Sposoby czyszczenia szyb kominkowych

Szyby kominkowe możemy czyścić na dwa sposoby – poprzez użycie specjalistycznych preparatów oraz przy pomocy domowych sposobów. Wiele osób sięga po specjalistyczne preparaty czyszczące uważając je za jedyny sposób usunięcia osadu. Najskuteczniejsze są produkty oparte na bazie roztworu kwasu, który błyskawicznie usuwa wszystkie naloty sadzy. Musimy jednak pamiętać, że w ich składzie znajdują się silne związki chemiczne. Możemy je stosować w sytuacji, gdy mamy możliwość wywietrzenia całego pomieszczenia. Lotne związki chemiczne mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Jeżeli nie mamy możliwości wywietrzenia pomieszczenia, wówczas lepiej będzie zastosować tradycyjne domowe sposoby. Takie rozwiązanie będzie też bardziej ekonomiczne. Tradycyjne preparaty czyszczące (na przykład amoniak) są wydatkiem rzędu kilku złotych. Tymczasem specjalistyczne, dobre jakościowo preparaty czyszczące kosztują od 20 do 40 zł. Co ciekawe, skuteczność obu tych metod jest podobna.

Czynności, które warto wykonać przed wyczyszczeniem szyby kominkowej

Przed pierwszym czyszczeniem sprawdźmy dokładnie szczegółowe zasady gwarancji i wskazówki, dotyczące czyszczenia szyb kominkowych. Producenci często zalecają odmienne sposoby działania. Warto się do nich odnieść, bowiem kominki są wyposażone w różnego typu szyby, a ich niewłaściwe czyszczenie może spowodować zarysowania, czy nawet utratę gwarancji.

Po przeczytaniu instrukcji przygotujmy wszystkie niezbędne narzędzia. Pamiętajmy, że wodne płyny czyszczące mogą ściekać na podłogę. Niektóre preparaty mogą spowodować trwałe odbarwienia paneli, płytek czy drewnianych parkietów. Dlatego warto zabezpieczyć podłogę grubą i szeroką ścierką, bądź podstawić miskę. Możemy też stosować preparaty w piance, które nie spływają tak szybko z czyszczonej powierzchni.

Pamiętajmy także, że czyszczenie rozpoczynamy tylko wtedy, gdy szyba kominkowa jest całkowicie zimna. Jest to podstawowy wymóg naszego bezpieczeństwa oraz skuteczności preparatów czyszczących.

 Pięć kroków do wyczyszczenia szyby specjalistycznymi środkami

1. Nakładamy rękawice ochronne i obficie spryskujemy szybę preparatem czyszczącym.
2. Czekamy aż preparat przereaguje z sadzą (w zależności od specyfiki preparatu czas oczekiwania może trwać od 30 sekund do 2 minut).
3. Zbieramy osad papierowym ręczniczkiem.
4. W razie silnych zabrudzeń ponownie nanosimy preparat czyszczący, czekamy kilka chwil i usuwamy nalot.
5. Po oczyszczeniu szyby przemywamy ją jeszcze raz zwykłą czystą wodą. Następnie wycieramy całość do sucha. Dzięki temu na szybie nie pojawi się białawy osad z kamienia.

Czyszczenie szyby kominkowej można zrobić domowymi sposobami albo przy użyciu specjalistycznych preparatów do sadzy i dymu.
Najlepszy sposób na czyszczenie szyby kominkowej - sprawdzone sposoby

Siedem kroków do wyczyszczenia szyby domowymi sposobami

1. Na wstępie przygotowujemy roztwór z pół litra wody, łyżki amoniaku oraz łyżeczki octu. Dokładnie mieszamy, a następnie wlewamy do spryskiwacza.
2. Zabezpieczamy podłogę i dokładnie spryskujemy całą szybę. Roztwór amoniaku wody i octu nie spowoduje odbarwień, dlatego nie ma obaw jeśli jakaś kropla dostanie się na podłogę.
3. Czekamy minutę, aż płyn przereaguje z sadzą.
4. Dokładnie wycieramy szybę wilgotną szmatką.
5. Powtarzamy czynność 3 i 4, aż do osiągnięcia pożądanego efektu. Ilość powtórzeń zależy od stopnia zabrudzenia szyby. W przypadku lekkich zabrudzeń będzie to 1 powtórzenie. Z kolei w przypadku uciążliwego osadu 3-4.
6. Jeśli na szybie nadal pozostają ciemne plamki, powinniśmy zastosować popiół pozostały po paleniu. Nanosimy niewielką ilość popiołu na wilgotną ściereczkę, a następnie wycieramy nią uporczywe zabrudzenia. Po kilku chwilach osad powinien ustąpić. Co ciekawe, jest to sprawdzona metoda, którą często znajdziemy w instrukcji obsługi kominków.
7. Oczyszczoną szybę przemywamy czystą wodą, a następnie przecieramy suchą szmatką.

Jak zapobiegać szybkiemu zabrudzeniu szyby kominkowej

Większość zabrudzeń na szybie to efekt spalania zbyt wilgotnego bądź niesezonowanego drewna. Warto o tym pamiętać, bowiem wilgotne drewno brudzi nie tylko szybę, ale także przewód kominkowy. Zadbajmy też o wyższą temperaturę w komorze spalania oraz odpowiednią wentylację. Nie przymykajmy zbyt mocno szybra, bowiem będzie to zmniejszało dopływ powietrza.

Jeśli chcemy, by nasza szyba wyglądała efektownie przez dłuższy czas, pomyślmy o tym już na etapie zakupu kominka. W ofertach handlowych znajduje się szereg produktów z szybami pirolitycznymi (samoczyszczącymi). Owe szyby pokrywa się napylonymi tlenkami chromu, dzięki którym następuje zjawisko dopalania osadzonej sadzy (tzw. zjawisko pirolizy). Szyby pirolityczne nie wymagają tak częstego czyszczenia, a osad smolny jest z reguły bardzo łatwy do usunięcia.

Zatem jak czyścić szyby kominkowe?

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, która metoda czyszczenia będzie lepsza. Z pewnością tradycyjne metody są tańsze, bardziej naturalne i korzystniejsze dla naszego zdrowia oraz dla środowiska. Będzie to idealne rozwiązanie dla osób, które mogą poświęcić szybom więcej czasu oraz energii. Roztwór amoniaku czy soda oczyszczona są bardzo skuteczne, jednak czyszczenie jest dość czasochłonne.

Tymczasem specjalistyczne preparaty czyszczące działają błyskawicznie i z łatwością usuwają nawet uporczywe zabrudzenia smolne. Będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które mogą dostatecznie dobrze przewietrzyć pomieszczenia i chcą osiągnąć szybki efekt. Zbyt intensywny zapach preparatów specjalistycznych może podrażniać błony śluzowe i z pewnością nie jest polecany dla osób, które mają skłonności do alergii.

Złotym środkiem zdaje się być połączenie jednego oraz drugiego sposobu czyszczenia szyb. Delikatne zabrudzenia szybko usuniemy za pomocą roztworu amoniaku. Z kolei w przypadku silnego zabrudzenia możemy stosować okazjonalnie preparaty czyszczące (najlepiej w okresie wiosenno–jesiennym, gdy temperatury na zewnątrz umożliwiają otworzenie okien). 

ikona podziel się Przekaż dalej