Najpiękniejsze pomysły na dekoracje wielkanocne - zrób je sam!
Dekoracje na Wielkanoc można bez problemu zrobić w domu. Do zrobienia ozdób świątecznych możemy użyć materiałów naturalnych, półproduktów lub przedmiotów z recyklingu. Chcesz poznać najpiękniejsze pomysły na stroiki wielkanocne? Oto kilka porad jak i z czego je zrobić.
Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o Wielkanocy.

Dekoracje wielkanocne na stół
Eleganckie stroiki wielkanocne
Dekoracje wielkanocne na stół powinny być dobrze zharmonizowane z resztą wystroju. Muszą być estetyczne i zachęcać do wspólnego świątecznego posiłku. Dlatego proponujemy na początek pomysły na eleganckie ozdoby na wielkanocny stół.
Zawsze dobrze na wielkanocnym stole wyglądają pisanki. Żeby zaprezentować je naprawdę oryginalnie i elegancko trzeba dobrać odpowiednie naczynie. Zamiast koszyka wiklinowego można użyć ceramicznego ozdobnego talerza (nie obiadowego!), półmiska lub płaskiej salaterki. Dobrze sprawdzi się też szklana salaterka. Przystroje stołu wielkanocnego powinny być dopasowane do zastawy, którą stawiamy na stół. W zależności od tego czy jest nowoczesna, z akcentami geometrycznymi czy klasyczna, np. porcelanowa w kwiaty, będziemy do niej dobierać naczynie na pisanki.
Ważnym elementem uroczystego obiadu będzie świeca. Dobrze jest wybrać wysoką białą świecę lub świeczkę w szklanym naczyniu. Wysoką świecę w świeczniku można otoczyć zielonymi gałązkami lub postawić ją w środku wieńca wielkanocnego. Do eleganckich stroików należą też te z zielonymi świecami. Wówczas możemy je zestawić z zieloną trawą wielkanocną lub bukietem świeżych żonkili.
Dekoracje na Wielkanoc z naturalnych elementów
Ozdoby na Wielkanoc można robić z naturalnych elementów. Ostatnio dużą popularnością cieszą się doniczki i świeczniki ze skorupek. Jest to prosta ozdoba, którą każdy może przygotować nawet szykując świąteczną sałatkę lub jedząc śniadanie. Odkładamy skorupki po wykorzystanych jajkach. Staramy się je równo obłupać, żeby została połówka, czyścimy i mamy materiał do ozdób świątecznych. Można je wzmocnić np. akrylowym lakierem.

Przygotowanie lub zebranie naturalnych elementów do ozdób to dobre zadanie dla dzieci. Podczas spaceru możecie kolekcjonować elementy kory, szyszek czy gałązek brzozowych. Zanim wniesiecie te akcesoria do domu sprawdźcie oczywiście czy nie mają „lokatorów”.
Poza tym dobrym elementem dekoracji na Wielkanoc będą bukiety z gałązek i ciętych kwiatów. Dla bardziej świątecznego efektu dobrze jest je ozdobić zawieszonymi wydmuszkami. Można też upiększyć takie gałązki typowymi ozdobami na Wielkanoc w kształcie pisanek, zajączków czy kurczaczków.
Jak zrobić ozdoby wielkanocne
Stroiki wielkanocne - porady i triki
Jedna rzecz to wiedzieć co chce się zrobić, druga sprawa to jak zrobić ozdoby wielkanocne. Oto kilka pomysłów na wykonanie ozdób świątecznych.
Na temat samego malowania i dekorowania pisanek warto przeczytać osobny poradnik. Jest to sztuka, w której wykorzystuje się bardzo wiele technik. My powiemy tylko w skrócie jak zrobić ozdoby wielkanocne z użyciem pisanek. Polecamy tworzenie pisanek z wydmuszek lub jajek styropianowych. Chociaż kilka do święconki można zawsze zrobić z ugotowanych jaj.

