Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby

Ogień w kominku to nie tylko ogrzewanie, wprowadza on przecież do pomieszczenia wyjątkowy, niepowtarzalny nastrój. Niestety przyjemny widok płomienia za szybą może szybko zostać zakłócony poprzez smolisty nalot, który osiada na szybie i zmniejsza jej transparentność. Warto wtedy użyć sprawdzonych oraz skutecznych metod czyszczenia kominka, które przywrócą przejrzysty widok na wnętrze paleniska. Nie będą Ci potrzebne do tego specjalne akcesoria domowe, wyłącznie rzeczy, które można znaleźć w każdym domu,

Najlepsze sposoby na czyszczenie szyby kominkowej

Sposoby czyszczenia szyb kominkowych

Szyby kominkowe możemy czyścić na dwa sposoby – poprzez użycie specjalistycznych preparatów oraz przy pomocy domowych sposobów. Wiele osób sięga po specjalistyczne preparaty czyszczące uważając je za jedyny sposób usunięcia osadu. Najskuteczniejsze są produkty oparte na bazie roztworu kwasu, który błyskawicznie usuwa wszystkie naloty sadzy. Musimy jednak pamiętać, że w ich składzie znajdują się silne związki chemiczne. Możemy je stosować w sytuacji, gdy mamy możliwość wywietrzenia całego pomieszczenia. Lotne związki chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jeżeli nie mamy możliwości wywietrzenia pomieszczenia, wówczas lepiej będzie zastosować tradycyjne domowe sposoby. Takie rozwiązanie będzie też bardziej ekonomiczne. Tradycyjne preparaty czyszczące (na przykład amoniak) są wydatkiem rzędu kilku złotych. Tymczasem specjalistyczne, dobre jakościowo preparaty czyszczące kosztują od 20 do 40 zł. Co ciekawe, skuteczność obu tych metod jest podobna.

Czynności, które warto wykonać przed wyczyszczeniem szyby kominkowej

Przed pierwszym czyszczeniem sprawdźmy dokładnie szczegółowe zasady gwarancji i wskazówki, dotyczące czyszczenia szyb kominkowych. Producenci często zalecają odmienne sposoby działania. Warto się do nich odnieść, bowiem kominki są wyposażone w różnego typu szyby, a ich niewłaściwe czyszczenie może spowodować zarysowania, czy nawet utratę gwarancji.

Po przeczytaniu instrukcji przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia. Pamiętajmy, że wodne płyny czyszczące mogą ściekać na podłogę. Niektóre preparaty mogą spowodować trwałe odbarwienia paneli, płytek czy drewnianych parkietów. Dlatego warto zabezpieczyć podłogę grubą i szeroką ścierką, bądź podstawić miskę. Możemy też stosować preparaty w piance, które nie spływają tak szybko z czyszczonej powierzchni.

Pamiętajmy także, że czyszczenie rozpoczynamy tylko wtedy, gdy szyba kominkowa jest całkowicie zimna. Jest to podstawowy wymóg naszego bezpieczeństwa oraz skuteczności preparatów czyszczących.

 Pięć kroków do wyczyszczenia szyby specjalistycznymi środkami

1. Nakładamy rękawice ochronne i obficie spryskujemy szybę preparatem czyszczącym.
2. Czekamy aż preparat przereaguje z sadzą (w zależności od specyfiki preparatu czas oczekiwania może trwać od 30 sekund do 2 minut).
3. Zbieramy osad papierowym ręczniczkiem.
4. W razie silnych zabrudzeń ponownie nanosimy preparat czyszczący, czekamy kilka chwil i usuwamy nalot.
5. Po oczyszczeniu szyby przemywamy ją jeszcze raz zwykłą czystą wodą. Następnie wycieramy całość do sucha. Dzięki temu na szybie nie pojawi się białawy osad z kamienia.

Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby 2

Siedem kroków do wyczyszczenia szyby domowymi sposobami

1. Na wstępie przygotowujemy roztwór z pół litra wody, łyżki amoniaku oraz łyżeczki octu. Dokładnie mieszamy, a następnie wlewamy do spryskiwacza.
2. Zabezpieczamy podłogę i dokładnie spryskujemy całą szybę. Roztwór amoniaku wody i octu nie spowoduje odbarwień, dlatego nie ma obaw jeśli jakaś kropla dostanie się na podłogę.
3. Czekamy minutę, aż płyn przereaguje z sadzą.
4. Dokładnie wycieramy szybę wilgotną szmatką.
5. Powtarzamy czynność 3 i 4, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Ilość powtórzeń zależy od stopnia zabrudzenia szyby. W przypadku lekkich zabrudzeń będzie to 1 powtórzenie. Z kolei w przypadku uciążliwego osadu 3-4.
6. Jeśli na szybie nadal pozostają ciemne plamki, powinniśmy zastosować popiół pozostały po paleniu. Nanosimy niewielką ilość popiołu na wilgotną ściereczkę, a następnie wycieramy nią uporczywe zabrudzenia. Po kilku chwilach osad powinien ustąpić. Co ciekawe, jest to sprawdzona metoda, którą często znajdziemy w instrukcji obsługi kominków.
7. Oczyszczoną szybę przemywamy czystą wodą, a następnie przecieramy suchą szmatką.

Przydatne akcesoria do sprzątania i nie tylko :)

Jak zapobiegać szybkiemu zabrudzeniu szyby kominkowej

Większość zabrudzeń na szybie to efekt spalania zbyt wilgotnego bądź niesezonowanego drewna. Warto o tym pamiętać, bowiem wilgotne drewno brudzi nie tylko szybę, ale także przewód kominkowy. Zadbajmy też o wyższą temperaturę w komorze spalania oraz odpowiednią wentylację. Nie przymykajmy zbyt mocno szybra, bowiem będzie to zmniejszało dopływ powietrza.

Jeśli chcemy, by nasza szyba wyglądała efektownie przez dłuższy czas, pomyślmy o tym już na etapie zakupu kominka. W ofertach handlowych znajduje się szereg produktów z szybami pirolitycznymi (samoczyszczącymi). Owe szyby pokrywa się napylonymi tlenkami chromu, dzięki którym następuje zjawisko dopalania osadzonej sadzy (tzw. zjawisko pirolizy). Szyby pirolityczne nie wymagają tak częstego czyszczenia, a osad smolny jest z reguły bardzo łatwy do usunięcia.

Zatem jak czyścić szyby kominkowe?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która metoda czyszczenia będzie lepsza. Z pewnością tradycyjne metody są tańsze, bardziej naturalne i korzystniejsze dla naszego zdrowia oraz dla środowiska. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które mogą poświęcić szybom więcej czasu oraz energii. Roztwór amoniaku czy soda oczyszczona są bardzo skuteczne, jednak czyszczenie jest dość czasochłonne.

Tymczasem specjalistyczne preparaty czyszczące działają błyskawicznie i z łatwością usuwają nawet uporczywe zabrudzenia smolne. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które mogą dostatecznie dobrze przewietrzyć pomieszczenia i chcą osiągnąć szybki efekt. Zbyt intensywny zapach preparatów specjalistycznych może podrażniać błony śluzowe i z pewnością nie jest polecany dla osób, które mają skłonności do alergii.

Złotym środkiem zdaje się być połączenie jednego oraz drugiego sposobu czyszczenia szyb. Delikatne zabrudzenia szybko usuniemy za pomocą roztworu amoniaku. Z kolei w przypadku silnego zabrudzenia możemy stosować okazjonalnie preparaty czyszczące (najlepiej w okresie wiosenno–jesiennym, gdy temperatury na zewnątrz umożliwiają otworzenie okien). 

Ocena: 4,4/5 (głosów 13)
, aktualizacja 9 października 2019
Komentarze (13)
 • 26 sierpnia 2018 12:08 - Marcin Nowak napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Domowe sposoby nie zawsze się sprawdzają. Do tej pory również używałem takich sposobów do momentu kupienia płynu w sklepie internetowym do-kamienia.pl. Jest super. Czyści nawet najmocniejsze zabrudzenia na szybie przy kominku. A przede wszystkim jest bardzo wydajny. Jedna butelka preparatu perfect forte wystarczyła mi na cały sezon grzewczy.

