Naprawa pralek – proste rozwiązania, sprawdzone sposoby i inne porady

Samodzielna naprawa pralek automatycznych często nie należy do najtrudniejszych czynności, pod warunkiem jednak, że nie mamy do czynienia z poważną awarią. Wówczas niezbędny okaże się serwis pralek, ale z takim zadaniem, jak czyszczenie czy wymiana filtra w pralce jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. Co zrobić, gdy pralka nie wiruje albo nie pobiera płynu? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w zgromadzonych na tej stronie artykułach oraz w poniższym krótkim poradniku.

Pralka nie wiruje – co robić? Naprawa pralek automatycznych w tym przypadku rozpoczyna się od sprawdzenia kilku kwestii. Zwykle jest to sprawą naszych zaniedbań w kwestii czyszczenia sprzętu AGD. Przyczyną tego, że pralka nie wiruje, może być zabrudzenie lub zapchanie filtra. Zanim zabierzemy się na czyszczenie filtra, musimy go znaleźć – zwykle jest umiejscowiony z przodu na dole pralki za niewielką klapką.

Wyciągnięcie i wymiana filtra w pralce może przebiegać w różny sposób w zależności od jej modelu. Na przykład w pralce Electrolux znajduje się on wewnątrz bębna, a jego wyjęcie nie nastręcza trudności. Filtr myjemy pod bieżącą wodą lub w razie konieczności wymieniamy na nowy. W tym przypadku serwis pralek raczej nie będzie konieczny. Inaczej będzie w przypadku, gdy pralka nie wiruje na przykład z powodu uszkodzonego paska napędowego.

Co zrobić, gdy z kolei pralka nie pobiera płynu? Tutaj także przyczyną może być po prostu nasze zaniedbanie i zanieczyszczona szuflada na detergenty. Zwykle jej wyczyszczenie rozwiązuje problem zapychania się pralki. Innym powodem tego, że pralka nie pobiera płynu czy innych detergentów może być uszkodzony wąż czy też sitko. To także powód, dla którego z pralki wydostaje się woda, warto zatem w takiej sytuacji zadzwonić po serwis pralek.

Profilaktyka, czyli czyszczenie pralki octem

By zapobiec usterkom i aby naprawa pralek automatycznych nie była konieczna, ważna jest odpowiednia profilaktyka, czyli regularne czyszczenie pralki. Można je przeprowadzić przy zastosowaniu gotowych środków dostępnych w sprzedaży lub skorzystać z domowych sposobów. Jednym z nich jest czyszczenie pralki octem. Systematyka w tej czynności pozwoli uniknąć awarii.

Jak zatem przeprowadzić czyszczenie pralki octem? Jest to bardzo proste, gdyż wystarczy, że do szuflady na detergenty zamiast płynu wlejesz szklankę octu i włączysz puste pranie. Sposób ten sprawia, że w urządzeniu nie nagromadzi się kamień, a ponadto z bębna pralki nie będzie wydobywał się nieprzyjemny zapach. Zamiast octu z powodzeniem można użyć także wody oczyszczonej. W jej przypadku postępujemy identycznie, wsypując ją w miejsce na proszek do prania.

Czyszczenie pralki octem czy przy zastosowaniu innych metod to dobry sposób na uniknięcie awarii. Naprawa pralek automatycznych, na przykład marki Electrolux, Beko i innych, wiąże się z wydatkiem, jeśli serwis pralek nie jest gwarantowany przez producenta darmowo. Warto zatem spróbować samodzielnie rozwiązać problem, a przynajmniej go zdiagnozować. Niezbędne do tego celu okażą się szczegółowe poradniki na temat naprawy pralek, które znajdziesz na tej stronie. Takie problemy, jak to, że pralka nie wiruje czy też kłopot z tym, iż pralka nie pobiera płynu czasami da się rozwiązać samodzielnie, bez ponoszenia zbędnych kosztów. Jak wiadomo, nawet sama usługa zdiagnozowania usterki to wydatek kilkudziesięciu złotych. Okazać się bowiem może, gdy na miejsce dotrze serwis pralek, że problemem jest tylko zatkany filtr, który wystarczyło oczyścić pod bieżącą wodą, a wydatek ponieśliśmy niemały.