Preparaty do usuwania kamienia i osadów z baterii łazienkowych, których warto unikać

W czyszczeniu armatury najważniejsza jest systematyczność, dzięki której unikniemy intensywnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. W ofertach handlowych znajdziemy wiele preparatów chemicznych, które szybko poradzą sobie z kamieniem. Jednak nie wszystkie z nich będą bezpieczne. Unikajmy preparatów o silnych właściwościach ściernych oraz detergentów na bazie chloru.

Przed zakupem przeczytajmy dokładnie skład preparatu czyszczącego. Jeśli znajduje się w nim kwas lub rozpuszczalnik wówczas lepiej odłożyć go z powrotem na półkę. Powyższe składniki mogą trwale uszkodzić delikatną armaturę łazienkową i kuchenną. Co więcej, mają niekorzystny wpływ na nasze zdrowie, a co za tym idzie mogą być stosowane jedynie w bardzo dobrze wentylowanych pomieszczeniach oraz przy zastosowaniu szczególnych środków ostrożności. Zastosowanie zbyt mocnych preparatów czyszczących jest szczególnie groźne dla błyszczących baterii. Przez niewłaściwe czyszczenie na ich powierzchni pojawiają się matowe plamy. Jest to wynik zbyt silnych detergentów, które na stałe uszkadzają połyskliwe powierzchnie i ścierają delikatną warstwę chromu.

Przed czyszczeniem armatury łazienkowej i kuchennej warto zgromadzić niezbędne narzędzia. Podstawą są gumowe rękawice ochronne, które nie dopuszczą do kontaktu skóry z chemikaliami. Do czyszczenia delikatnej armatury warto używać ściereczek bawełnianych bądź irchy. Unikajmy szczoteczek z twardym włosiem, które rysują czyszczone powierzchnie. W przypadku trudnodostępnych miejsc możemy użyć szczoteczki do zębów – pamiętajmy jednak, by posiadała miękkie włosie. Unikajmy wszelkiego typu drapaków oraz twardych gąbek zmywakowych. Otoczmy szczególną opieką nasze połyskliwe baterie, które są wyjątkowo podatne na zarysowania.

Możesz znaleźć bardzo wiele preparatów, które nadają się do usuwania kamienia z armatury. Możesz sięgnąć po preparaty chemiczne lub z naturalnych składników
Najlepsze sposoby na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej i zlewozmywaka

Najlepsze preparaty usuwające kamień z armatury

W ofertach handlowych znajdziemy szereg delikatnych, skutecznych preparatów czyszczących. Niektóre z nich produkowane są na bazie naturalnego kwasu owocowego, który nie odbarwia czyszczonych powierzchni. Dużą popularnością cieszą się także delikatne detergenty lekko zasadowe, które szybko radzą sobie z uciążliwym osadem z kamienia. Pamiętajmy, że chromowane oraz satynowe baterie wymagają szczególnej troski. Do ich czyszczenia wystarczy zwykły płyn do mycia naczyń. W przypadku intensywnych zabrudzeń warto pozostawić na baterii ściereczkę nasączoną płynem. Po pół godzinie zdejmujemy ściereczkę i delikatnie usuwamy osad z kamienia. Po wyczyszczeniu przecieramy suchym ręczniczkiem, a następnie polerujemy całą powierzchnię. Dzięki temu nasza bateria będzie wyglądała jak nowa.

Do czyszczenia zlewozmywaków i umywalek możemy użyć delikatnego mleczka czyszczącego. Pamiętajmy, że uporczywy osad z kamienia wymaga wstępnego namoczenia – nakładamy mleczko na zabrudzoną powierzchnię, rozcieramy i pozostawiamy na 15 minut. Po tym czasie delikatnie usuwamy wszystkie zabrudzenia.

Zwróćmy uwagę na fakt, że uporczywy kamień pokrywa nie tylko zewnętrzne elementy armatury łazienkowej i kuchennej. Równie ważne jest regularne czyszczenie wewnętrznych elementów takich jak periatory, mocowania wylewek, regulatory ceramiczne. Warto konserwować je raz na kilka miesięcy, dokładnie czyszcząc oraz używając smaru silikonowo- teflonowego. Przed zakupem tego preparatu sprawdźmy koniecznie, czy posiada atest pozwalający na kontakt z wodą pitną.

