Peeling domowej roboty dla różnych typów skóry

Peeling do twarzy suchej

Niezależnie od tego, jaki peeling stosujemy do twarzy suchej, nie powinno się tego robić za często. Skóra sucha raczej potrzebuje nawilżenia, natłuszczenia i ochrony niż złuszczania. Od czasu do czasu warto pobudzić krążenie, wykonując delikatny peeling domowej roboty. Należy go unikać w momencie pojawienia się zaczerwienienia.

Do tego typu skóry zalecane są peelingi enzymatyczne. Naturalny peeling tego rodzaju możemy wykonać na occie jabłkowym. Przepis na domowy peeling do twarzy o wrażliwej skórze jest bardzo prosty. Ścieramy jabłko na drobnej tarce, mieszamy odsączony mus z octem jabłkowym i nakładamy na twarz na ok. 10 minut. Po tym czasie zmywamy letnią wodą.

Peelingów mechanicznych do twarzy suchej należy raczej unikać. Zamiast miąższu z jabłka można użyć ananasa, ale w naszym klimacie jabłka są po prostu tańsze i bardziej powszechne.

Do twarzy suchej można też stosować peeling z cukru własnej roboty. W podstawowej wersji łyżkę cukru mieszamy z łyżką oliwy i nakładamy na twarz i wcieramy okrężnymi ruchami.

Peeling domowej roboty do cery tłustej

Domowe sposoby na cerę tłustą są z reguły odwrotne niż pielęgnacja cery suchej. Unikamy kosmetyków natłuszczających, natomiast nawilżamy i wspomagamy złuszczanie naskórka.

Dobrym zestawem są fusy od kawy wymieszane z jogurtem naturalnym i odrobiną oliwy. Domowej roboty peeling kawowy nie tylko oczyszcza, ale też ożywia i ujędrnia skórę. Stosuje się go również do ciała z problemami takimi jak cellulit i wiotkość naskórka.

Peeling z cukru, zielonej herbaty i miodu działa oczyszczająco i ściągająco na tłustą cerę. Należy do prostych domowych sposobów na cerę trądzikową. Zielona herbata nie tylko oczyszcza, ale działa przeciwzapalnie i ogranicza nadmierne wydzielanie sebum. Przygotowując peeling z cukru, miodu i herbaty pamiętaj, żeby najpierw zaparzyć i ostudzić fusy. Suche liście herbaty nie będą działały.

Peeling solny a peeling cukrowy

Zastosowanie peelingu solnego - peeling ciała raz w tygodniu

Naturalnym peelingiem z soli można oczyszczać zarówno twarz, jak i całe ciało. Peeling z soli robi się najczęściej z użyciem soli leczniczych typu Epsom czy himalajska. Można jednak wykorzystać również sól morską. Koniecznie powinna być rozprowadzona w jakimś tłuszczu. W internecie można znaleźć niejeden przepis na domowy peeling do twarzy z użyciem soli. Tłuszczem może być oliwa z oliwek, olej arganowy albo olej kokosowy. Czasami trafimy też na inne oleje np. konopny czy z pestek winogron. Każdy z tych tłuszczy ma nieco inne właściwości i sprawia, że domowy peeling nadaje się do różnych typów skóry.

Peelingu solnego można używać do nóg. Trzeba użyć dość grubej soli, która poradzi sobie z grubym zrogowaciałym naskórkiem stóp. Domowy peeling do nóg robimy na bazie któregoś z wymienionych wyżej tłuszczów. Można też użyć masła shea, ale będzie to droższe niż użycie np. oliwy czy nawet oleju kokosowego.

Do twarzy powinno się używać delikatniejszego peelingu solnego. Sól powinna być drobna, ale nie za drobna. Możemy kupić ją w takiej postaci lub lekko zmielić w młynku do kawy. Do peelingu własnej roboty w zupełności wystarczy sól morska i oliwa z oliwek.

Do czego peeling z cukru?