Oprócz prezentacji w koszyczku lub w misie wydmuszki można zawieszać w różnych miejscach. Powiemy o tym więcej przy okazji przystrojów wielkanocnych do ogrodu. W celu zawieszenia wydmuszki przewlekamy przez nią wstążkę, którą zawiązujemy pod dolnym otworem i wyprowadzamy górnym tworząc pętelkę. Alternatywą jest wykorzystanie kawałka drucika. Mocujemy go na dole pętelki (np. sznurka) i wkładamy najpierw jednym końcem przez dziurkę, potem drugim. W ten sposób wydmuszka będzie się trzymać na druciku.
Do mocowania elementów na dekoracjach najlepiej używać kleju z pistoletu. Jest on wodoodporny, więc będzie można łączyć nim również przystroje do ogrodu. Dobrym klejem do łączenia papieru i drewna jest wikol. Natomiast drewno z polimerami (plastikiem, gumą, sztuczną żywicą) połączymy za pomocą cjanopanu.
Do malowania większości dekoracji powinny wystarczyć zwykłe plakatówki. Jeżeli mamy je w wyposażeniu dla dzieci, to warto z nich skorzystać. Jednak bardziej żywe i trwalsze kolory uzyskamy dzięki farbom akrylowym. Do tworzenia eleganckich stroików wielkanocnych dobrze jest mieć srebrną lub złotą farbę dekoratorską. Zwykle przydaje się też przynajmniej jedna szpulka sznurka z juty, barwione pióra i papierowe siano w kolorze zielonym.
Powyższa wiedza przydaje się, kiedy chcemy sami wymyślić jakąś dekorację. Żeby dokładnie dowiedzieć się jak zrobić ozdoby wielkanocne najlepiej sprawdzić konkretne tutoriale. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także ten artykuł z pomysłami na ozdoby z papieru.
Dekoracje na Wielkanoc DIY
Dekoracje wielkanocne najlepiej zaplanować. Dobrze jeżeli w domu będzie jakaś konsekwencja w kolorach i stylu. To nie jest konieczne, ale zdecydowanie poprawia wrażenia estetyczne. Jeżeli na przykład robimy stroiki wielkanocne z brzozy na stół świąteczny, to dobrze wykorzystać te same lub pozostałe elementy brzozowe w innych ozdobach w domu.

Dodanie do wystroju świeżych kwiatów, doniczkowych lub ciętych, nie tylko bardzo ożywia kolorystykę dekoracji na Wielkanoc, ale wzbogaca zapach. To dobry sposób, żeby poczuć prawdziwą wiosnę w mieszkaniu. Nawet proste dekoracje np. wieniec zawieszany na drzwiach czy na ścianie, dobrze jest udekorować świeżymi, wiosennymi kwiatami. Najlepsze kwiaty na tę okazję to irysy, żonkile czy szafirki.
Oto jeden z pomysłów na wykorzystanie ciętych kwiatów w prostej dekoracji wielkanocnej:
W dużym wazonie umieszczamy różnokolorowe kwiaty wiosenne. Zawieszamy na nich lekkie (papierowe lub wydmuszki) pisanki. Dekorację można dopełnić ustawiając przy wazonie inne akcenty świąteczne np. zająca wielkanocnego.
Ozdoby na Wielkanoc do ogrodu
Dekoracje wielkanocne na każdą pogodę
Jeżeli masz zadbany ogród to Wielkanoc jest najlepszym czasem, żeby wystroić go na powitanie wiosny. Niestety święta wielkanocne przypadają w marcu lub w kwietniu. Pogoda potrafi nas wtedy zaskoczyć deszczem, a nawet śniegiem. Dlatego dekoracje wielkanocne do ogrodu powinny być odporne na wilgoć, słońce i zmiany temperatury. Tych samych zasad zresztą trzymamy się robiąc stroiki wielkanocne na cmentarz.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie elementów z ogrodu do tworzenia stroików wielkanocnych. Donicę z żonkilami możemy dodatkowo ozdobić wstążkami i pisankami. Można też postawić między grządkami ceramiczne zajączki czy kurki z modeliny. Te ostatnie bez problemu zrobimy sami w domu.
Z prostych dekoracji na Wielkanoc do ogrodu najlepsze są wydmuszki. Jeżeli pokryjemy farbę wodoodpornym lakierem, to możemy zawiesić je na drzewie, krzewach czy na płocie. Wiszące wydmuszki (również pisanki ze styropianu) są bardzo uniwersalne. Dobrze będą wyglądać również na siatce, jeżeli nie posiadamy tradycyjnego płotu.
Zabawa świąteczna w ogrodzie
Warto zaprosić dzieci do dekorowania ogrodu. Ustawianie rzeźb między rabatkami, zawieszanie pisanek na płocie czy na drzewkach będzie dla maluchów atrakcją i okazją do złapania świeżego powietrza.
Przy ładnej pogodzie można nie tylko umieścić w ogródku dekoracje, ale zorganizować zabawy dla dzieci. Na zachodzie popularne jest np. ukrywanie czekoladowych jajek w trawie.
Do wielkanocnych zabaw możemy dodać typowe aktywności na świeżym powietrzu jak gra w piłkę, gonitwy czy zabawa w chowanego. W ciepły dzień można też zorganizować polewanie się wodą na podwórku (co oszczędzi meble i ściany w Lany Poniedziałek).
Przygotowanie ozdób na Wielkanoc jest doskonałą okazją do wspólnej kreatywnej zabawy. Nawet jeżeli w domu nie ma żadnych dzieci, to tworzenie pisanek, zawieszanie wieńców czy ozdabianie doniczek jest dobrym sposobem na oderwanie od codzienności.