Dlaczego warto dbać o czystość fug?

Czyszczenie fug to nie tylko dbałość o walory wizualne. Pamiętajmy, iż w zabrudzonych fugach w kuchni czy w łazience chętnie rozmnażają się groźne dla zdrowia bakterie, a nawet czarna pleśń. Niesie to ze sobą pewne zagrożenie dla naszego zdrowia. Szczególnie istotne jest czyszczenie fug w pobliżu umywalki, wanny, prysznica oraz zlewozmywaków kuchennych. Czyste fugi w domu gwarantują nam lepszą higienę wnętrza, a także ochronę przed bakteriami.

Do czyszczenia fug najlepiej nadają się małe półtwarde lub miękkie szczoteczki. Nie należy natomiast stosować szczoteczek o twardym włosiu, bowiem może to doprowadzić do porysowania płytek i uszkodzenia powierzchni fugi. Alternatywą dla szczoteczek są równie skuteczne gąbki zmywakowe oraz ściereczki bawełniane, które nie rysują czyszczonych powierzchni. Niezbędnym przyborem będą także rękawice ochronne, które należy nakładać podczas każdego czyszczenia fug.

Chemiczny preparat do czyszczenia fug dostępne na rynku

W ofertach handlowych znajdziemy wiele efektywnych preparatów czyszczących fugi. Ich cena nie jest zbyt wygórowana i waha się pomiędzy 15-30 zł. Najbardziej funkcjonalne są produkty gotowe do użycia, które nie wymagają rozcieńczania.

Dobry jakościowo środek do czyszczenia fug świetnie poradzi sobie z osadem rdzy, brudem, kamieniem, pozostałościami po mydle oraz różnego typu uporczywymi zabrudzeniami. Przed pierwszym użyciem warto sprawdzić nowy preparat do czyszczenia fug na mało widocznym fragmencie fugi. Dzięki temu upewnimy się, czy preparat nie powoduje powierzchniowych odbarwień.

Pamiętajmy też, że większość komercyjnych preparatów czyszczących posiada bardzo intensywny, drażniący zapach. Przed rozpoczęciem czyszczenia warto założyć rękawice ochronne oraz uchylić wszystkie okna w pomieszczeniu. Dzięki temu zabezpieczymy się przed nieprzyjemnymi oparami, które generuje przeciętny preparat do czyszczenia fug.

Czyszczenie fug z brudu i pleśni będzie bardzo skuteczne, jeśli sięgniesz po specjalistyczne preparaty, które rozprowadza się zawsze w rękawiczkach ochronnych.
Najlepsze sposoby na czyszczenie fug z brudu i pleśni - wysoka skuteczność!

Jak wyczyścić fugi specjalistycznymi preparatami?

Wystarczy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi preparatu. Przeważnie nanosimy środek do czyszczenia fug bezpośrednio na powierzchnię fugi, czekamy kilka chwil, a następnie dokładnie przecieramy zabrudzoną powierzchnię. Po oczyszczeniu fugi zmywamy nadmiar preparatu i pozostawiamy powierzchnię do wyschnięcia. Możemy dodatkowo przetrzeć ją suchą szmatką. Dzięki temu zabezpieczymy się przed białym osadem, który jest szczególnie widoczny na ciemnych fugach i płytkach.

Jak wyczyścić fugi domowymi sposobami?

Wiele osób rezygnuje z chemicznych preparatów czyszczących fugi. Okazuje się, iż niektóre domowe sposoby są równie skuteczne, a jednocześnie nie pozostawiają tak uporczywego zapachu. Do najczęściej używanych domowych preparatów czyszczących zaliczamy:

  • Sok z cytryny – świetnie sprawdza się do białych oraz jasnych fug. Sok z cytryny efektywnie usuwa kamienny nalot, ślady rdzy oraz różnego typu suche zabrudzenia. Nie sprawdzi się w przypadku bardzo tłustego nalotu. Czyszczenie sokiem z cytryny jest bardzo proste. Wystarczy nanieść go na powierzchnię fug, a następnie odczekać do 15 minut. Po tym czasie oczyszczamy fugi wilgotną ściereczką. Brud powinien być łatwy do usunięcia. Po uzyskaniu pożądanego efektu wystarczy przemyć powierzchnie czystą wodą, a następnie przetrzeć suchą szmatką.
  • Proszek do pieczenia – jest kolejnym, popularnym sposobem na oczyszczenie spoin między płytkami. Proszek świetnie radzi sobie z osadem rdzy, tłustym nalotem, kamieniem oraz uporczywymi plamami. Wystarczy nanieść cienką warstwę proszku na wilgotną spoinę, tak, aby ten się rozpuścił. Następnie odczekać pół godziny i przemyć powierzchnie czystą wodą. Proszek do pieczenia sam usuwa lekkie zabrudzenia oraz odbarwienia. W przypadku uciążliwych plam możemy dodatkowo przetrzeć powierzchnie małą szczoteczką. Efekt czyszczenia tą metodą powinien być bardzo zadowalający, a jednocześnie ekonomiczny.
  • Roztwór sody oczyszczonej oraz octu – to jeden z najsilniejszych, domowych preparatów czyszczących. Mieszaninę tworzy się z 100 ml wody, 100 ml octu i jednego opakowania sody oczyszczonej. Roztwór soda oczyszczona + ocet nadaje się do najbardziej uciążliwych zabrudzeń, świetnie usuwa kamień, ślady rdzy, tłusty nalot oraz uporczywe suche zabrudzenia. Jest też najbardziej skuteczny w usuwaniu osadu pleśniowego oraz groźnych bakterii. Warto zastosować go najpierw na niewielkim fragmencie fugi, by sprawdzić, czy środek nie odbarwi jej powierzchni.

Sposób użycia wygląda następująco – mieszaninę nakładamy na fugi i czekamy 15 minut, aż soda i ocet przereagują z zabrudzeniami. Następnie czyścimy fugi niewielką szczoteczką z miękkim włosiem. Po uzyskaniu pożądanego efektu dokładnie oczyszczamy powierzchnie czystą wodą. Tego typu rozwiązanie ma w zasadzie tylko jedną wadę. Jest nią nieprzyjemny zapach octu, który unosi się w całym pomieszczeniu. Zatem roztwór sody oczyszczonej i octu zaleca się do stosowania jedynie w pomieszczeniach wentylowanych, do których wpada większa ilość świeżego powietrza.

Jak wyczyścić fugi? Który sposób na czyszczenie fug jest najlepszy?

Warto wybrać najlepszy sposób na czyszczenie fug za pomocą prób i błędów. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie, możemy stosować preparaty komercyjne o wysokiej skuteczności. Unikajmy natomiast środków czyszczących, które wymagają rozcieńczania. Tego typu preparaty przeważnie odznaczają się niższą skutecznością oraz zdecydowanie małym komfortem użytkowym.

Z kolei, jeśli zależy nam, by w pomieszczeniu nie unosiły się uciążliwe opary, lepiej zastosować metody domowe. Z całą pewnością najprzyjemniejsze i najzdrowsze będzie czyszczenie fug za pomocą soku z cytryny oraz proszku do pieczenia. Cytryna szybko usunie lekkie zabrudzenia i pozostawi w pomieszczeniu przyjemny zapach. Z kolei proszek nie pozostawi po sobie żadnego zapachu, a tym samym będzie świetnym rozwiązaniem do stosowania w niewentylowanych pomieszczeniach.

Wśród domowych sposobów najskuteczniejszy jest roztwór sody i octu. Możemy stosować go na uporczywych trudnych do usunięcia zabrudzeniach. Opary będą nieprzyjemne jednak nie mają żadnego negatywnego wpływu na nasze zdrowie (w przeciwieństwie do wielu środków chemicznych).

ikona podziel się Przekaż dalej