Cukier spełnia zasadniczą rolę podobną do soli. Pomaga w złuszczaniu zrogowaciałego naskórka i poprawia mikrokrążenie. Tak jak w przypadku peelingu solnego można go używać do skóry twarzy i ciała. Jak wspomnieliśmy wcześniej, jest dobry do cery tłustej. W innej konfiguracji można go wykorzystać do pielęgnacji cery wrażliwej. Peeling domowej roboty z cukrem dobrej jakości i naturalnym tłuszczem jest delikatniejszy niż standardowe peelingi proponowane w drogeriach.

Cukier, miód i inne składniki potrzebne do zrobienia naturalnego domowego peelingu cukrowego do ciała oraz inne przepisy krok po kroku
Domowy peeling z naturalnych składników krok po kroku, czyli najlepsze przepisy i receptury na domowy peeling do ciała i twarzy

Najlepszy cukier, jaki można wybrać do naturalnego peelingu to cukier trzcinowy. Jakość drobinek złuszczających ma znaczenie. Grubość ziarna dobieramy zależnie od potrzeb. Do cery tłustej i trądzikowej powinno się używać drobniejszego, do nóg czy pobudzenia krążenia w miejscach z cellulitem grubszego. A może zainteresuje cię także ten artykuł o oczyszczaniu porów krok po kroku?

3 przepisy na peeling domowej roboty

Domowy peeling jest tanim i bezpiecznym sposobem na złuszczanie i pielęgnację naskórka. Pamiętaj, żeby przed użyciem peelingu zawsze oczyścić dobrze skórę. Zabieg twarzy przeprowadzaj po jej umyciu, złuszczanie naskórka na całym ciele najlepiej robić pod prysznicem. Przedstawimy poniżej kilka przepisów:

Peeling cukrowy dla cery suchej - Zaczynamy od przepisu na domowy peeling do twarzy. Większość osób używa tego kosmetyku własnej roboty właśnie w tym celu. Peeling jest banalnie prosty:

Przygotuj 4 łyżki brązowego cukru i 2 łyżki oliwy z oliwek. Wymieszaj i gotowe! Peeling należy nałożyć twarz i masować kolistymi ruchami przez ok. 5 minut. Po użyciu spłukać letnią wodą.

Peeling kawowy dla cery tłustej – Użyj dwóch łyżeczek fusów kawowych po zaparzeniu. Powinny być wystudzone. Do tego dodaj łyżkę oliwy, cukru i odrobinę mielonego cynamonu. Dokładnie wymieszaj. Taką mieszankę należy nałożyć na twarz i masować przez ok. 5 minut. Najlepszym znakiem działania jest rozgrzana skóra. Spłucz peeling wodą. Po zabiegu można dodatkowo przemyć twarz tonikiem. Zabieg przeprowadzać 1-2 razy w tygodniu.

Warto dodać, że peeling kawowy z oliwą z oliwek nadaje się też świetnie do walki z cellulitem

Peeling solny do nóg – peeling solny jest jednym ze świetnych domowych sposobów pielęgnacji stóp. Do jego wykonania wystarczy sól morska (dobra będzie również himalajska i epsom), olej kokosowy w postaci miękkiej, ale nie płynnej oraz odrobina olejku miętowego. Do miski wsypujemy 2 łyżki soli i 2 łyżki lub jedną kopiastą łyżkę oleju kokosowego. Dodajemy kropelkę lub dwie olejku miętowego. Dokładnie mieszamy. Po nałożeniu na stopy należy masować kilka minut, a następnie spłukać letnią wodą. Można dodatkowo umyć stopy mydłem, żeby nie były tłuste i śliskie.

Peeling do twarzy i ciała można wykonywać również z płatków owsianych, z dodatkiem zmielonych owoców lub z jogurtem. Jeżeli masz trochę czasu, to warto poeksperymentować z różnymi rodzajami peelingu. Peeling ciała, jak peeling cukrowy, najlepiej wykonywać raz w tygodniu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 93.5% czytelników artykuł okazał się być pomocny