Pozycja do spania a nasze zdrowie

Wygodne spanie i sny

Niektórzy naukowcy uważają, że nasze sny mogą zależeć od pozycji, w jakiej śpimy. Zdrowa pozycja do spania będzie dawała najczęściej spokojne i przyjemne sny. Istnieje też duże prawdopodobieństwo uniknięcia koszmarów sennych.

Spanie na brzuchu może zaowocować snami o zabarwieniu erotycznym. Takie wyniki badań uzyskał m.in. profesor uniwersytetu w Hong Kongu Calvin Kai-Ching Yu. Minusem jest to, że równie często w tej pozycji mogą nas prześladować sny o uwięzieniu.

Jeżeli masz problemy z zatokami, refluksem lub astmę, to niezalecane jest też leżenie na wznak podczas spania. Może powodować bezdech senny, chrapanie i bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym. W tej pozycji możemy też mieć bardzo nieprzyjemne koszmary. Wynika to z gorszego dotlenienia organizmu.

Sny mają różne podłoże. Mogą być odegraniem tego, co przeżyliśmy w ciągu dnia, próbą rozwiązania dręczącego nas problemu, odbiciem emocji, a nawet informacją o chorobie, o której nie wiemy. Jednak warto wziąć pod uwagę również pozycję, w jakiej śpimy.

Uniwersalna prawidłowa pozycja do spania

Najbardziej zalecana prawidłowa pozycja do spania to leżenie na prawym boku. Jest to optymalne ułożenie ciała, które pozwala równomiernie rozłożyć jego ciężar, nie uciska serca i nie powoduje bezdechu. W niektórych poradnikach dowiecie się, że prawidłowe spanie to leżenie na wznak. Niestety mało kto tak naprawdę czuje się komfortowo w tej pozycji przez całą noc. Tylko małe dzieci lub osoby sprawne i zdrowe chętnie wybierają spanie na plechach. Optymalnie jest spać na boku.

Wariantem leżenia na boku może być tzw. pozycja embrionalna. Nogi są lekko podwinięte, kręgosłup zgięty do wewnątrz, ręce pod głową. W takiej pozycji warto podłożyć sobie lub uformować kawałek poduszki pod szyją. Dzięki temu unikniemy bólu karku po obudzeniu. Nie powinniśmy jednak leżeć na zbyt wysokich poduszkach.

Czasami pozycja na boku utrzymana zbyt długo może powodować cierpnięcie rąk lub ból ramion albo bioder. Dlatego dobrze jest zmieniać bok, na którym się leży w nocy. Niektórzy robią to nawet, nie budząc się ze snu. Jeżeli jednak masz problemy z zaśnięciem albo budzisz się z którymkolwiek z powyższych objawów, to spróbuj po prostu obrócić się na drugi bok.

Na końcu artykułu powiemy jeszcze jak dobrać odpowiedni materac, poduszki do spania i akcesoria, które zapewnią naprawdę wygodne spanie.

Kiedy spanie na plecach, a kiedy na boku - znaczenie pozycji podczas snu

Jak najlepiej spać będąc w ciąży?

Podczas ciąży mamy ograniczony wybór pozycji. Odradza się spanie na plecach, bo cały ciężar dziecka i łożyska uciska na kręgosłup. Nie powinno się też spać na brzuchu, bo możemy zrobić krzywdę dziecku. Kobiety w ciąży, zwłaszcza w późniejszych miesiącach mają szczególnie obciążoną lędźwiową część kręgosłupa. Często też dziecko razem z łożyskiem i wodami uciska na organy wewnętrzne. Dlatego nie jest łatwo dobrać prawidłową pozycję do spania. Najczęściej mówi się o pozycji na boku, czyli tej, która jest optymalna dla kręgosłupa. Warto włożyć sobie przy tym poduszkę między kolana, żeby odciążyć ucisk na odcinek lędźwiowy.

Kobieta w ciąży śpiąca na poduszce typu rogal, a także najzdrowsze i najlepsze pozycje do spania krok po kroku
Najlepsze i najzdrowsze pozbycje do spania, czyli jak spać, by było wygodnie i zdrowo dla kręgosłupa i żołądka

W ciąży często cierpi się też na dolegliwości pokarmowe. Dlatego lepiej częściej wybierać leżenie na lewym boku niż na prawym. W innym przypadku można po prostu zmieniać boki lub leżeć tylko na prawym. Dopuszczalne są różne modyfikacje pozycji embrionalnej z użyciem poduszek lub różnym nachyleniem boku ciała. Niektóre kobiety wolą spać bardziej na płasko, inne wybierają lekkie podwyższenie, nawet pozycję prawie siedzącą. Tak naprawdę w ciąży każda kobieta ma trochę inne potrzeby, dlatego najlepiej każdorazowo sprawdzić najlepszą pozycję do spania.

Spanie zdrowe dla kręgosłupa, serca, żołądka

Jeżeli cierpimy na schorzenia wątroby lub chorobę refluksową, to ułożenie na prawym boku przez całą noc może być nie do pomyślenia. Do pewnego stopnia może tu pomóc spanie na lewym boku. Niektórzy lepiej czują się przy leżeniu na wznak. Zdecydowanie odradzamy jednak taką pozycję bez podwyższenia. Szczególnie jeżeli masz dolegliwości z żołądkiem lub wątrobą. Najlepiej znacząco podwyższyć sobie oparcie za pomocą poduszek. Oczywiście w takiej pozycji nie powinno się spać cały czas. Uniemożliwia ona rozluźnienie całego ciała i może powodować różne inne schorzenia np. hemoroidy. O ile nie jesteśmy przewlekle i ciężko chorzy, to dolegliwości pokarmowe trzeba wyleczyć i wrócić do pozycji na boku lub innej. Naszym celem powinna być najzdrowsza pozycja do spania. Jeżeli wybieramy spanie na plecach w podwyższonej pozycji, to zadbajmy, żeby dobrze podparty był odcinek lędźwiowy. Prawidłowo ułożone poduszki mogą być dobre dla kręgosłupa i są podstawą wygodnego spania.

Zdrową pozycją do spania dla osób cierpiących na choroby serca jest leżenie na prawym boku. Nie powinno się przechodzić w takiej sytuacji do spania na brzuchu. Zwłaszcza jeżeli chorobom serca towarzyszy otyłość.

Czy spanie na brzuchu kiedykolwiek jest zdrowe? Raczej nie, ale przy rekonwalescencji z niektórych kontuzji i operacji lekarz może zalecić taką pozycję.

Spanie w klasycznej pozycji embrionalnej z zakrzywionym kręgosłupem i podkurczonymi nogami nie jest wskazane dla osób mających problemy z krążeniem i trawieniem.

Poduszki i akcesoria wspomagające prawidłowe spanie

Dobranie odpowiedniego materaca i poduszek do spania może wspomóc zdrową pozycję podczas snu. Każdy z nas ma trochę inne potrzeby. Niektóre schorzenia sprawiają, że najlepsze dla kręgosłupa okazuje się spanie na twardym materacu. Inne osoby na zbyt twardym podłożu odczuwają rano bóle w różnych miejscach ciała. Osoby z nadwagą wolą do wygodnego spania nieco bardziej miękkie materace, dostosowujące się do kształtu ciała.

Do utrzymania prawidłowego ustawienia karku dobrą pomocą są poduszki do spania, które wkłada się bezpośrednio pod szyję. Istnieją nawet wynalazki w postaci wielkich poduszek w kształcie litery U. Służą one do wspierania zdrowej pozycji na boku. Są dobre dla kobiet w ciąży. Ograniczają zmianę pozycji podczas snu, ale nie stwarzają wrażenia skrępowania ruchów.

Najzdrowsza pozycja do spania jest tak naprawdę pojęciem względnym. Mamy nadzieję, że wyjaśniliśmy wam, jakie są warunki prawidłowego ułożenia ciała i w jakiej pozycji powinno wam się najlepiej spać.

Pamiętaj!

W przypadku braku poprawy lub pogorszenia się stanu zdrowia koniecznie wybierz się jak najszybciej do lekarza! Powyższe porady są tradycyjnymi, domowymi metodami leczenia, a nie popartą badaniami naukowymi wiedzą medyczną. Stosowanie ich nie może być zatem alternatywą dla skorzystania ze standardowych usług medycznych i konsultacji lekarskich!

ikona podziel się Przekaż dalej