Obcierające buty – jak sobie z nimi poradzić?

Obtarte pięty kontra… stare gazety!

Jeżeli przez nowe buty obcierają pięty, warto będzie sięgnąć po stary i sprawdzony sposób na to! Użyj zbędnych, starych gazet, jakie na pewno masz w swoim mieszkaniu. Postaraj się jednak wybierać tylko gazety codzienne – takie z najzwyklejszym papierem, na który naniesiony został druk. W tym celu:

  1. Zbierz stare gazety i zgnieć je w kulki.
  2. Namocz gazety w wodzie bądź alkoholu (musi być wysokoprocentowy! A więc, może to być np. spirytus albo denaturat).
  3. Wypchaj buty gazetami w możliwie jak największej ilości.

Dlaczego ten sposób działa? Otóż, gazety rozepchają buty zarówno na szerokość, jak i poszerzą zapiętki do butów – a więc ciasne buty nie będą już więcej stanowiły problemu! Ważne, aby zostawić obuwie z włożonymi do nich gazetami na co najmniej kilka godzin. Pamiętaj też, żeby raczej nie stosować kolorowych czasopism – mogą bowiem, zachodząc w reakcję z wysokoprocentowym alkoholem, odbarwić buty! Jeżeli więc masz obawy co do tego, że np. wkładka zmieni swój kolor, postaw na… zwykłą wodę. Możesz nią spryskać obuwie od środka. Nowe sandały albo buty sportowe obcierają kostkę lub trochę cisną na pięcie? Gazety to idealny sposób na obcierające buty! A może zainteresuje cię także ten artykuł o praniu butów w pralce?

Jak zmiękczyć zapiętki do butów za pomocą grubych skarpet?

Obcierające buty to nie lada wyzwanie – takie obuwie może bowiem sprawić problem w chodzeniu, zwłaszcza gdy nowy but uciska na pięcie albo skórzane klapki obcierają kostkę. Jednak, jest na to skuteczny sposób! Wystarczy, że włożysz na nogi… grube skarpety! Następnie włączysz suszarkę do włosów, ustawisz ją na maksymalną moc grzewczą i… podmuchasz gorącym powietrzem do środka butów. Włóż następnie nogi ubrane w grube skarpetki do butów – na początku wrażenie może być trochę nieprzyjemne, ale po chwili buty zaczną się… rozbijać! Nie tylko dzięki skarpetom, ale też dzięki gorącemu powietrzu, jakie potrafi wpłynąć na modelowanie obuwia (zwłaszcza skórzanego). Nie zapomnij, by włożyć do nich stopy jednak dopiero, w momencie jak buty nieco… przestygną.

Możesz również potraktować obuwie wodą – w tym celu zwilż je lekko, np. przy pomocy pary wodnej i dopiero później włóż do środka stopy w grubych skarpetkach. Jeżeli obcierają pięty, musisz rozchodzić obuwie chociaż przez chwilę – najlepiej, gdy jesteś wtedy w domu. To świetny sposób na obcierające buty, jaki pozwoli uniknąć niekomfortowych sytuacji w przyszłości. Ważne jest, aby rozchodzić but, zanim wyjdziesz w nich na miasto! Nikt nie lubi, kiedy chodzenie sprawia dyskomfort – a za ciasne buty skutecznie potrafią to robić.

Domowe sposoby na obtarte nogi

Jak rozbić buty w palcach przy użyciu młotka?

Kiedy buty obcierają z tyłu, warto będzie sięgnąć po najzwyklejszy młotek do wbijania gwoździ! Opukaj nim pięty w nowych butach, jednak robiąc to bardzo ostrożnie. Popukaj w nie od wewnętrznej strony pięty i nie rób tego zbyt mocno – jeżeli bowiem użyjesz za dużo siły, możesz uszkodzić swoje nowe obuwie. Zwłaszcza, jeżeli jest to skóra lakierowana, która pod wpływem uderzenia młotkiem może zacząć pękać! Spróbuj zamortyzować uderzenia młotkiem np. za pomocą ściereczki – uważając przy tym na… palce! Sprawdź także ten artykuł o pastowaniu butów krok po kroku.

Rozbijanie butów młotkiem oraz oraz inne domowe sposoby na obcierające buty na pięcie oraz specjalne preparaty na rozciąganie butów
Najlepsze sposoby na obcierające buty – skutecznie rozwiązują problem

Nie wiesz, jak rozbić młotkiem skórzane buty sportowe? Najbardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie więc wybranie się do szewca. Nikt, tak jak on, nie zna się na rozbijaniu butów!

Jak zmiękczyć buty przy użyciu pianki do rozciągania obuwia?

Na półkach sklepowych dostępnych jest wiele różnych produktów służących do rozciągania obcierających butów. Takimi są np. pianki do rozciągania obuwia w sprayu, jakie skutecznie usuwają ucisk zwłaszcza w okolicy śródstopia i na pięcie. Wystarczy spryskać but pianką, a… zrobi się on bardziej luźny! Pianka bardzo skuteczna jest do obuwia skórzanego, ponieważ wpływa na rozluźnienie się włókien skóry.

Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem takiego typu produktu przetestować go najpierw na niewielkim fragmencie obuwia – musisz bowiem upewnić się, że nie uszkodzisz nim nowego buta! Preparaty w postaci pianki w sprayu możesz zakupić zarówno u szewca, jak i w sklepie z obuwiem. Oferta jest na tyle szeroka, że każdy znajdzie idealny produkt do swoich butów.

Obcierające buty a… zamrożenie ich!

Na koniec zostawiliśmy patent, jaki pewnie większość doskonale zna. Jeżeli chcesz poszerzyć nieco swoje nowe buty, niemal niezawodnym sposobem jest włożenie ich do zamrażarki. Oczywiście, nie mamy na myśli po prostu wrzucenia ich tam i zamknięcia. Najpierw należy bowiem przygotować sobie dwa woreczki szczelnie wypełnione wodą – w taki sposób, by pod żadnym pozorem nie przeciekały! Woreczki trzeba włożyć (po jednym) do butów. Następnie, takie obuwie chowa się do zamrażarki. Za ciasne buciki muszą pozostać w zamrażarce przez co najmniej kilka godzin – a już idealnie, jeżeli poleżą tam sobie nawet całą noc!

Dlaczego ta metoda tak perfekcyjnie działa? Otóż, zamrożona ciecz zawsze zwiększa swój rozmiar. Zatem, właśnie to zjawisko przyczynia się do rozciągnięcia buta! Wypełniając woreczki z wodą pamiętaj jednak o tym, aby… nie przesadzić z jej ilością. Jeżeli bowiem wody będzie za dużo musisz wziąć poprawkę na to, że ciecz również może się… zwiększyć. Wówczas, kiedy rano otworzysz zamrażarkę może niestety się okazać, że buty nagle zrobią się o rozmiar za wielkie! A to dopiero będzie… nie lada problem i wyzwanie. Jak się bowiem okazuje, łatwiej jest mimo wszystko buty rozciągnąć, jak w magiczny sposób… zmniejszyć!

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 99.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny