Jak wyczyścić nalot na miedzi?

Patynowanie miedzi a jej czyszczenie

Przedmioty z miedzi są niezwykle piękne oraz wytrzymałe. Z miedzi wykonywanych jest wiele przedmiotów codziennego użytku, jak i dekoracji do mieszkań. Kuchenne przyrządy z miedzi to ponoć najlepsi przewodnicy ciepła – dzięki nim przygotowywanie dań jest niezwykle szybkie i efektywne. Jednak, czasem pojawia się na takich przedmiotach jasnozielony nalot – wszystko przez patynowanie miedzi w celu osiągnięcia pięknego efektu wizualnego. Na szczęście, patyna na miedzi jest do usunięcia i robi się to bardzo łatwo.

O czym należy pamiętać przy czyszczeniu miedzi?

Nie można dopuszczać do powstawania zacieków na miedzi. Należy także wyjątkowo ostrożnie czyścić miedziane elementy zwłaszcza, kiedy robi się to przy pomocy octu czy cytryny – to substancje żrące, więc dobranie nieodpowiednich proporcji uszkodzi powierzchnię czyszczonego elementu. Do polerowania trzeba używać wyłącznie delikatnych ściereczek oraz nie stosować zbyt wiele siły. Zawsze zabezpieczajmy również obszar wokół czyszczonego przedmiotu (np. taśmą).

Jeśli chcesz zabezpieczyć wyczyszczony już element przed kurzem, użyj w tym celu rozcieńczonego lakieru akrylowego! Preparat bogaty jest w żywicę syntetyczną, zapobiegającą starzeniu się przedmiotów. Ochroni on również miedź przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych, które odpowiadają za wybarwianie się przedmiotów. Oczywiście, unikaj zbyt silnych środków chemicznych – chyba nie chcesz uszkodzić miedzianego przedmiotu na stałe? Jeśli szukasz więcej porad, sprawdź także ten artykuł o czyszczeniu miedzi.

Jak wyczyścić miedź wodą z mydłem?

To jedna z najprostszych i najbardziej skutecznych technik, pomagająca zarówno na czyszczenie mosiądzu, jak i miedzianych przedmiotów. Wystarczy przemyć element gorącą wodą z mydłem. Następnie należy przepłukać miedziany przedmiot w czystej wodzie i pozwolić mu naturalnie wyschnąć. Później pozostanie wypolerowanie miedzi ścierką z irchy bądź kawałkiem flaneli, co przywróci jej pierwotny blask! Kiedy pozwolisz „poleżeć” miedzianemu przedmiotowi w wodzie z mydłem przez cały dzień, efekt będzie najlepszy, a zielony nalot zniknie!

Miedziany element na drzwiach oraz śniedź lub nalot na miedzi, a także domowe sposoby na czyszczenie miedzianych elementów
Nalot na miedzi – w jaki sposób usunąć z miedzi śniedź i patynę

Płyn do naczyń kontra śniedź na miedzi

Nalot na miedzi oraz niepożądaną śniedź możesz usunąć za pomocą płynu do naczyń! Wystarczy przemyć nim przedmiot i zebrany na nim jasnozielony nalot, a następnie przepłukać czystą wodą . Nie przyciskaj ściereczki zbyt mocno do powierzchni – chyba nie chcesz mieć na miedzi rys lub głębokich zadrapań? A może zainteresuje cię także ten artykuł o czyszczeniu mosiądzu krok po kroku?

Niekonwencjonalne metody na czyszczenie miedzi

Jak wyczyścić miedź… keczupem?

Usuwanie patyny z miedzi jest bardzo efektowne zwłaszcza, kiedy użyjesz do tego keczupu! Nałóż cienką warstwę produktu na powierzchnię miedzianego elementu. Odczekaj minimum godzinę – dopiero wtedy keczup zaczyna działać i rozpuszczać zabrudzenia.

Roztwór z cytryny oraz soli jako sposób na czyszczenie miedzi

Nalot na miedzi błyskawicznie usuniesz za pomocą cytryny wymieszanej z dość drobną solą, np. morską. Na samym początku przetnij cytrynę na pół. Następnie nasyp na tę przekrojoną połówkę dosłownie szczyptę soli. Weź cytrynę do ręki i zacznij nacierać powierzchnię miedzianego elementu w bardzo delikatny sposób. Spektakularny efekt zauważysz dosłownie po kilku minutach! Ostatnim krokiem jest opłukanie czyszczonej powierzchni letnią wodą. Roztwór z cytryny i soli usuwa śniedź na miedzi w skuteczny sposób. Pamiętaj jednak, żeby robić to delikatnie – wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnych zarysowań na miedzianym przedmiocie.

Czyszczenie miedzi - sól połączona z octem

Patyna na miedzi zejdzie z niewielkiego przedmiotu (np. miedzianego kolczyka), gdy przeczyścić go mieszanką soli z octem. Dodaj te składniki do gotującej się wody w proporcji 1:1, a następnie włóż przedmiot do garnka na ok. 3 godziny. Kiedy element się wymoczy, wyjmij go z garnka i dokładnie umyj mydłem. Pozostanie już tylko opłukanie go pod gorącą wodą.

ikona podziel się Przekaż dalej