Insekty w domu – jak z nimi walczyć?

Czarne robaki, żuczki i mrówki faraona

Te owady domowe są bardzo często pojawiającymi się gośćmi w niemal każdym mieszkaniu – a już zwłaszcza w okresie letnim. Bardzo często czarne robaki wędrują do naszych ciepłych mieszkań w celu znalezienia sobie idealnego miejsca do życia. Aby żuczki nie rozmnażały się, należy sięgnąć po sprawdzony środek na tego typu insekty w domu. Owady domowe szybko znikną, kiedy zastosujesz na nie chociażby mieszankę… boraksu z cukrem! Zmieszaj ze sobą tym celu boraks z cukrem, w proporcjach 1:1. Tuż przed tym, jak rozsypiesz mieszankę na spodkach (np. od słoików), koniecznie ustal trasę wędrówek robaków!

Ta pułapka przyda się również na mrówki faraona. Są to robaki w domu, będące bardzo ruchliwymi. Mrówki faraona lubią słodkie zapachy – weź to pod uwagę podczas tworzenia pułapki! Do boraksu dodaj jeszcze… ugotowane jajko. Następnie ustaw pułapkę na trasie wędrówki mrówek. Zadziała niemal od razu!

Jest jeszcze jedna pułapka na „faraonki” , która może zadziałać bardzo skutecznie zarówno na same mrówki, jak i czarne robactwo domowe. Wykorzystaj do tego proszek do pieczenia, cynamon i sól. Przyprawy wsyp do gniazda mrówek, a następnie zasyp też nimi trasy wędrówek mrówek faraona. W ten sposób insekty domowe napotkają barierę, która będzie dla nich ciężka do przekroczenia. Żeby uciec przed mieszanką, mrówki faraona będą musiały dosłownie… wejść w pułapkę! Oczywiście, szybko się wysuszając.

Warto wspomnieć, że istnieje jeszcze jedna pułapka, która może skutecznie wytępić insekty domowe. Umieść łyżkę miodu na pokrywce od słoiczka. Wokół tej pokrywki dokładnie wysyp proszek do pieczenia. Mrówki wejdą prosto do miodu, przyklejając się do niego. To będzie ich… ostatnia uczta! Nie podoba ci się ten sposób? Sprawdź także artykuł z innymi poradami, jak wytępić mrówki w domu.

Gryzki – robaczki kurzowe w domu

Bardzo wielu ludziom gryzki kojarzą się z termitami albo ze wszami. Jednak, gryzki bardzo niewiele wspólnego mają z tymi robakami domowymi. Gryzki są to inaczej robaczki kurzowe. Żyją one w wilgotnym środowisku oraz pojawiają się w pomieszczeniach tam, gdzie jest słaba wentylacja. Gryzki bardzo często ukrywają się w zbożowych produktach, infekując je.

Jak pozbyć się gryzków w mieszkaniu? Bardzo ważne są bieżące naprawy w domu – jeżeli zauważysz, że cieknie kran albo rury pod zlewem są „podejrzanego” stanu, koniecznie jest zreperuj! Bardzo ważne jest naprawianie usterek na bieżąco tak, aby robaczki kurzowe nie miały możliwości rozmnożenia się w sprzyjającym środowisku. Możesz także spróbować usunąć gryzki za pomocą pułapek sklepowych, na przykład ledowych.

Insekty domowe – jak usunąć?

Pluskwy – groźni „krwiopijcy” z materaca

Pluskwy to owady domowe, jakie nie są latające – mimo to, działają na nerwy jeszcze bardziej, jak… muchy. Zazwyczaj mieszkają w materacu łóżka, ponieważ cenią sobie wilgotne środowisko oraz bliskość człowieka. Pluskwy żywią się ludzką krwią – a więc, przez to może być ciężko się ich pozbyć z domu. Zwłaszcza, że człowiek stanowi dla nich… główne pożywienie.

Na bieżąco dbaj o swoją pościel oraz materac, „fundując” im regularne pranie, wietrzenie i wytrzepywanie z kurzu. Nie zapomnij o tym, by prać także swoją pościel w wysokiej temperaturze (najlepiej powyżej 65 stopni). Czasem, mimo wszystko, konieczna może okazać się profesjonalna dezynsekcja – na podobnej zasadzie, jak deratyzacja. To dobre rozwiązanie zwłaszcza, kiedy domowe sposoby się… nie sprawdzają!

Pluskwy w materacu, czyli insekty domowe, jak glizdy, żuczki czy mrówki faraona oraz ich rozpoznanie i zwalczanie krok po kroku
Najpopularniejsze insekty domowe w Polsce – zobacz jak z nimi walczyć

Karaluchy – słynne insekty domowe

Karaluchy najczęściej pojawiają się… z brudu. Są jednymi z najbardziej przerażających insektów domowych. Bardzo często pojawiają się w zanieczyszczonych wieżowcach albo obiektach ze zsypami na śmieci. Karaluchy straszą nie tylko swoją ruchliwością, ale też twardym pancerzem i długimi, cienkimi czułkami. Podobnie, jak deratyzacja szczurów i myszy, przydać się tu może dezynsekcja. Czasami może okazać się ona wręcz koniecznością – a już zwłaszcza, kiedy nie możemy poradzić sobie z karaluchami samodzielnie. Bo co z tego, że wytępisz karaluchy, skoro będą żyły… u sąsiada za ścianą?

Te insekty domowe bardzo często wędrują po rurach, ponieważ lubią ciepłe miejsce i tam też najchętniej przesiadują. Jeżeli glizdy bądź karaluchy są niezbyt mile widziane w domu, koniecznie codziennie sprzątaj mieszkanie – ograniczając karaluchom tym samym dostęp do żywności albo do wody. Woda jest im potrzebna do dalszego życia – warto więc robale od niej „odciąć”. Insekty domowe, które żyją z brudu, bardzo nie lubią zmian temperatury – dlatego koniecznie codziennie… wietrz swoje mieszkanie! To skutecznie przepędzi robaki z domu, a karaluchy nie będą do takiego mieszkania więcej wracać.

Jest jeszcze jeden, bardzo skuteczny sposób na karaluchy. Jeżeli chcesz się ich pozbyć, możesz użyć w tym celu… piwa! Jeżeli nie szkoda będzie jednej butelki, możesz nasączyć bawełnianą ściereczkę piwem i wyłożyć ją w te miejsce, gdzie przebiega trasa wędrówek karaluchów. Prawda jest taka, że te robactwo domowe… uwielbia piwo! A więc, rano owady będą rano leżały nieprzytomne w jego oparach! Wówczas będziesz mógł zabrać karaluchy i wrzucić je do ognia. Nieco mniej humanitarną metodą będzie zalanie ich… wrzątkiem. Piwo można wykorzystać jeszcze w inny sposób. Wystarczy odstawić miseczkę z piwem, a następnie oprzeć o nią cienkie drewienko. Uwierz, że robaki w domu szybko wyczują aromat piwa i będą wspinać się po drewienku prosto do miski – oczywiście już z niej… nie wychodząc!

Jeżeli chcesz, aby robactwo domowe nie zaglądało więcej do mieszkania, koniecznie wyrzucaj śmieci każdego dnia! Dbaj o czystość i zapamiętaj, że już samo wyrzucanie odpadów będzie działało bardzo skutecznie – zwłaszcza jeżeli będziesz tę czynność powtarzać… regularnie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny