Jak wytępić mole spożywcze?

Środek na mole spożywcze – jak je tępić?

Mole spożywcze są najbardziej uciążliwymi owadami, jakie mogą pojawić się w kuchni. Larwy moli bez skrupułów żerują na produktach mącznych, suszonych grzybach, makaronach, kaszach czy w ryżu. Panuje mylne przekonanie, że plastikowa torebka uchroni zapakowaną w nią żywność przed tymi szkodnikami – niestety, ale mole zbożowe potrafią zrobić w nich słabo widoczne dziurki, aby… dostać się do pożywienia! Bardzo ciężko jest się wówczas pozbyć moli jedzeniowych, które czasami atakują pokarm „po cichu”.

Mączniaki – bo to również nazwa moli kuchennych – bazują głównie na pokarmach roślinnych. Są to z reguły płatki zbożowe, mąka czy też właśnie suszone grzyby. Larwy owadów mają dość silne żuwaczki, które potrafią bez najmniejszych trudności dostać się do zapakowanego pokarmu – i to nawet, jeżeli będzie nim… gruby karton! Warto więc wiedzieć, że czasami nawet skuteczne preparaty nic nie pomogą – a rozwiązaniem będzie jedynie… pozbycie się części żywności. Oczywiście, istnieją także liczne pułapki na mole – te z kolei będą dobre na pozbycie się dorosłych osobników. Cóż, nie zawsze jednak pułapka jest w stanie „złapać” każdego osobnika – zwłaszcza, jeżeli są mniej ruchliwe od pozostałych i są… larwami. A to właśnie larwy są najgorsze. A może zainteresuje cię także ten artykuł o domowych sposobach na pluskwy w domu?

Jak się pozbyć moli spożywczych?

Ludzie często korzystają z naftaliny, która jest znana chyba każdemu. Ma ona dość skuteczne działanie odstraszające mole kuchenne – dzięki niej owady potrafią umrzeć w każdym etapie rozwoju, ponieważ działa na nie silny zapach naftaliny. Jednak zapach jej jest na tyle specyficzny, że coraz częściej zwyczajnie odchodzi się od owej metody.

Jak pozbyć się moli spożywczych? Ludzie chętniej uciekają do środków owadobójczych, jakie dostępne są na rynku. Pojawia się więc sporo producentów i ich propozycji – a każdy z produktów posiada odmienne stężenie, skład i skuteczność na rozmnażanie moli spożywczych oraz ich żery. Nie można więc jednoznacznie wskazać na konkretny i jedyny skuteczny preparat na mole. Warto przedstawić więc kilka produktów, którzy cieszą się aktualnie sporym powodzeniem na rynku.

Złoty środek na mole spożywcze – czy istnieje?

Rodzaje preparatów chemicznych na mole

Zastanawiasz się, jak skutecznie pozbyć się moli jedzeniowych przy pomocy środków chemicznych? Możesz wykorzystać do tego jedną z trzech grup preparatów, jakie dostępne są obecnie na sklepowych półkach. I tak, mamy:

a) odstraszacze moli – są to skuteczne preparaty, jeżeli chcemy tylko postraszyć „małych wrogów”. Jednak nie zrobisz za ich pomocą żadnej krzywdy molom (poza wprowadzeniem ich w nieprzyjemny dyskomfort). Główne zadanie odstraszaczy to zmodyfikowanie środowiska moli i nakłonienie ich do wyniesienia się z naszych domów. Możesz zastosować taką metodę profilaktycznie, jeżeli chcesz zapobiec molom. Jednym ze skutecznych środków jest chociażby spray na mole marki Bros (cena ok. 11 zł / 150 ml). Zawiera on aktywną substancję, jaka skutecznie przepłoszy owady. Co ważne, preparat pachnie… lawendą. A więc nie zostanie po nim nieprzyjemnej woni w mieszkaniu.

/mol-spozywczy.jpg Wyczyść Zmień:
Środek na mole spożywcze i mole kuchenne, czyli porady, jak się pozbyć moli spożywczych i polecane skuteczne preperaty
Najlepszy środek na mole spożywcze – zobacz, co warto wybrać

b) pułapka na mole – zastanawiasz się, jak wytępić mole spożywcze? Skorzystaj więc z niewielkiego pudełka, w środku znajduje się… przynęta na mole. Dzięki pułapce możesz zmniejszyć rozmnażanie moli spożywczych. W środku takiej pułapki jest trochę chemicznej substancji, jaka ma przyciągnąć mole – jednak po kontakcie z nią owady przyklejają się do lepu znajdującego się we wnętrzu pułapki. Skuteczna jest chociażby pułapka na mole producenta Vasco (cena ok. 17 zł / 2 sztuki) czy też pułapka monitorująca mole firmy Raid (ok. 14 zł / 3 sztuki). Obie zawierają substancję chemiczną wabiącą mole. Sprawdź także ten artykuł o najlepszych preparatach na mrówki.

c) trutka na mole spożywcze – spray na mole albo pułapka okazały się nieskuteczne? Przyda się zatem trutka, która ograniczy procesy życiowe moli na różnych etapach ich rozwoju. Trutka na mole spożywcze może skutecznie przerwać ich cykl życiowy, a więc kolejne larwy na pewno nie zagoszczą już w domu. Doskonałe działanie wykazują chociażby produkty marki Profissimo (cena ok. 20 zł / 2 sztuki).

Pamiętaj, że…

Warto przyjrzeć się produktom (zwłaszcza mącznym), czy oby na pewno nie ma w nich larw moli. To bardzo ważne, ponieważ brak likwidacji larw poskutkuje przekształceniem się ich w dorosłe osobniki i… ciągłe nawroty obecności owadów. Jeżeli nie chcesz mieć w domu moli, koniecznie zrób przegląd wszystkich produktów spożywczych w kuchni. Jeżeli opanowały je larwy, niezwłocznie pozbądź się takich wytworów z domu. A na przyszłość, przechowuj narażone na atak moli produkty w… lodówce!

ikona podziel się Przekaż dalej