Czyszczenie sztućców krok po kroku

Jak wyczyścić srebrne sztućce ze stali

Są to najbardziej popularne sztućce w domach. Bez problemu możesz je umyć w zmywarce, a także w zlewie. Jak najbardziej możesz je również zamoczyć w wodzie z octem – dzięki temu zyskają ładny blask. Wystarczy, że na jedną szklankę wody zużyjesz w tym celu jedną łyżkę stołową octu. Chcesz umyć przestrzenie między np. ząbkami widelców? A więc, z całą pewnością pomoże przetarcie ich ścierką bądź zmywakiem. Zastanawiasz się, jak przeprowadzić czyszczenie łyżeczki ze stali? Wystarczy, że przetrzesz ją wilgotną ścierką posypaną… sodą! Wystarczy łyżeczkę później dobrze wypłukać, przeprowadzić polerowanie i… gotowe!

Oczywiście, czyszczenie srebra sodą to nie jedyne rozwiązanie. Aby odświeżyć stalowe sztućce, możesz je również włożyć do… gotujących się ziemniaków! Wystarczy je później wyjąć, przepłukać i za pomocą miękkiej ścierki wypolerować. To bardzo popularny domowy środek na stalowe sztućce, który stosowany jest już od wielu lat! Innym sposobem, by nadać sztućcom blask, jest również użycie oliwy. Kiedy pokryjesz nią sztućce, na pewno zaczną… lśnić! Oliwę używaj w jak najmniejszej ilości – inaczej zamiast blasku otrzymasz ciężki do usunięcia, tłusty nalot!

Chcesz, by stalowe sztućce były piękne jak najdłużej? A więc, warto będzie je odpowiednio przechowywać i nie narażać na rysowanie – tak, jak dzieje się w przypadku pozostawienia luzem kompletu sztućców np. w szafce kuchennej. Skorzystaj ze specjalnej walizeczki albo wkładu do szuflady, by zminimalizować ryzyko ocierania się sztućców o siebie.

Czyszczenie sztućców folią aluminiową i solą

Srebro jest nieco pociemniałe? Pamiętaj, że nie zawsze trzeba kupować wiele specjalistycznych środków, by temu zaradzić! Możesz bowiem skorzystać z właściwości preparatów domowego użycia – jak folii aluminiowej i soli. Dzięki nim przywrócisz swoim sztućcom blask!

  1. Wyłóż dno zlewu (może być także miska bądź inne naczynie) folią aluminiową.
  2. Włóż do środka sztućce, które wymagają wyczyszczenia.
  3. Zalej całość za pomocą wrzącej wody. Następnie dodaj do środka sodę oczyszczoną i „podkręć” całość solą (wystarczy szczypta).
  4. Zostaw sztućce na kilka minut. Nalot zniknie, a następnie pozostanie na folii aluminiowej. Srebro w ten sposób… zacznie znów błyszczeć! Sprawdź także ten artykuł na temat czyszczenia srebra sodą.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Jak czyścić srebrne sztućce platerowane?

Tego typu sztućce są pokryte szlachetnym metalem – zazwyczaj złotem bądź srebrem. Takich sztućców nie powinno się myć w zmywarce, ponieważ można w ten sposób naruszyć ich delikatną powłokę. Zdecydowanie lepsze będzie przemycie ich ręcznie, np. poprzez zanurzenie ich na 10 minut w gorącej wodzie po ugotowanym… szpinaku! Najlepiej, żeby w wodzie zagotowane były również szczaw i ziemniaki, a całość doprawiona octem i sodą – wówczas mycie sztućców będzie jeszcze bardziej efektywne.

Czyszczenie sztućców z różnych materiałów oraz porady jak czyścić srebrne sztućce i różne sposoby na oczyszczenie sztućców
Najlepsze sposoby na czyszczenie sztućców – zobacz, jak je przygotować na domową imprezę

Czyszczenie łyżeczek platerowanych można przeprowadzić metodą podobną, jak w przypadku sztućców ze stali – domowe sposoby z zimną solanką sprawdzają się zdecydowanie najskuteczniej! Wystarczy, że włożysz łyżeczki do płaskiego garnka wyłożonego folią aluminiową. Następnie zalejesz łyżeczki zimną solanką – czyli wodą wymieszaną z dużą ilością soli. W przypadku platerowanych łyżeczek, trzeba będzie je pozostawić na płycie grzejnej (w naczyniu), doprowadzić do wrzenia i gotować (przez ok. 10 minut). Po tym czasie wystudzić, wyjąć z garnka i przeprowadzić polerowanie.

Jak czyścić srebrne sztućce oksydowane?

Sztućce tego typu zazwyczaj wykonane są z tradycyjnego srebra bądź są przyciemniane i posrzebrzane – tak, by wydawały się na bardzo wiekowe. Sztućce oksydowane celowo się matowi, a także podkreśla ciemny kolor w zagłębieniach w celu ich „postarzenia”. Tego typu sztućców, w przeciwieństwie do pozostałych opisanych wyżej, w żadnym wypadku nie można czyścić solą, wodą z solą czy sodą oczyszczoną! W przeciwnym przypadku możesz uszkodzić sztućce i zmienią one swoją formę już… na zawsze.

Sztućców oksydowanych nie powinno się również przemywać środkami do czyszczenia, które zawierają piasek. Nie wskazane jest także czyszczenie sztućców gąbkami o metalowych włóknach. Nie wpadnij też na pomysł, by czyścić je szorstkimi ścierkami czy preparatami chemicznymi, jakie są mocno żrące. Do sztućców oksydowanych zaleca się wyłącznie miękką szmatkę, np. HG (ok. 17 zł). Dzięki niej możesz czyszczenie łyżeczek przeprowadzić bez obawy, że się uszkodzą. Jeżeli będziesz taką ściereczkę odpowiednio impregnować, posłuży jeszcze przez jakiś czas – pod warunkiem, że jej… nie wypierzesz! Wówczas może stracić bowiem swoje walory czyszczące. Sztućce oksydowane nie nadają się do korzystania na co dzień. Niestety, ale w porównaniu do innych bardzo szybko się bowiem niszczą!

ikona podziel się Przekaż dalej