Samodzielna naprawa AGD. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku

Nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego są wygodne w użytkowaniu. Lodówki czy kuchenki oferują wiele przydatnych funkcji. Tak jak i pralki lub zmywarki przyspieszające wykonywanie domowych obowiązków. Jednakże nawet sprzęt najwyżej jakości może ulec awarii. W takiej sytuacji potrzebna jest szybka i skuteczna naprawa AGD. Dobrze jest wiedzieć ja przeprowadzić ją samodzielnie. Właśnie o tym opowiadamy w tyk i innych naszych artykułach.

Jak naprawić sprzęt AGD?

Użytkowanie uszkodzonych urządzeń gospodarstwa domowego może być niebezpieczne dla domowników. Ponadto przeważnie prowadzi do całkowitego zniszczenia sprzętu. Przede wszystkim, dlatego skuteczna naprawa AGD jest tak ważną kwestią. Trzeba też pamiętać, że przywrócenie sprawności pralce czy zmywarce jest tańsze niż zakup nowych modeli. W tym miejscu pojawia się ważne pytanie. Jak zregenerować zepsute urządzenia? Do wyboru są trzy warianty. Pierwszym jest naprawa gwarancyjna przeprowadzana przez oficjalny serwis producenta. Druga opcja to fachowiec prowadzący prywatny warsztat.

W kraju funkcjonuje niejeden punkt naprawy sprzętu AGD. Z łatwością można znaleźć mechanika specjalizującego się w tego typu zadaniach. Jakie zalety przemawiają za skorzystaniem z tego rozwiązania? Doświadczony serwisant ustali, jaka jest przyczyna awarii danego urządzenia. Będzie wiedział, jakie części zamienne są potrzebne. Cena jego usług zostanie dopasowana do stopnia skomplikowania usterki. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy serwis rzetelnie podchodzi do swojej pracy. Przed podjęciem decyzji zawsze warto sprawdzać opinie o wybranym zakładzie. To pomoże uniknąć problemów z nieprofesjonalnymi usługami.

Niezależny fachowiec i oficjalny serwis producenta to nie jedyne opcje do wyboru. Uszkodzony sprzęt AGD można naprawić samodzielnie. Jednakże warto pamiętać o pewnych ważnych kwestiach. Takich jak umiejętności osoby chcącej zreperować suszarkę czy zmywarkę. Musi ona dysponować przynajmniej podstawową wiedzą techniczną. Lub też elektroniczną, gdy awarii ulegnie panel sterowania. Bez tego nie ma mowy o skutecznej naprawie. Równie ważny jest zestaw narzędzi dobrej jakości. Zawsze też warto korzystać ze sprawdzonych porad i wskazówek. Najlepiej tych, które publikujemy na naszej stronie.

Domowe sposoby naprawy AGD

Nie każdy właściciel kuchenki i lodówki zna się dokładnie na ich budowie i zasadach działania. Jednakże podstawowa wiedza techniczna oraz cenne wskazówki pozwalają dokonywać drobnych napraw. Każdy właściciel uszkodzonego sprzętu musi o czymś pamiętać. Otóż nie można samodzielnie reperować urządzeń objętych gwarancją. Po rozłożeniu ich na części możliwość darmowej naprawy w oficjalnym serwisie zazwyczaj bezpowrotnie przepada. To samo dotyczy ingerencji niezależnych fachowców. Zatem zawsze trzeba sprawdzać czy umowa gwarancyjna jest nadal aktualna. Jeśli wygasła, można przejść do domowych napraw.

Pierwszym etapem jest przygotowanie lub skompletowanie niezbędnych narzędzi. Najlepiej kupić kompletny zestaw. Nie jest bardzo drogi, w zależności od marki, kosztuje 150-300 zł. Jakie narzędzia są przydatne przy naprawie dużych urządzeń? Takich jak pralka lub zmywarka. Absolutną podstawą są klucze płaskie oraz nasadowe. Przeważnie w rozmiarach 7, 8, 9 oraz 13. Warto mieć pod ręką klucz nastawny szwedzki lub francuski. Nie można zapominać o śrubokrętach płaskich i krzyżakowych. Niezbędne elementy to także gumowy młotek i kombinerki. Przy naprawie urządzeń korzystających z wody, poza narzędziami, przyda się silikon sanitarny. Do uszczelniania zbiorników i połączeń.

Po skompletowaniu zestawu naprawczego można przejść do działania. Naprawa AGD, niezależnie od tego czy chodzi o awarie żelazek czy lodówek, zawsze zaczyna się od tego samego. Trzeba upewnić się, że urządzenie zostało odłączone od prądu. Następnie w przypadku pralek i zmywarek trzeba zakręcić zawór wody. Po tym można odłączyć rury i przejść do demontażu. Na każdy etapie rozkładania sprzętu warto robić zdjęcia i notatki. Dzięki temu późniejszy montaż będzie łatwiejszy. Poszczególne śrubki i drobne części należy odkładać do osobnych, dokładnie opisanych pojemników. Domowe sposoby naprawy AGD dokładniej opisujemy na naszej stronie.

Zepsute pralki, zmywarki, żelazka

Gdy doszło do poważnej awarii sprzętu, warto odwiedzić punkt naprawy AGD. I przygotować się na to, że skomplikowana regeneracja sporo kosztuje. Często jednak okazuje się, ze usterka nie jest poważna. Można ją usunąć samodzielnie, trzeba tylko wiedzieć, co ją spowodowało. Dlatego też podajemy najczęściej pojawiające się problemy z urządzeniami AGD. Zaczniemy od używanych w każdym domu żelazek. Po pewnym czasie użytkowania mogą przestać grzać. W wielu przypadkach jest to spowodowane usterką bezpiecznika termicznego. Przydarzają się też awarie generatora pary, przez co żelazko jej nie podaje. W takiej sytuacji najczęściej trzeba wymienić cały element.

Pralka jest kolejny urządzeniem obecnym w każdym domu. Problemem, z którym często borykają się jej właściciele jest niepobieranie wody. Dzieje się tak, gdy drzwiczki są niedomknięte lub przewód doprowadzający został zgięty. Jeśli jednak te przeoczenia zostały wykluczone, przeważnie winny jest uszkodzony elektrozawór. Zdarza się także, że pralka podczas pracy bardzo hałasuje. Może to oznaczać, że nie została prawidłowo wypoziomowana. Mogły także poluzować się śruby stabilizujące bęben. Inne częste problemy to awarie programatora i zapchane filtry, przez co z urządzenia wylewa się woda.

Z roku na rok rośnie popularność zmywarek. Cena urządzenia jest atrakcyjna a korzyści z zakupu duże. Prawidłowe użytkowanie przyczynia się do oszczędzania wody i jest bezpieczne dla maszyny. Jednakże nawet najlepsza zmywarka może ulec awarii. Najczęstsze z nich to:

  • Problem z odprowadzaniem wody po myciu naczyń,
  • Zatkanie filtrów,
  • Wyciek wody w miejscach zamontowania uszczelek,
  • Zmywarka niedokładnie suszy naczynia

Każdą z tych usterek można usunąć samodzielnie. Opis tego jak to zrobić opublikowaliśmy na naszej stronie. Tam też rozwijamy wszystkie tematy poruszone w tym artykule.