Jak wybrać nawilżacz powietrza? Rodzaje, producenci, opinie, ceny, porady

Nawilżacze powietrza występują w wielu wariantach, dlatego warto poznać ich rodzaje, by wybrać ten idealny do własnych potrzeb. Szczególnie istotny jest nawilżacz dla dzieci, gdyż to w czasie ich niemowlęctwa niezwykle istotna dla rozwoju jest odpowiednia wilgotność powietrza. Jaki zatem nawilżacz powietrza wybrać do domu? Oto przegląd najpopularniejszych modeli.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – jak sama nazwa wskazuje, urządzenie to wytwarza ultradźwięki. Te, oddziałując na wodę, rozbijają jej cząsteczki, dzięki czemu możliwe jest nawilżenie powietrza w postaci mgiełki. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza doprowadza jego stan do optymalnego poziomu i sam włącza się lub wyłącza w zależności od potrzeby. Mały nawilżacz dla dzieci to cena już około 50 zł, ale za profesjonalne urządzenie przyjdzie zapłacić około 200-300 zł. Występuje także w wariancie z funkcją inhalacji.

Nawilżacz plus oczyszczacz powietrza w jednym – to rozwiązanie dla osób, zwłaszcza alergików, którym zależy nie tylko na odpowiedniej wilgotności, ale także czystości powietrza. Ich ceny są niestety znacznie wyższe, ale też posiada bardzo dobre opinie użytkowników. Najbardziej popularnym filtrem, pozwalającym na czyszczenie powietrza z najmniejszych drobinek, jest filtr HEPA.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem – tego typu nawilżacze powietrza uzupełniają dodatkowo niedobory jonów ujemnych w powietrzu. To właśnie dzięki nim w pomieszczeniu mam szanse odczuwać rześkość i świeżość, dlatego też nawilżacz powietrza z jonizatorem jest tak chętnie wybierany do domów. Świetnie znajduje zastosowanie w pomieszczeniach z telewizorem, ekranem komputera i inną elektroniką, gdyż w takiej sytuacji powietrze jest przesycone ładunkami dodatnimi. Warto podkreślić, że to powietrze z ładunkami ujemnymi jest zdrowsze i wpływa pozytywnie na samopoczucie. Jonizator nie tylko uzupełnia jony ujemne, ale także oczyszcza powietrze z drobnych zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Łączy w sobie zatem nawilżacz i oczyszczacz powietrza. Ten produkt także charakteryzują pozytywne opinie użytkowników. Ceny to od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Występuje w wariancie z funkcją inhalacji.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza – to urządzenie wykorzystuje zjawisko parowania w swojej pracy, a dodatkowo służy jako oczyszczacz powietrza. Jest ono zasysane, a następnie przechodzi przez filtr, zostaje nawilżona i „oddane” do otoczenia. Przy jego pracy nie powstaje widoczna para wodna. Ten ewaporacyjny nawilżacz powietrza może być łączony z aromaterapią, gdyż można w nim stosować specjalne substancje zapachowe. Jego cena to od 300 zł do nawet znacznie powyżej 1000 zł.

Parowy nawilżacz powietrza – zasada działania, jeśli chodzi o tego rodzaju nawilżacze powietrza, przypomina pracę czajnika. Znajduje się w nim bowiem grzałka, która podgrzewa wodę, w wyniku czego powstaje para wodna wydostająca się na zewnątrz. Elektryczny parowy nawilżacz powietrza również można łączyć z aromaterapią, gdyż daje możliwość zastosowanie substancji zapachowych. Jego ceny zaczynają się od około 160 zł.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer – występuje zwykle w postaci ceramicznego pojemnika do zawieszenia na kaloryferze lub postawienia na nim. Nie jest to zatem nawilżacz elektryczny, a jego cena jest znacznie niższa, gdyż mieści się w przedziale od nawet 10 do 50 zł. Jedyne, co trzeba zrobić, to napełnić go wodą i dbać o to, by jej nie brakowało. Występują w bogatym wzornictwie, także w wariantach dla dzieci.

Nawilżacze powietrza znaleźć można w ofercie między innymi takich znanych marek, jak Philips, Sharp czy Rowenta, a także Raven, Vesta czy Oregon. Jeśli rozważasz zakup nawilżacza, w artykułach zebranych na tej stronie znajdziesz szereg porad oraz opisów rozwiązań.