Teoria kolorów a kolory do sypialni

Dobór kolorów według funkcji

Kolory farb, jakich używamy w naszych wnętrzach wpływają na samopoczucie, pomagają się zrelaksować lub naładować się energią. Pomagają też wykorzystać światło dnia i światło elektryczne, żeby stworzyć odpowiedni nastrój. Dlatego ważne jest, żeby przemyśleć jak pomalować wnętrza w domu.

Szczególnie ważna jest odpowiedź na pytanie jaki kolor do sypialni. W dużym domu zwykle skupiamy się na miejscach bardziej reprezentatywnych. Tymczasem to czy dobierzemy jasne czy ciemne, zimne czy ciepłe kolory będzie wpływało nawet na jakość snu. Chodzi nie tylko o to, żeby wybrać modne kolory, ale takie, które nam osobiście odpowiadają.

Oto tabela wyjaśniająca jakie jest oddziaływanie poszczególnych kolorów na naszą psychikę, a nawet fizyczne samopoczucie.

Kolory i ich oddziaływanie

Kolor

Oddziaływanie

Żółty

Optymizm, ruch fizyczny, poczucie humoru, stymulacja intelektu

Pomarańczowy

Energia, entuzjazm, wzmocnienie serca i procesów trawiennych

Czerwony

Pobudzenie uczuć i emocji, spontaniczność, pasja, witalność (u osób nadpobudliwych również agresja)

Różowy

Lekka stymulacja erotyczna, poczucie delikatności, słodyczy, rozkoszy

Fioletowy

Wyciszenie, może wzbudzać nastrój melancholijny

Niebieski

Poczucie bezpieczeństwa, ale też świeżości, głębi (również emocjonalnej)

Zielony

Uspokaja, rozluźnia, poprawia samopoczucie, harmonizuje

Czarny

Stwarza poczucie luksusu, ale w sypialni odradzany, jeżeli nie zestawimy go w kontraście z jasnym kolorem

Biały

Czystość, świeżość, prostota, porządek

Jak widać kolory ścian w sypialni to nie tylko przypadkowe barwy, które lubimy albo nie. Dobór kolorów zdecyduje o tym jak będziemy się czuć w danym wnętrzu. Czasami zamiast wykorzystywać inspiracje z zewnątrz lepiej skupić się na tym czego my potrzebujemy. Inne kolory ścian w sypialni będą potrzebne zestresowanemu biznesmenowi, a inne komuś kto pracuje w domu i raczej potrzebuje stymulacji do działania.

Kolory farb w sypialni – ciepłe czy zimne

Oprócz oddziaływania kolorów ważna jest tzw. temperatura barwy. Inaczej działają zimne a inaczej ciepłe kolory.Każdy, kto maluje pokój powinien zapoznać się z tzw. kołem barw. To najłatwiejszy sposób, żeby uporządkować sobie zimne i ciepłe kolory. Do ciepłych zaliczmy czerwienie, żółcie, pomarańcze i beże. Błękity i szarości nasze oko odbiera jako zimne. Zielone kolory farb zwykle zalicza się do zimnych, ale np. oliwkowy jest uznawany za barwę ciepłą. Zatem w przypadku zielonego temperatura barwy zależy od tego jaka jest w nim domieszka żółtego lub niebieskiego.

Jaki kolor do sypialni? Zimny czy ciepły? To nie takie proste. Ogólną charakterystyką kolorów zimnych jest to, że dają poczucie świeżości, orzeźwienia. Większość z nich ma też działanie wyciszające. Błękity w połączeniu z bielą zaleca się do małych pomieszczeń, gdyż stwarzają poczucie większej przestrzeni. Zanim zapytasz jaki kolor pasuje do sypialni zastanów się czego przede wszystkim oczekujesz po swoim pokoju. Czy tylko tam śpisz, a może pracujesz do późna przy komputerze? Może to twoje ulubione miejsce relaksu albo twórczości manualnej? Kolorystyka powinna być dostosowana do potrzeb osoby i warunków lokalowych. Błękit daje wrażenie większej przestrzeni, ale może w domu jest zimno i wolisz stworzyć przytulny, niewielki pokoik w pomarańczach i brązach? Można oczywiście kierować się modą. Tylko trzeba pamiętać, że modne kolory będzie trzeba zmienić przy następnym remoncie. A może zainteresuje cię także ten artykuł o urządzaniu sypialni krok po kroku?

Modne kolory do wnętrz

Aktualne trendy w kolorach

W 2020 roku proponowane kolory do sypialni to złamane, delikatne barwy jak umbra i ochra czy miętowa szarość. Najmodniejszym kolorem jest w tym roku róż. Jednak nie każdy jest amatorem różowych ścian. Jeżeli wolimy chłodniejsze, to możemy znaleźć inspiracje w naturze. Wnętrza malowane na zielono działają uspokajająco i harmonizująco. Ponieważ panuje nieustająco moda na ekologię i bliskość z naturą, to jasna zieleń bardzo dobrze zagra w miejscu, gdzie śpimy.

Panuje też moda na głęboką czerwień. Jest to jednak dość odważny wybór, jeżeli chodzi o sypialnię. Modne kolory nie zawsze są najlepsze do pomieszczeń, w których odpoczywamy. Czerwień w połączeniu z jaśniejszymi, ciepłymi barwami może być jednak dobra, jeżeli brakuje nam witalności. Udowodniono np., że w szpitalach czerwony kolor ścian wzmaga witalność, poprawia gojenie ran i ogólny proces leczenia.

Remont i malowanie sypialni, a także polecane kolory do sypialni, które warto wybrać
Jaki kolor do sypialni wybrać, czyli ciekawe i modne kolory do sypialni

Modne są też pewne zestawienia kolorów. Czasami dwa kolory obok siebie zupełnie zmieniają odczucia estetyczne. Wnętrza pomalowane na dwa lub więcej kolorów są też bardziej oryginalne i designerskie. Widać, że ktoś postarał się o ich wygląd. Biel można zestawiać z głębokim błękitem, szarą miętę z beżem, Jasna, cytrynowa żółć w połączeniu z jasnym błękitem da wrażenie świeżości. Jasna zieleń i umbra stanowią natomiast uspokajającą parę, która jednocześnie ociepla wnętrze.

Kolory do sypialni - inspiracje z całego świata

Jeżeli żadne kolory do sypialni proponowane w katalogach producentów jako modne nam nie odpowiadają, można szukać inspiracji w wystroju z różnych stron świata. Może chcemy przywołać wspomnienia z wakacji na Bali albo poczuć się jak na Szwedzkiej wsi? Jaka kolorystyka jest charakterystyczna dla naszego ulubionego regionu i kultury? Przywołajmy tylko kilka przykładów.

Tradycyjna japońska sypialnia łączy ciemne drewno albo drewno bambusowe z jasnymi ekranami. Ekrany można imitować za pomocą pomalowanych na biało lub jasno beżowo ścian. Kolorystyka prowansalska to zestaw ciepłych, jasnych kolorów z nieśmiertelną purpurą lawendy. Kolory farb do takiego wnętrza to albo biele i jasne beże, albo rozjaśnione fiolety. Najlepiej zestawione z naturalnym, jasnym drewnem.

Można też szukać inspiracji w gorących krajach. Afrykańscy projektanci wnętrz lubią łączyć czekoladowy brąz z beżem. Najlepsze kolory ścian w sypialni inspirowane Afryką to umbra, jasny brąz, beż, pomarańcz, z ciemniejszymi brązowymi lub czarnymi akcentami.

Kolorystyka a dobór detali w sypialni

Czasami kolorystyka pomieszczenia gra w pełni dopiero po dodaniu detali. Zupełnie inaczej wygląda beżowa ściana i beżowa ściana przecięta kilkoma czekoladowymi pasami. Może nie trzeba pytać jaki kolor do sypialni, ale jaka gama barw? Inspiracje ze świata, jakie podaliśmy powyżej to tylko jedna z propozycji. Można się kierować na przykład ulubionymi dziełami sztuki.

Dobór kolorów ściany może zależeć od jednego ulubionego obrazu, który koniecznie chcemy mieć nad łóżkiem. Czasami lepiej, jeżeli ulubiony detal pasuje do całości niż gdybyśmy mieli rezygnować z tego detalu. Detale zmieniające kolorystykę mogą być też całkiem racjonalnie dobranym dodatkiem, z którym nic nas nie łączy emocjonalnie. Detal może być kontrastowy. Zazwyczaj kolory farb w sypialni są jasne i delikatne. Jeżeli na tle jasno beżowej ściany powiesimy kilim w ciemnych, nasyconych barwach, to może się okazać, że całkiem zmienił on postrzeganie beżu.

Mamy nadzieję, że nasze porady zainspirują was do odświeżenia sypialni. Najważniejszą funkcją pomieszczenia jest odpoczynek i relaks. Czy ściany będą jasne, ciemne czy kontrastowe, najważniejsze, żebyście to wy dobrze się czuli w tym pomieszczeniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.2% czytelników artykuł okazał się być pomocny