Ozdoby jesienne w domu i w szkole

Bukiety na stół z jesiennego spaceru

Jesień jest tą porą roku, w której prawie każdy spacer przynosi jakieś trofea. Jeżeli pogoda dopisuje, to łatwo zbierzemy elementy do pięknych bukietów. Najbardziej klasyczne ozdoby jesienne to bukiety z liści. Są dość trwałe, nie więdną, trzymają piękny kolor i mają rozmaite kształty. Zbieranie liści do bukietu jest dobrym pomysłem na zabawę dla dzieci podczas spaceru. Jednocześnie mamy okazję poobserwować przyrodę i nauczyć maluchy rozpoznawania różnych gatunków drzew.

Dobrym pomysłem są też jesienne bukiety na stół. Obok liści mogą się w nich znaleźć gałązki z owocami głogu czy jarzębiny, a także kwiaty. Najbardziej powszechna o tej porze roku jest nawłoć, zwana też mimozą. W połączeniu z odrobiną złotych liści i czerwonych owoców wprowadza ciepły nastrój do mieszkania.

Bukiety jesienne mogą składać się też z suszonych traw, sezonowych kwiatów (chryzantemy, aksamitki, wrzos) poprzetykanych gałązkami bluszczu z jagodami.

Jesienne dekoracje w szkole

W szkole, zwłaszcza w młodszych klasach, nauczyciele chętnie organizują sezonowe prace ręczne z użyciem tzw. darów jesieni. Pewnie każdy z nas pamięta ludziki z kasztanów i żołędzi. Istnieje wiele innych sposobów na wykorzystanie jesiennych zbiorów. Liście można malować, przyklejać na kartkach lub nawlekać na sznurki. Popularnym rodzajem ozdób w szkole są też nanizane na nitkę owoce jarzębiny, głogu lub dzikiej róży. W połączeniu z liśćmi tworzą piękną mozaikę w ciepłych kolorach.

Na zajęciach plastycznych popularne jest też tworzenie jesiennych dekoracji z papieru. To dobra okazja dla dzieci, żeby nie tylko rozwinąć kreatywność, ale zmysł obserwacji i zdolności manualne. Liście z papieru, pomalowane na żywe kolory mogą ozdabiać np. hall w szkole przez kilka miesięcy. To tutaj rodzice odbierający maluchy z lekcji będą mogli podziwiać ich prace.

Dla dzieci w starszych klasach robi się zajęcia z użyciem masy papierowej, a czasem nawet malowaniem lub wycinaniem dyni.

Stroiki jesienne krok po kroku – pięć pomysłów

Poniżej przedstawiamy pomysły na stroiki jesienne, których stopień trudności jest zróżnicowany. Do ich wykonania nie trzeba być profesjonalistą. Możecie je zrobić samodzielnie, jako ozdobę do domu. Można wykonać je również na zajęciach szkolnych lub z dziećmi w domu.

Każdy pomysł wymaga do realizacji trochę innych elementów, za każdym razem wyliczymy je osobno. Oto nasza propozycja pięciu ozdób jesiennych krok po kroku:

Jesienny bukiet w dyni na stoliku, a także najciekawsze i najpiękniejsze stroiki jesienne
Jesienne stroiki i dekoracje, czyli stroiki jesienne z kwiatów, owoców w jesiennych kolorach krok po kroku

1. Jesienny bukiet w wazonie z dyni

Bukiet w wazonie to podstawowa ozdoba jesienna. Bardziej oryginalnym pomysłem jest wazon z dyni. Do wykonania będziemy potrzebować dyni o kształcie pozwalającym na jej stabilne ustawienie. Najlepsze odmiany to dynia olbrzymia (ale nie wybierajcie zbyt wielkiej) i prowansalska. Wycinamy w miejscu ogonka okrągłą dziurę i wydrążamy (zobacz w poradnikach zrób to sam, jak to się robi krok po kroku), wkładamy do środka słoik z wodą dopasowany wielkością do otworu i układamy w nim kwiaty. Dokładnie na tej samej zasadzie można zrobić suchy bukiet. Wtedy nie nalewamy wody do słoika. Rośliny dobieramy według upodobań i dostępności. W efekcie powstaje jeden z oryginalniejszych bukietów na stół.

Stroik jesienny ze świeczkami w słoikach, a także najpiękniejsze stroiki jesienne krok po kroku - jak je zrobić
Stroiki jesienne krok po kroku, czyli jesienne stroiki, kompozycje i dekoracje i jak je zrobić

2. Ozdobne lampiony ze słoika

Jest to jeden z prostszych i bardziej efektownych pomysłów na wykonanie ozdób jesiennych. Do jego realizacji będziemy potrzebować przynajmniej jednego słoika o prostych ściankach, garść liści jesiennych i kilka gałązek wrzosu. Zamiast tego ostatniego możemy przygotować sznurek. Poza tym musimy przygotować świeczki do słoików, podgrzewacze lub lampki led z zasilaniem na baterie. Słoik oklejamy liśćmi, zostawiając górną część. Okręcamy wokół „nitkę” z wrzosu lub sznurek. Do środka wkładamy nasze światełko i ozdoba gotowa.

