Preparaty do udrażniania rur – jakie wybrać?

Kret – jak odetkać zlew tym specyfikiem?

Jeżeli chcesz skutecznie przepchać rury w łazience, domowe sposoby mogą okazać się niewystarczające. Warto więc sięgnąć po tradycyjnego Kreta, który poradzi sobie z problemem tak, jak żaden inny środek do przeczyszczania rur:

 1. Koniecznie załóż rękawiczki – ten środek do udrażniania rur jest bowiem żrący i może poparzyć skórę!
 2. Zasyp odpływ Kretem i zalej go wodą (dawka w instrukcji).
 3. Wyjdź z pomieszczenia i wróć po upływie wskazanego na opakowaniu czasu.

Opary wydzielane przez preparat są bardzo niebezpieczne, więc lepiej opuścić „odkażane” miejsce i nie pochylać się nad zlewem. Pamiętaj też, aby nie przesadzić z ilością granulek wsypywanych do zlewu. Działaj tylko i wyłącznie zgodnie z instrukcją, aby nie zniszczyć posiadanej instalacji! Nie stosuj także Kreta przy rurach aluminiowych, bo się… rozpuszczą.

Cena Kreta do rur w granulkach to ok. 8 zł / 400 g.

Melt do rur – jak odetkać kibel?

Melt jest niezwykle popularnym środkiem, który udrażnia syfony oraz inne odpływy kanalizacyjne. Jeżeli masz w domu zapchaną toaletę, inne środki do udrażniania wc będą zbędne – Melt bowiem poradzi sobie z zapchanym kiblem naprawdę świetnie! Środek ten usuwa osad organiczny, jaki zalega w kanalizacji. Mało tego, eliminuje również nieprzyjemny zapach i rozpuszcza zaległe włosy, tłuszcze, mydło czy odpady oleiste. Ten środek do udrażniania rur nie powoduje korozji, ale też nie zniszczy PCV (jak zrobić to może Kret). Staraj się jednak nie stosować go na aluminium, ocynk, chrom lub części złocone, akrylowe i granitowe. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak odetkać kibel?

 1. Usuń zalegającą wodę w rurach.
 2. Wlej wskazaną na opakowaniu ilość Meltu (zazwyczaj ok. 200 ml, może być to np. Big Shot marki Faren). Załóż wcześniej rękawice, które ochronią dłonie przed szkodliwymi substancjami. Warto mieć też lejek, by przeprowadzić zabieg możliwie precyzyjnie.
 3. Obficie spłucz całość zimną wodą, najlepiej po ok. 3 minutach od wlania Meltu.

Jeżeli chodzi o ten konkretny produkt marki Faren (Big Shot), jest on doskonałym środkiem profilaktycznym, jeżeli nie chcesz mieć w mieszkaniu zapchanych rur. Możesz więc działać z jego pomocą albo zapobiegawczo, albo już w konkretnym przypadku zatoru. Preparat z łatwością rozpuści osad organiczny, jaki pojawił się w rurach – tym sposobem zapewnisz drożność kanalizacji i pozbędziesz się charakterystycznej, przykrej woni kanalizy. Produkt jest biodegradalny w 98 %, a działanie owego produktu zakańcza się po ok. 25 minutach – więc nie wyrządzisz nim krzywdy ani florze, ani faunie. Z powodzeniem możesz zastosować Melt nie tylko w swoim własnym mieszkaniu, ale i w szkole, szpitalu, restauracji, barze czy innych miejscach użyteczności publicznej.

Środki do udrażniania wc i porady, jak odetkać kibel, a także polecane środki do udrażniania rur oraz udrażnianie rur sodą
Najlepszy środek do udrażniania rur – soda oczyszczona, Kret, Melt i inne

Korzystać z Meltu powinny jednak tylko te osoby, które wcześniej już miały z nim do czynienia. Kobiety w ciąży lub alergicy powinni trzymać się od niego z daleka, ponieważ nieumiejętne użytkowanie środka może zaszkodzić zdrowiu. Produkt jest silnie żrący i może poparzyć skórę, podobnie jak Kret zawiera bowiem aż 20 % kwasu siarkowego (stężenie 95 %!). Jeżeli nie jesteś pewien co do produktu, wybierz mniej inwazyjne środki do udrażniania wc. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o sprzątaniu łazienki.

Cena Meltu do rur Faren Big Shot to ok. 21 zł / 0,75 l.

Udrażnianie rur sodą oczyszczoną

Jak przeprowadzić czyszczenie rur sodą?

Powyższe preparaty do udrażniania są zbyt toksyczne? A może masz spore wątpliwości co do ich działania bądź jesteś alergikiem? Warto sięgnąć w takim przypadku po domowe sposoby – one również wykazują wysoką skuteczność, jeżeli chodzi o udrażnianie rur. W zaciszu własnego mieszkania można przyrządzić świetny udrażniacz do rur, będący miksturą składającą się z sody oczyszczonej oraz… octu! Zastanawiasz się, jak może wyglądać udrażnianie rur sodą? Otóż, wykonasz je w kilku prostych krokach:

 1. Oczyść i wysusz swój zlewozmywak.
 2. Wyjmij sitko ze zlewu.
 3. Zatkaj odpływ korkiem, jaki znajduje się w zlewie. Jeśli nie masz w zlewozmywaku korka, użyj bawełnianej szmatki albo zwykłego talerzyka.
 4. Nasyp szklankę sody do zlewu, a później wlej szklankę octu.
 5. Zatkaj odpływ korkiem bądź innym przedmiotem, jaki posiadasz.
 6. Zostaw mieszaninę na ok. pół godziny – daj jej zadziałać!
 7. Zalej zlew zagotowaną wodą w czajniku, aby przepłukać odpływ.

Pamiętaj, że…

Domowe sposoby, jak czyszczenie rur sodą, są mniej inwazyjne, a równie skuteczne, co środki chemiczne! Oba sposoby warto stosować również zapobiegawczo, zanim zapchają się rury. Warto jednak zawsze pamiętać o swoim bezpieczeństwie, stosując co najmniej jednorazowe rękawiczki!

ikona podziel się Przekaż dalej