Środek na mszyce – który kupić?

Naturalne środki zwalczające mszyce

Mszyce uwielbiają grasować między grządkami warzyw, a także żywić się roślinami ozdobnymi. Warto więc podjąć różne kroki, które skutecznie pozwolą odstraszyć te wyniszczające rośliny insekty. Mszyce nie przepadają chociażby za cebulą, miętą, lawendą lub czosnkiem – warto więc posadzić je między np. ozdobami roślinnymi. Oczywiście pod warunkiem, że posiadasz wystarczająco dużo miejsca. Nie zapomnij, że sadząc wiele roślin identycznego gatunku stworzysz mszycom doskonałe warunki do żerów. Lepiej więc, jeżeli masz ogródek, rozsiać rośliny w różnych miejscach – oczywiście, między nimi umieszczając te okazy, za jakimi mszyce nie przepadają. To humanitarne środki owadobójcze, a przy tym… niedrogie! Oczywiście, wyhodowanie roślin zajmuje nieco czasu, więc nie jest to idealne rozwiązanie dla osób pragnących uporać się z insektami natychmiast.

Warto również samodzielnie przygotować środki zwalczające mszyce. Domowe sposoby na mszyce są bardzo skuteczne, nie szkodząc przy tym ani ludziom, ani zwierzętom i roślinom. Jakie naturalne środki ochrony roślin warto przygotować?

  • wywar z cebuli – 75 g pociętej cebuli zalej 10 l wody i gotuj przez ok. 30 minut. Możesz również nie rozcieńczać cebuli, pomagając roślinom w ogrodzie zwalczyć pojawiające się na nich… grzyby.
  • wywar z czosnku – 200 g roztartych nasion zalej 10 l wody i zostaw na ok. 24 całość. Możliwe jest także stworzenie wywaru bez rozcieńczania – wówczas skuteczny będzie on nie tylko na mszyce!
  • wywar z pokrzywy – zbierz ok. 1 kg pokrzywy przed okresem kwitnienia i zalej 10 l wody. Zostaw na 24 godziny.
  • wywar z mniszka lekarskiego – 400 g liści zalej 10 l wody i zostaw tak przygotowany wywar na całą dobę.

Pamiętaj przy tym, aby tak przygotowany preparat na mszyce zużyć w przeciągu maksymalnie jednego dnia – później niestety mikstury te utracą swoje właściwości zwalczające mszyce! Sprawdź także ten artykuł o sposobach na mrówki w ogrodzie.

Preparat Primor 500 WG przeciw mszycom

Jeżeli zauważyłeś mszyce na pomidorach i nie masz czasu bądź chęci na przygotowywanie własnoręcznych, domowych środków owadobójczych, możesz zainwestować w specjalne środki ochrony roślin. Jednym z nich jest środek na mszyce Preparat 500 WG. Jest to środek selektywny, jaki działa kontaktowo. Co to oznacza? Otóż, wnika on prosto w tkanki poszczególnych roślin, rozprowadzając substancję po ich całości. Wielu ogrodników wybiera go właśnie jako najbardziej skuteczny preparat na mszyce, używając głównie w uprawach sadowniczych oraz warzywnych.

Mszyce na liściach i środek na mszyce oraz polecane środki owadobójcze przeciw mszycom oraz naturalne preparaty na mszyce
Najlepsze środki na mszyce – zobacz, które preparaty są najlepsze

Primor 500 WG zawiera w sobie związki fosfoorganiczne oraz karbaminiany, co wpływa na jego skuteczność. Mało tego, jest skuteczny również w temperaturze powyżej 15 st. C. W sezonie skorzystać z niego możesz wyłącznie raz – jednak ten jeden raz… w zupełności wystarczy! Okres karencji produktu zależeć będzie od tego, jaki gatunek roślin potraktujesz preparatem. Jeżeli chodzi o klasę toksyczności dla ludzi, jest to klasa II. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na mszyce?

Środek na mszyce Primor 500 WG kosztuje ok. 250 zł / 1 kg.

Jakie środki owadobójcze są skuteczne?

Preparat na mszyce Karate Zeon 050 CS

Nie da się ukryć, że jest to preparat na mszyce stosowany przez ogrodników bardzo chętnie już od wielu lat. To produkt, jaki działa zarówno kontaktowo, jak i… żołądkowo. Jeżeli tylko zauważysz mszyce, warto będzie zastosować go interwencyjnie.

Warto wspomnieć, że Karate Zeon działa najbardziej skutecznie w temperaturze powyżej 20 st. C, z kolei okres karencji wynosi zazwyczaj tydzień czasu (zwłaszcza w przypadku jadalnych roślin, jak np. pomidorów). Klasa toksyczności produktu dla ludzi to III.

Środek na mszyce Karate Zeon 050 CS kosztuje ok. 16 zł / 25 ml.

Preparat na mszyce Mospilan 20 SP

To bardzo uniwersalny środek na mszyce oraz inne szkodniki ogrodowe, jaki działa (podobnie do Karate Zeon) zarówno kontaktowo, jak i żołądkowo. Zazwyczaj stosuje się go w uprawach amatorskich, jednak spokojnie znajdzie zastosowanie również w profesjonalnych uprawach. Działanie Mospilan 20 SP jest powierzchniowe, wgłębne oraz systemiczne – przy tym, preparat bardzo łatwo rozprowadzany jest w roślinnych tkankach.

Co ciekawe, ten produkt działa doskonale nawet, gdy za oknem jest deszczowo bądź gdy następuje gwałtowna zmiana temperatury. Kiedy tylko zastosujesz preparat na roślinach, mszyce przestają się nimi żywić niemal… od razu! Natomiast po kilku godzinach od użycia produktu, wszystkie żerujące na roślinie mszyce… umrą! Klasa toksyczności owego preparatu na mszyce to III.

Środek na mszyce Mospilan 20 SP kosztuje ok. 20 zł / 20 g.

ikona podziel się Przekaż dalej