Stroiki świąteczne – zasady kompozycji

Jak układać kompozycje świąteczne

Istnieje kilka zasad układania kompozycji świątecznych. Mogą być w formie ozdobnego wieńca, świeczki otoczonej odpowiednimi dekoracjami, bukietu z ozdobami lub samodzielnych ozdób wiszących i stojących. Dekoracje świąteczne to może być cały zestaw ozdób, które ustawimy i zawiesimy w mieszkaniu lub przed domem. Może to być też tylko uroczyste przystrojenie stołu.

Same stroiki są tylko częścią dekoracji. Jednak to one przyciągają najwięcej uwagi, zwłaszcza kiedy siedzimy przy świątecznie przystrojonym stole. Dlatego tak dużą uwagę zwraca się chociażby na stroiki wielkanocne na stół. Obok koszyczka z potrawami to one tworzą nastrój tych świąt.

Jedną z ważnych rad dotyczących dekoracji świątecznych jest wybranie jednej linii kolorystycznej i stylu. Jeżeli zdecydujemy się na przykład przystroić choinkę na srebrno-biało, to dobrze podobne akcenty umieścić na stole czy zawiesić w oknie lub pod sufitem. Dzięki temu powstaną pełne i profesjonalnie wyglądające kompozycje bożonarodzeniowe.

Dekoracje świąteczne charakterystyka

Każdy rodzaj kompozycji świątecznych powinien zawierać charakterystyczne elementy. To one sprawiają, że czujemy nastrój konkretnych świąt. Mówiąc najprościej – z okazji Wielkanocy nie zawieszamy bombek, a stroiki bożonarodzeniowe nie będą ozdobione pisankami. Nie trzeba chyba nikomu mówić jakie są klasyczne elementy kompozycji na każde z tych świąt. Dlatego skupimy się na bardziej subtelnej charakterystyce ozdób świątecznych. Duże znaczenie ma odpowiednia kolorystyka. Można z niej zrezygnować, jeżeli chcemy mieć bardzo oryginalną dekorację, ale dobrze jest pamiętać o podstawowych kolorach przypisanych danym świętom. Oto kilka wskazówek:

  • Boże Narodzenie – dominujące kolory to biały, ciemnozielony i czerwony. Stroiki świąteczne z okazji tego święta często zawierają elementy srebrne lub złote (powinno się unikać ich łączenia w jednej dekoracji). Kolorem uzupełniającym może być brązowy. Zwłaszcza jeżeli do kompozycji bożonarodzeniowych użyjemy tradycyjnych pierników lub naturalnych szyszek. W dekoracjach z okazji Bożego Narodzenia najlepiej wybrać jeden z dwóch tropów – naśladowanie kolorów zimy (srebrny, biały, akcenty błękitne i szare) lub dobranie kolorów kontrastowych, wywołujących uczucie ciepła i bezpieczeństwa (czerwień, złoto, ciemna zieleń)
  • Walentynki – jest to święto adoptowane u nas z tradycji zachodniej. Jeżeli jednak decydujemy się na stworzenie stroika np. na romantyczną kolację we dwoje, to dominującym kolorem będą oczywiście odcienie czerwieni.
  • Wielkanoc – podstawową zasadą dla dekoracji wielkanocnych jest dobór jasnych barw. To może być zieleń młodej trawy, błękit nieba, żółć czy róż. Naśladujemy kolory wczesnej wiosny. Żółto-zielony to najpopularniejszy wybór. Oba kolory symbolizują budzące się życie. Do tego dochodzi kolorystyka ludowa, która jest bardziej wyrazista i lubi łączyć kontrasty. Jednak do pstrokatych dekoracji świątecznych ograniczamy się zwykle na pisankach.
  • Halloween/Zaduszki – mówiąc o kompozycjach świątecznych we współczesnym świecie nie można nie wspomnieć o święcie zmarłych. Tu dominować będą brązy, czerwienie i pomarańcze – kolory jesieni. Nie powinniśmy zapominać również o czerniach i szarościach.

Powyższe zasady można łamać. Ważne jest tylko świadome ich przekraczanie. Róże i fiolety w dekoracjach bożonarodzeniowych albo złoto i czerwień w dekoracjach wielkanocnych nie powinny być wyborem przypadkowym. Jeśli szukasz inspiracji, sprawdź także ten artykuł z poradami, jak zrobić świąteczny stroik na stół.

Kompozycje bożonarodzeniowe –pięć wariantów

Poniżej proponujemy pięć kompozycji bożonarodzeniowych. Możecie wykonać je samodzielnie, zamówić u plastyka lub kupić gotowe.

Świece na talerzu w stroiku na Boże Narodzenie, a także najpiękniejsze stroiki świąteczne i kompozycje
Najpiękniejsze stroiki świąteczne, czyli stroiki i kompozycje na święta, bożonarodzeniowe, wielkanocne, pomysły
  1. Świece na talerzu – najprostszym wariantem stroików bożonarodzeniowych do zrobienia w domu są świece z subtelnymi dodatkami ułożone na talerzu lub tacy. Na średniej wielkości podstawie, ok. 20-25 cm średnicy, komponujemy stojące świece lub świeczki w słoikach i typowe elementy dekoracji świątecznych (szyszki, gwiazdki, bombki). Możemy też dodać pierniczki świąteczne, suszone owoce itp. Najważniejsze to nie przesadzić z ilością ozdób i dobrać je ze smakiem.
  2. Świeczka w ozdobnym słoiku – takie stroiki można bardzo łatwo zrobić samodzielnie. Można też kupić różne warianty gotowych słoików z przystrojeniem lub świeczki w słoiku nadające się do samodzielnej dekoracji. Słoik można przystroić zieloną gałązką i jarzębiną lub ostrokrzewem (u nas rzadziej dostępny). Można też przywiązać do niego bombkę lub inne elementy kojarzące się ze świętami.
  3. Zimowy bukiet – jest to bogaty bukiet świąteczny z gałązek cisu lub tui, bogato ustrojony suszonymi owocami (mogą być tez jabłka z gipsu), szyszkami, jarzębiną, a nawet laskami cynamonu. Dla lepszego efektu można go oprószyć sztucznym śniegiem. To jeden z ładniejszych stroików bożonarodzeniowych jakie można postawić na stół.
  4. Bożonarodzeniowy wieniec – w tradycji anglosaskiej wieniec wiesza się na drzwiach. U nas jednak równie popularne jest stawianie wieńca na stole. Wewnątrz można dodatkowo postawić świecę. Można też przygotować wieniec adwentowy, w którym cztery świece są wkomponowane w konstrukcję.
  5. Latarnia – ozdobna latarnia ze świeczką lub lampkami ledowymi w środku może być elementem kompozycji bożonarodzeniowych. Może być też sama dekoracją, zwłaszcza jeśli preferujemy minimalizm na stole.

Dekoracje świąteczne – kupić czy zrobić?

Wszystkie wymienione wyżej stroiki świąteczne można zrobić samodzielnie lub kupić. Jeżeli nie znajdziemy idealnego w sklepie, to można spróbować szczęścia na stronach prywatnych wytwórców. Możemy też kupić półprodukty i tylko skomponować je według naszego gustu. Czy warto robić samodzielnie kompozycje świąteczne? Czy cena stroików robionych w domu jest niższa niż kupnych?

Jak zwykle – dużo zależy od tego co i jak chcemy zrobić. Wykonanie prostej dekoracji z użyciem świeczek na pewno będzie tańsze. Zwłaszcza jeżeli mamy w domu wszystkie potrzebne elementy. Zanim zdecydujemy się na kupienie półproduktów zapoznajmy się z ceną świeczek i gotowych dekoracji. Niestety czasem za możliwość wykonania samodzielnej kompozycji trzeba zapłacić więcej.

Najwyższą cenę mają stroiki artystyczne. Czasem jednak warto ją zapłacić. Nie tylko wesprzemy utalentowanego artystę, ale będziemy mieć na stole wyjątkową dekorację. Zwłaszcza jeżeli sami nie mamy czasu ani specjalnego talentu w tym kierunku.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 97.1% czytelników artykuł okazał się być pomocny