Domowe sposoby na mycie armatury łazienkowej i zlewozmywaka są bardzo skuteczne. Wykorzystuje się do nich cytrynę, sodę oczyszczoną i ocet.
Najlepsze sposoby na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej i zlewozmywaka

Domowe sposoby na usuwanie kamienia z armatury łazienkowej i kuchennej

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się sprawdzone ekologiczne sposoby usuwania kamienia. Ich stosowanie jest bezpieczne dla naszego zdrowia, nie powoduje podrażnień skóry, a co najważniejsze jest też bardzo skuteczne i nie niszczy armatury.

Najpopularniejszym domowym sposobem na usuwanie kamienia jest ocet. Możemy stosować go na każdym elemencie naszej armatury. Ocet rozcieńczamy z wodą w proporcji 1:1, a następnie nasączamy nim delikatną ściereczkę. Po namoczeniu nakładamy ściereczkę na zabrudzoną armaturę i pozostawiamy na 15 minut. Ocet powinien sam rozpuścić większość kamienia, dlatego nie musimy szorować czyszczonych powierzchni. W przypadku uciążliwych zabrudzeń wystarczy zwiększyć czas oczekiwania do pół godziny lub ogrzać naszą mieszaninę. Rozgrzany ocet ma silniejsze właściwości czyszczące i szybciej radzi sobie z uporczywym kamieniem. Po oczyszczeniu armatury wystarczy ją przepłukać czystą wodą, a następnie wytrzeć do sucha. W przypadku baterii łazienkowych i kuchennych możemy dodatkowo zastosować odrobinę oliwy, którą używamy do wypolerowania całej powierzchni. Dzięki temu bateria zyska większy połysk, a kamień nie będzie się tak szybko osadzał na wyczyszczonej powierzchni.

Roztwór wody i octu możemy też z powodzeniem stosować do oczyszczenia zatkanych rączek prysznicowych. Wystarczy zanurzyć je w ciepłej mieszaninie i odczekać 3 do 5 godzin. Po tym czasie wyjmujemy rączkę i włączamy silny strumień wody. Rozpuszczony kamień powinien wydostać się z rączki umożliwiając jej sprawne działanie.

Kolejnym bardzo skutecznym domowym sposobem jest użycie spirytusu salicylowego. Płyn nadaje się do wszystkich chromowanych powierzchni, nie powoduje odbarwień, nie pozostawia smug i efektywnie usuwa kamień. Wystarczy nalać spirytus na zabrudzoną powierzchnię, a następnie przetrzeć ją bawełnianą ściereczką lub ręcznikiem. Spirytus salicylowy nie nadaje się jednak do powierzchni z patyny oraz mosiądzu – może powodować ich miejscowe przebarwienie.

Złoty środek na usuwanie kamienia w łazience

Najlepszym sposobem na utrzymanie naszej armatury w idealnym stanie jest regularne czyszczenie jej powierzchni. Dzięki temu unikniemy silnego nalotu z kamienia, który będzie trudny do usunięcia. Regularne czyszczenie armatury sprawi, że będziemy mogli z powodzeniem korzystać wyłącznie z delikatnych, domowych preparatów.

Domowe sposoby są najbezpieczniejsze dla całej armatury, skutecznie czyszczą delikatne zabrudzenia i nie mają negatywnego wpływu na nasze zdrowie. Specjalistyczne środki chemiczne powinny być zatem używane jedynie sporadycznie. Możemy stosować je w momencie, gdy nasza armatura posiada uporczywe zabrudzenia z kamienia. Pamiętajmy wtedy, aby użyć delikatnych detergentów (najlepiej zasadowych). Dobierzmy je do specyfiki naszej armatury oraz upewnijmy się, że czyszczenie nie spowoduje odbarwień, ani nie uszkodzi delikatnych, chromowanych powierzchni.

Po dokładnym wyczyszczeniu środkiem chemicznym możemy ponownie wrócić do regularnego czyszczenia bezpiecznymi, domowymi preparatami.

ikona podziel się Przekaż dalej