Naleśniki - rodzaje, przepisy, dodatki, wykonanie krok po kroku

Przez pracę i szereg domowych obowiązków jest coraz mniej czasu na przygotowywanie pożywnych posiłków. Dlatego też rośnie popularność szybkich dań obiadowych. Niestety wiele osób sięga po gotowe, mocno przetworzone dania lub fast foody. Nie jest to jednak zdrowe rozwiązanie. Znacznie lepszą propozycją są naleśniki, które robi się bardzo szybko. Są znane od wieków i można przyrządzić je na różne sposoby. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Dobry i szybki obiad

Naleśniki występują pod wieloma postaciami. Najczęściej jednak są to cienkie placki przyrządzane na patelni. Danie tego typu jest znane praktycznie na całym świecie. Rzecz jasna wersje z różnych kontynentów mogą się znacznie różnić między sobą. Nie wiadomo, kiedy dokładnie przygotowano pierwszego naleśnika. Trzeba jednak odnotować, że pierwsze wzmianki o podobnej potrawie pochodzą ze starożytnej Grecji. Tegenites, bo taką nazwę nosiły, gościły na stołach już w V w. p. n. e. Prawdopodobnie także w starożytnym Rzymie smażono cienkie placuszki. Istnieje także teoria, że to Chińczycy wymyślili to danie.

W średniowieczu naleśnik był znany w niemal całej Europie. Włosi utrzymają, że to w ich kraju został stworzony. Żyjąca w XVI wieku Katarzyna Medycejska miała w Italii poznać przepis i przywieść go ze sobą do Francji. Nie ma całkowitej pewności, że tak rzeczywiście było. Pewne jest jednak to, że w XIX wieku opisywane placki zaczęto przyrządzać w Ameryce Północnej. Zmieniły nieco skład i stały się niezwykle popularnym daniem śniadaniowym. Przy okazji wpływając na wzrost sprzedaży syropu klonowego. Streszczenie historii naleśników pokazuje z jak interesującą potrawą mamy do czynienia. Co sprawia, że od tak dawana cieszą się powodzeniem?

Naleśniki są lubiane i jedzone na całym świecie z kilku powodów. Przede wszystkim składniki na ciasto są tanie i łatwo dostępne. Mało tego, znajdują się chyba w każdej kuchni. Najprostsze placki robi się bardzo szybko, co jest zaletą dla zapracowanych osób. Co równie ważne, nie są do tego potrzebne specjalne przyrządy kuchenne. Wystarczy miska, coś do mieszania oraz patelnia. Nie można też zapominać o tym, że naleśniki są po prostu smaczne. Podaje się je z farszem w różnych wersjach. Na słodko i na słono, mogą być zwijane w rulon lub składane w trójkąt. Opcji jest wiele, dokładniej opisujemy je na naszej stronie.

Jak zrobić naleśniki?

Przepis na ciasto naleśnikowe nie jest skomplikowany. By je przygotować potrzebna jest mąka pszenna i woda, najlepiej sprawdza się gazowana. Do tego dochodzi mleko, jajka oraz nieco soli. Jeśli mają to być placki deserowe trzeba dodać także cukier. Wszystko to należy dokładnie mieszać aż powstanie gładka masa. Następnie wylewa się jej dokładnie dobrną ilość na rozgrzaną patelnię z olejem roślinnym lub masłem. Gdy jedna strona naleśnika dobrze się zarumieni, trzeba go przewrócić na drugą. Jak widać po opisie przygotowanie naleśnika nie jest specjalnie trudne. Chyba, że chodzi o bardziej wyrafinowane odmiany, o których opowiemy nieco dalej.

Powyżej podaliśmy recepturę na klasyczne, domowe placki. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyne ciasto naleśnikowe. Listę składników można modyfikować. Mąkę pszenną zastępuje się kukurydzianą, gryczaną, żytnią a nawet ryżową. Mleko obecne w tradycyjnym przepisie nie jest absolutnie wymagane. W razie potrzeby wystarczy sama woda. Z drugiej strony w miejsce mleka często dodaje się kefir, maślankę, jogurt naturalny a nawet piwo. Idąc dalej, jajka pojawiają się w całości lub pod postacią piany. Poza tym masa bywa barwiona na różne kolory. Używa się do tego soku z buraków, szpinaku, pomidorów itp.

Dobry naleśnik to nie tylko placek, choć można zjeść tylko jego. Ważny jest też smaczny farsz. W naszym kraju często sięga się po dżem, powidła lub konfitury. Lubianym dodatkiem są lody albo bita śmietana z kawałkami owoców. Jednakże najbardziej klasycznym nadzieniem jest biały ser twarogowy przygotowany na słodko. Siłą naleśników jest to, że podaje się je również na słono. Popularnym farszem jest mięso mielone, różne odmiany kaszy, warzywa i sery. Ogólnie rzecz biorąc opcji do wyboru jest bardzo dużo. Więcej propozycji można znaleźć na naszej stronie. Zachęcamy także do samodzielnego eksperymentowania.

Super smaczne placki z całego świata

Naleśniki to danie domowe, ale podaje się je także w restauracjach. Jak już wspominaliśmy są znane niemal na całym świecie. Warto, więc wspomnieć o kilku ciekawych wersjach. Zaczniemy od dwóch francuskich propozycji. Pierwszą są cienkie i delikatne crepes. Powstają z mąki pszennej, jajek, mleka i roztopionego masła. Do masy dodawane jest piwo lub cydr. Placki podaje się z konfiturami, cukrem trzcinowym lub pudrem. Drugą ze wspomnianych odmian są galettes. W ich przypadku niezbędna jest mąka gryczana. Naleśniki mają charakterystyczną, ciemnobrązową barwę. Przed podaniem są zasmażane z serem, szynką oraz surowym jajkiem.

W Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie królują pancakes. Ich wygląd zdecydowanie różni się od klasycznego. Przede wszystkim są to grube, puszyste placki biszkoptowe. Do masy dodaje się proszek do pieczenia lub sodę, co powoduje spulchnianie placka. Ponadto zamiast mleka dolewany jest jogurt. Chcąc zrobić takie naleśniki trzeba wiedzieć jak są serwowane. Bez wątpienia podstawą jest syrop klonowy. Pozostałe składniki to masło orzechowe lub bita śmietana i świeże owoce. Interesującym daniem są japońskie naleśniki dorayaki. Przypominają biszkopt a podaje się je z pastą z czerwonej fasoli oraz cukrem.

W naszej podróży po świecie naleśników wracamy do Europy. W Skandynawii przyrządzane są placki bardzo podobne do polskich. Serwuje się je z bitą śmietaną lub lodami. Super smaczny, naleśnikowy deser można także zjeść na Węgrzech. Tam placki podaje się w towarzystwie owoców, konfitur, orzechów i twarożku. Naleśniki wymienione i opisane w tym artykule to tylko kilka przykładów. Wersji interesującego nas dania jest znacznie więcej. Dlatego też zachęcamy do odwiedzania naszej strony. Znajdują się na niej przepisy dotyczące rozmaitych odmian naleśników. Zamieszczamy także cenne porady kucharzy.