Kompozycja jesiennych kwiatów i mimozy w koszyczku na stole, a także inne pomysły na najpiękniejsze stroiki jesienne
Jesienne dekoracje i stroiki krok po kroku, czyli kompozycje oraz stroiki na jesień z kwiatów krok po kroku

3. Kosz obfitości

Popularnymi ozdobami jesiennymi do domu są rogi obfitości. Róg z wikliny można kupić w sklepie z dekoracjami. Jeżeli ktoś ma rozwinięte zdolności i woli opcję zrób to sam, to może upleść go z papierowej wikliny i napełnić owocami i kwiatami adekwatnymi do pory roku. Ale jest też prostszy sposób na uzyskanie podobnego efektu. Kompozycję z jarzębiny, jesiennych kwiatów i owoców można ułożyć w każdym koszu. Dobry efekt uzyskuje się, przetykając bukiet suszoną trawą kwitnącą i nawłocią.

Jesienna galeria, czyli ciekawe ozdoby w pudełku, a także stroiki jesienne i piękne kompozycje na jesień
Jesienne stroiki i dekoracje, a także najpiękniejsze stroiki jesienne oraz wspaniałe dekoracje na jesień

4. Jesienna galeria (ozdoby w pudełku)

Świetnym sposobem ekspozycji ozdób jesiennych jest pudełkowa galeria. W tym celu robimy z tektury, sklejki lub kupujemy pudełko z równymi małymi przegródkami. Przygotowujemy drobne jesienne ozdoby, które zbierzemy na spacerze. W każdej przegródce można umieścić inny liść, gałązkę jarzębiny czy wyjątkowo ładne kasztany. Pudełko wieszamy na ścianie tak jak półkę. Pamiętaj, żeby przymocować trofea klejem lub taśmą dwustronną. Inaczej przy pierwszym podmuchu wiatru spadną z półeczek.

Rworzenie wieńca z drobnych owoców jarzębiny i głogu, a także inne dekoracje oraz stroiki jesienne do różnych zastosowań
Jak zrobić stroiki jesienne i dekoracje na jesień krok po kroku, czyli najpiękniejsze stroiki jesienne do domu

5. Wieniec z drobnych owoców

Być może najtrudniejszą propozycją z serii zrób to sam, jest wieniec jesienny. Oto jak go przygotować krok po kroku:

Będziemy potrzebować podstawy do wieńca z gąbki florystycznej lub styropianu, kleju do pistoletu (jeżeli układamy dekorację na styropianie), sekatora i gałązek róży, głogu, berberysu. Dla lepszego efektu można jeszcze zakupić bukiecik gipsówki, którą poprzetykamy owoce.

Jeżeli masz gąbkę florystyczną, to po prostu nasączasz ją wodą i wbijasz niewielkie gałązki z owocami jesieni. Na podstawie ze styropianu po prostu przyklejasz elementy, najlepiej zaczynając od środka okręgu i wychodząc na zewnątrz. Spód zostaw gładki.

Jak widać, stroiki jesienne mogą być bardzo różne. Nie muszą to być liście zebrane w bukiety na stół ani wszechobecne lampiony z dyni. Zwykle wykonanie jesiennych dekoracji jest dość proste, a elementy możemy zebrać w parku. A może zainteresuje cię także ten artykuł z poradami, jak zrobić stroik świąteczny na stół?

Jesienne dekoracje – całościowe aranżacje na jesień

Na zwykły jesienny dzień wystarczy postawienie na stole niewielkiego stroika. Jednak na okazje takie jak Halloween czy chociażby jesienne przyjęcie, dobrym pomysłem będzie ustrojenie całego domu. Istnieje kilka sposobów na dobrą jesienną dekorację wnętrz. Możemy poustawiać i pozawieszać w różnych widocznych miejscach drobne stroiki, które będą jakoś do siebie nawzajem nawiązywać. Dobrze jest unikać identycznych ozdób, ale powinny do jakiegoś stopnia być wariacją na temat jednego motywu. Na przykład w salonie stawiamy koszyk z kwiatami i owocami jesieni, w przedpokoju zawieszamy wieniec z tych samych elementów, a na parapecie ustawiamy bukiet w wazonie.

Inny sposób to skupienie się na całości wnętrza, zamiast na szczegółach. Na stole możemy postawić zwykły bukiet z liści, do którego wystrój wnętrza będzie nawiązywał kolorystycznie.

Niezwykły nastrój w domu stwarzają lampiony porozstawiane w różnych miejscach. To zwłaszcza świetny pomysł na dekorację z okazji Halloween.

Stroiki jesienne do domu są łatwe do wykonania i dają dużo satysfakcji. Żywe kolory jesiennych liści i dojrzałych owoców poprawią nastrój, kiedy nastaną jesienne słoty.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90.0% czytelników artykuł okazał się być pomocny