto wiedzieć, że olejków eterycznych nie stosujemy bezpośrednio, lecz w postaci rozcieńczonej z wodą. Innym sposobem jest rozcieńczenie olejku eterycznego z wódką. Roztwór z olejkiem eterycznym możemy rozpylić w mieszkaniu, podgrzać w kominku zapachowym lub posmarować nim skórę.
Olejki eteryczne odstraszające komary:
- z trawy cytrynowej,
- paczulowy,
- tymiankowy,
- z mięty pieprzowe,
- cedrowy,
- goździkowy,
- bazyliowy,
- cynamonowy,
- z geranium,
- z eukaliptusa cytrynowego.
Zastanawiając się co odstrasza komary, przychodzą na myśl rośliny doniczkowe i ogrodowe. Wystarczy ustawić je na parapecie okna lub posadzić na balkonie. Rośliny doniczkowe, których zapachu komary nie lubią:
- mięta,
- lawenda wąskolistna,
- kocimiętka,
- geranium, czyli bodziszek cuchnący, anginka,
- pelargonia,
- mirt,
- żubrówka,
- koper włoski,
- plectranthus, czyli komarzyca.
Komary nie lubią również niektórych naturalnych zapachów i unikają miejsc, gdzie poczują ten zapach. Są to zapachy:
- czosnku,
- cytryny,
- octu,
- liści pomidorów,
- cebuli.
Możemy rozłożyć te substancje na parapecie licząc, że komary nie wlecą. Wadą tych metod są zapachy, które rozchodzą się po całym mieszkaniu. Jednym z dobrych sposobów, który nie rozpyla nieprzyjemnych zapachów jest podgrzewanie skórek cytryny nad płomieniem świecy. Nie jest to jednak technicznie zbyt łatwe do zrobienia. Mało znanym, lecz skutecznym sposobem jest dym z kawy. Możemy spalić mieloną kawę na talerzyku lub na folii aluminiowej. Dym jaki się wytworzy, skutecznie odstraszy komary.
Naturalne środki na ukąszenie komara
Ukąszenie komara nie jest szkodliwe dla zdrowia. Na skórze tworzy się mały pęcherzyk, zaś miejsce ukąszenia i okolica swędzi. Ukąszenia są nieprzyjemne, szczególnie jeśli jest ich dużo i nie możemy opanować potrzeby drapania się. Efekt ukąszenia szybko mija. Czy są jednak jakieś domowe sposoby na komary, które szybciej niwelują skutki ukąszenia?
Aby złagodzić swędzenie po ukąszeniu komara można smarować skórę domowymi specyfikami, jak:
- sok z cytryny,
- ocet,
- roztwór węgla aktywnego z wodą,
- sok ze świeżego liścia białej kapusty,
- roztwór soli z wodą,
- spirytus salicylowy,
- aloes,
- kostki lodu.
Należy być ostrożnym w przypadku uczulenia na ukąszenia komara i skonsultować się z lekarzem.
W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia, koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!