 • 28 listopada 2018 11:11 - ~Melania Król napisał(a) ocena: 3 głosowało: 5

  Też próbowałam różnych specyfików, które kiedyś znalazłam w sieci i postanowiłam sama przygotować w domu. Owszem jakiś efekt był, jednak nie do końca zadowalający ponieważ intensywność działania mieszanek nie była wystarczająca do mocno zabrudzonych szyb. Chwilę zajęło mi poszukiwanie złotego środka na mój kominek i w końcu znalazłam. Kupiłam w zwykłym sklepie spożywczo-przemysłowym u siebie w mieście środek do czyszczenia kominków DIX marki Gold Drop (taki w zielonej butelce z rozpylaczem). Jestem miło zaskoczona, bardzo często palimy z mężem w kominku i wymaga to też częstego czyszczenia. DIX jest mega dobry doskonale się pieni i ściąga brud z szyby wystarczy przetrzeć suchą szmatką bez mocniejszego szorowania. Oczywiście tam gdzie brud i osad zalega trzeba się więcej namęczyć :) Znakomicie usuwa sadzę i zadymienie, nie pozostawia smug i nie rysuje szyb. Jest bardzo wydajny 1L kosztuje ok 8 zł i starcza na kilka miesięcy. Co istotne nie podrażnia skóry, bardzo ładnie pachnie i po czyszczeniu kominka nie trzeba wietrzyć pomieszczeń. Naprawdę polecam, bo jest naprawdę skuteczny :)

 • 05 grudnia 2018 07:12 - ~Mariola napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  A ja używam Sotin 120. Jest to produkt profesjonalny do pieców olejowych i konwekcyjnych, a także do domowych kominków. Według mnie jest najlepszy.Do kupienia w internecie.

 • 19 grudnia 2018 02:12 - ~Anita napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Sprawdzałam różne środki, było też gdzieś podsumowanie najlepszych płynów. Czasem tak bywa, że nie jesteś w stanie niczym doczyścić do końca. W listopadzie kupiłam taki szwedzki specyfik Perfect Forte, najlepszy ze wszystkich.

 • 12 stycznia 2019 10:01 - ~TONNY napisał(a) ocena: 0 głosowało: 4

  Aby nie chlapać płynem na podłogę najlepiej jest wyjąć (odłączyć) drzwiczki od kominka, wynieść je na zewnątrz i wtedy je umyć. Dlaczego autorzy tych porad nie wpadli na ten pomysł ?

 • 12 stycznia 2019 11:01 - ~Zenon z Wlkp. napisał(a) ocena: -1 głosowało: 1

  Ja czyszczę tylko wodą,ale codziennie.Rzadko kiedy muszę użyć środka chemicznego.

 • 12 stycznia 2019 11:01 - ~Greg napisał(a) ocena: 1 głosowało: 5

  A ja moczę ścierkę w wodzie, zanurzam w popiele i tym czyszczę szybę a potem czystą wodą i ręcznikami papierowymi, które słuzą za rozpałkę.

 • 12 stycznia 2019 06:01 - ~Jeremi napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Biały CIF nanoszę na szybę ,czekam 5-10 minut i wycieram wilgotną szmatą. Na miejscach bardzo okopconych operację powtarzam. Kończąc przecieram ręcznikiem papierowym i gotowe.

 • 12 stycznia 2019 07:01 - ~Lilia napisał(a) ocena: 2 głosowało: 2

  Czyszczę kominek tylko wodą z odrobiną Ludwika gąbkądo naczyń szorstką stroną. Jest to szybki sposób . Dodam,że kominek mam12lat iw zimie pali się non stom. Często jest tak że go przez tydzień nie wygaszm. Rano przegrzebię żar dołożę drewna i nadal się pali. Drewno suche dosyć dużo powietrza i szyba raz w tygodniu myta lub trochę przetarta popiołem.

 • 12 stycznia 2019 07:01 - ~Lilia napisał(a) ocena: 3 głosowało: 3

  Co do komina i osadzania się sadzy należy dorzucać co jakiś czas do paleniska obierki po ziemniakach lub troszkę ( łyżkę ) skrobi ziemniaczanej . Stara metoda. Początkowo nie wierzyłam,że to działo do momentu reakcji kominiarza na mój komin.

 • 13 stycznia 2019 03:01 - ~sat napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Sprawdzony sposób to Ludwik na tłuszcz i gąbka. MYJE SUPER.

 • 13 stycznia 2019 03:01 - ~Dariusz napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  rewelacyjne są ściereczki vigonez i szklanka wody szybę myje się idealnie

 • 13 stycznia 2019 04:01 - ~"kuminiarz" napisał(a) ocena: 1 głosowało: 1

  Lilia z tymi obierkami to strzał w 10-tkę. Brawo Ty!

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha

Wyszukaj na stronie:


Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij