Czym czyścić kostkę brukową?

Aby odpowiedzieć na pytanie czym czyścić kostkę brukową, musimy najpierw zastanowić się nad rodzajem zabrudzeń kostki. Innych środków do czyszczenia kostki brukowej będzie wymagał bruk impregnowany a innych nieimpregnowany. Inne metody zastosujemy do regularnej pielęgnacji kostki a inne, jeśli na bruku pojawiły się plamy z oleju.

Aby kostka brukowa wyglądała ładnie i zdobiła nasz podjazd czy też ścieżki w ogrodzie, konieczna jest regularna pielęgnacja. Do zwykłego czyszczenia kostki brukowej najlepiej sprawdzi się zwykła woda z detergentem, na przykład z płynem do mycia naczyń. Jeśli ilość bruku jest niewielka, możemy posłużyć się szczotką do mycia kostki brukowej, szczotką ryżową lub inną twardą szczotką. Na rynku dostępne są specjalne szczotki do kostki brukowej z drucianym włosiem i szpikulcem do usuwania mchu. Szczotki te świetnie nadają się do mechanicznego usuwania mchu, chwastów i porostów porastających szczeliny między kostkami. Jeśli powierzchnia bruku do mycia jest duża lepiej posłużyć się myjką ciśnieniową, która oszczędzi nam godzin ciężkiego, fizycznego szorowania. Myjka z wodą z detergentem doskonale usuwa plamy z oleju, jeżeli zareagowaliśmy od razu i plamy nie zaschły.

Zgodnie z zasadą, że lepiej zapobiegać niż leczyć, lepiej wybrać kostkę odpowiednio impregnowaną, która jest znacznie bardziej odporna na zabrudzenia.

Preparat do czyszczenia kostki brukowej - jaki wybrać

Odpowiedni preparat do czyszczenia kostki brukowej należy dobrać do rodzaju kostki i rodzaju zabrudzenia. Najtrudniejszy problem dla właścicieli podjazdów i ścieżek z kostki brukowej stanowią plamy z oleju oraz pozostałości cementu i zaprawy. Plamy z oleju mogą powstać w wyniku wycieku oleju silnikowego z samochodu lub gdy na imprezie grillowej olej rozleje się na brukowaną ścieżkę w ogrodzie. Jeśli nie usuniemy tych plam od razu, czyszczenie kostki brukowej z zaschniętego oleju będzie wymagało środków chemicznych.

Jeśli nie zauważyliśmy niedbalstwa wykonawców i na bruku pozostały ślady zaprawy czy cementu, trzeba również działać szybko. Świeże pozostałości materiałów budowlanych można zdrapać a następnie zmyć wodą pod ciśnieniem. Usunięcie starych, zaschniętych plam będzie znacznie trudniejsze.

Preparat do czyszczenia kostki brukowej w formie piany oraz porady jaki preparat wybrać - opinie, ceny i najlepsze środki do kostki
Najlepsze preparaty do czyszczenia kostki brukowej - rodzaje, opinie, ceny, porady

Właściciele nawierzchni z klinkieru lub betonu borykają się z odbarwieniami spowodowanymi przez sól do odśnieżania w zimie. Do ich usuwania lub maskowania konieczne będą środki chemiczne. Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o produktach Karcher.

Czyszczenie kostki brukowej - środki chemiczne

Woda pod ciśnieniem nie zawsze wystarczy do usunięcia uporczywych plam, szczególnie z oleju czy benzyny. Decydując się na środki chemiczne do mycia kostki brukowej, warto pamiętać, że chemia może zaszkodzić roślinom, jeśli czyścimy ścieżki w ogrodzie. Nieodpowiedni preparat do czyszczenia kostki brukowej może odbarwić kostki. Dlatego też warto zrobić próbę w niewidocznym miejscu, aby po czyszczeniu kostki nie pozostała jaśniejsza plama.

Najbardziej popularny środek do mycia kostki brukowej to płyn Tenzi Doczyszczanie Kostki Brukowej, który przeznaczony jest do czyszczenia plam ze smarów, olejów, paliwa czy substancji smolistych. Stosujemy go w rozcieńczeniu 5-10%. Środek ten sprawdzi się do czyszczenia zarówno kostki betonowej jak i granitowej.

Kolejny preparat do czyszczenia kostki brukowej wart wspomnienia to HG Środek do czyszczenie kostki brukowej. Jest to koncentrat zalecany do czyszczenia nawierzchni z betonu, cegły i kamienia.

Dość popularny i niedrogi jest preparat Sannprofi czysta kostka brukowa, gdzie za 1 l preparatu zapłacimy około 20 zł. Nadaje się do czyszczenia granitu i betonu. Usuwa plamy z oleju i sadzy.

Przed zastosowaniem środków chemicznych lepiej skonsultować się z specjalistą, który doradzi czym czyścić kostkę brukową na naszym podjeździe lub w ogrodzie.

ikona podziel się Przekaż dalej